Pārstāvis: Aivis ĀbelePublicēta: 27. Aug (2016)

PAR TEHNISKĀS APSKATES UZLĪMJU ATCELŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
832
Jau parakstījuši 832
9'168

Šobrīd veicot transporta līdzekļa ikgadējo tehnisko apskati īpašniekam ir jāmaksā 2.19 EUR par būtībā bezjēdzīgu tehniskās apskates uzlīmi uz automašīnas vējstikla. Atgādinu, ka ~10 gadus atpakaļ mums bija jālīmē arī OCTA uzlīmes. Paldies dievam esam tikuši no tā vaļā.

Valsts ceļu policijas patruļa veicot transporta līdzekļa pārbaudi uz ceļa pēc automašīnas numura katru reizi tāpat CSDD datubāzēs noskaidro vai automašīnai ir izieta tehniskā apskate un vai derīga OCTA polise.

Vienkāršāku un lētāku TA procesu.

Iniciatīvas jaunumi

CSDD komentē: "tehniskās apskates uzlīmes nepieciešamību paredz arī Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva"17. May (2018)

Latvijā izmanto tehniskās apskates uzlīmi un tas atzīts par veiksmīgu un ērtu risinājumu, kā attēlot informāciju par nākamās valsts tehniskās apskates datumu. Vizuāls apliecinājums uzlīmes formā būtiski atvieglo darbu un ietaupa laiku kontrolējošo institūciju darbiniekam, veicot kontroles funkciju, jo katra ceļu satiksmē esošā transportlīdzekļa datu pārbaude reģistrā aizņem vairāk laika nekā redzama apliecinājuma vizuāla kontrole. Turklāt ārvalstīs reģistrētiem transportlīdzekļiem vispār nav iespējama cita veida pārbaude, kā tikai vizuālā. Līdzīgi tiek kontrolētas gan citu valstu autovadītāja apliecības, gan ārvalstu transportlīdzekļu reģistrācijas dokuments, jo arī šajā gadījumā kontroles dienestiem nav piekļuves citu valstu attiecīgajiem reģistriem. Tas nozīmē, ka, realizējot šāda veida kontroli, ieguvēji ir gan autovadītāji, gan tiesībsargājošās institūcijas, gan sabiedrība kopumā. Jau šobrīd tehniskās apskates uzlīmi kā veiksmīgu un visām pusēm ērtu risinājumu izmanto arī citās Eiropas Savienības (ES) valstīs.

Tehniskās apskates uzlīmes nepieciešamību paredz arī "Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2014/45/ES (2014. gada 3. aprīlis) par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un par Direktīvas 2009/40/EK atcelšanu", kas stāsies spēkā š.g. 20. maijā. Līdz ar to gan no juridiskā, gan no lietderības viedokļa nevaram atteikties no šīm uzlīmēm.

Ne mazāk svarīgs ir arī drošības aspekts, jo Latvijā tehniskās apskates uzlīme ir viens no identifikācijas sistēmas “HOLOCIS” hologrāfiskajiem elementiem, kas izstrādāti cīņai ar transportlīdzekļu zādzībām un dažādiem viltojumiem šajā sfērā. Sistēmas pamatā ir dažādu transportlīdzekļu vizuālās informācijas nesēju (reģistrācijas dokuments, valsts reģistrācijas numurs un tehniskās apskates uzlīme) kopums, kas savstarpēji saistīti veido vienotu noslēgtu ķēdi transportlīdzekļa identifikācijā. Iztrūkstot kaut vienam no sistēmas elementam vai neatbilstot tajā esošajiem kontroles datiem, ir skaidrs, ka šim transportlīdzeklim jāpievērš pastiprināta uzmanība, jo ir liela iespējamība, ka tam ir viltota vai nu valsts tehniskās apskates uzlīme, vai valsts reģistrācijas numura zīme, vai reģistrācijas apliecība. To izmanto transportlīdzekļu atpazīšanai un identifikācijai dažādas kontroles institūcijas, piemēram, policija, robežsardze, muita ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Tehniskās apskates kontrole ārpus ES valstīm, kur neizmanto vizuāli pieejamu informāciju par veikto tehnisko apskati, ir apgrūtināta, sevišķi ārvalstīs reģistrētiem transportlīdzekļiem.

- CSDD viedoklis par iniciatīvu

Dalies ar viedokli savos sociālajos tīklos!

AUTORS: ZIŅAS MB