Pārstāvis: Vaičulis AndisPublicēta: 18. Aug (2020)

PAR UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTĪSTĪBU, IEROBEŽOJOT PAŠVALDĪBAS DEPUTĀTUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
148
Jau parakstījuši 148
9'852

Pašvaldības mēdz, bez pamatojuma ierobežo uzņēmējdarbību un bez pietiekamas argumentācijas atsaka projektus ar paredzami pozitīvu pienesumu vietējai un valsts ekonomikai. Tukuma pašvaldība aizliedz būvēt vēja parku. Saulkrastu pašvaldība aizliedz būvēt sašķidrinātās dabasgāzes terminālu Skultes ostā. Rīgas pašvaldība aizliedz naftas un naftas ķīmijas produktu pārkraušanas termināļa būvniecību. Ikšķiles pašvaldība aizliedz stikla vates rūpnīcu. Šie ir daži no piemēriem, kad pašvaldības pieņemtie lēmumi bremzē ekonomisko attīstību. Katrā pašvaldībā dome pieņem un apstiprina teritorijas plānojumus, kuros noteikti zemesgabali, kuros atļauta dažādu rūpniecības uzņēmumu būvniecība. Savukārt Ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN) ietvaros dažāda veida speciālisti (vides aizsardzības, ģeoloģi, biologi, trokšņa, gaisa piesārņojuma u.c.) novērtē, vai veicot plānoto darbību noteiktā vietā būs iespējams ievērot likumos noteiktās prasības, lai saglabātu bioloģiskās vērtības, nepārsniegtu atļauto gaisa, trokšņa, ūdens piesārņojuma līmeni, kā arī ievērotu citos likumos noteiktās prasības. Tomēr bieži izveidojas situācija, ka IVN process apstiprina, ka rūpnīcu var būvēt, bet pašvaldības deputāti pieņem lēmumu aizliegt rūpnīcas būvniecību. Parasti pašvaldībām ir divi argumenti. Pirmais, kāds man no tā labums? Otrais, man tas nepatīk. Faktiski veidojas pretruna, ar vienu lēmumu pašvaldība atļauj noteiktos zemesgabalos būvēt rūpnīcas, savukārt ar otru aizliedz būvēt ieplānoto rūpnīcu, kurai veic IVN. Līdz ar to pašvaldība pieņem lēmumu par ekonomiskās attīstības bremzēšanu. Pretrunu novērst un veicināt ekonomisko attīstību var, pašvaldībām noņemot tiesības spriest par konkrētu uzņēmumu būvniecību. Pašvaldības ir apliecinājušas, ka tām nav kompetences saprast un izvērtēt IVN procesu un rezultātus. Kompetences neesamība tad arī nozīmē, ka tām nevar būt tiesību pieņemt lēmumu aizliegt vai atļaut noteiktu uzņēmumu, kuriem ir veikts IVN, darbības savā teritorijā.

Tāpēc likumā "Par ietekmes uz vidi novērtējumu" ir jālabo 14. un 22. pants, nosakot, ka no pašvaldības nevajag saņemt saskaņojumu un atļauju darbībām, kurām ir jāveic ietekmes uz vidi (IVN) novērtējums. Šo novērtējumu jau veic Valsts vides dienesta eksperti, un nav vajadzības to pakļaut vēlreizējam un dažkārt subjektīvam pašvaldību politiķu lēmumam. Pamatotu iebildumu gadījumos IVN lēmumi turklāt ir arī apstrīdami. Patlaban pašvaldības sagatavo un apstiprina pašvaldību teritoriju plānojumus, kur nosaka, kādas darbības un kurās vietās drīkst veikt. Sagatavojot teritorijas plānojumu, arī sabiedrība var izteikt savu viedokli un vēlmes par to, kādu ražošanu un kur tā vēlas redzēt. Kad šī politiskā un sabiedrības akceptētā izvēle ir izdarīta, turpmākajai attīstībai ir jānotiek netraucēti.

Sabiedrība no tā iegūs uzņēmējdarbībai skaidru, paredzamu tiesisko vidi un no tās izrietošu ekonomisko attīstību un izaugsmi. Uzlabosies arī pašvaldību pārvaldība, detalizēti apspriežot un sabiedrībā izdiskutējot teritorijas plānojumu pirms tā apstiprināšanas novada domē. Nevis pieņemot subjektīvus un emocionālus lēmumos, kurus pieļauj esošā IVN kārtība, par uzņēmējdarbības projektiem.

Iniciatīvas jaunumi

Aicinājums iestāties par iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās un parakstīt iniciatīvu "Atveram pašvaldības!"30. Oct (2020)

Tā kā esi parakstījis šo ar pašvaldību darbu saistīto iniciatīvu, uzrunājam Tevi ar aicinājumu atbalstīt patiesi spēcīgas un efektīvas kolektīvo iesniegumu sistēmas izveidi Latvijas pašvaldībās!

Organizācija ManaBalss kopā ar četrām citām NVO ir publicējusi iniciatīvu "Atveram pašvaldības!" un aicina arī Tevi to parakstīt un dalīties ar to savos sociālo mediju kontos.

Lūdzam iepazīties arī ar iniciatīvas pielikumā izklāstītajiem apsvērumiem, kāpēc šis ir ļoti svarīgs jautājums un nepieciešams risinājums.

Ja atbalsti iniciatīvu "Atveram pašvaldības!", tad dalies ar to Facebook u.c. sociālajos tīklos!

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Aizturēts patēriņš un investīcijas. Mēs esam sarāvušies.05. Oct (2020)

Pandēmijas izraisītās krīzes dēļ Latvijā ir par kaimiņvalstīm vairāk aizturēts patēriņš un investīcijas – tā intervijā Latvijas Radio norāda nesen par Latvijas Bankas padomes locekli ievēlētais Andris Vilks.

Viņa vērtējumā tas ir iepriekšējās krīzes gados radušās sevišķās piesardzības dēļ.

Tas ir "nosēdies mūsu atmiņās tik dziļi, ka tagad Latvijā ir dziļāka krīze nekā Lietuvā un Igaunijā," sacīja kādreizējais finanšu ministrs (2010-2014).

Komentējot valsts rīcību, lai atbalstītu uzņēmējus Covid-19 krīzē, A. Vilks vērtē, ka virziens ir pareizs, tomēr nav pareizi atbalsta apmēri. "Mēs redzējām Latvijas Bankas pēdējā pētījumā, ka Latvija ir salīdzinoši mazāku daļu no pieejamās naudas novirzījusi uzņēmējiem un iedzīvotājiem, pārvarot krīzes sekas. Varēja būt lielākas programmas, apjomi. Vismaz reiz divi to summu varētu pareizināt."

Piesardzība viņa vērtējumā līdz šim ir bijusi pārāk liela. "Mēs esam piesardzīgāki pret potenciālajiem tēriņiem. Mums liekas, ka kaut kur kaut ko noblēdīs vairāk."

Viņa skatījumā, lai Latvijai pilnībā atkoptos no pandēmijas izraisītā krituma, būs nepieciešami apmēram divi gadi.

Avots: LSM

Apsver savu atbalstu šīm Covid-19 krīzes risinājumu iniciatīvām!

Dalies sociālajos tīklos ar iniciatīvām, kuras atbalsti!

IEROBEŽOT PARĀDU PIEDZĪŠANU ĀRKĀRTAS STĀVOKĻA LAIKĀ
VIENLĪDZĪGU ATBALSTU ARĪ PUBLISKAJĀ SEKTORĀ
VIENREIZĒJS MAKSĀJUMS IEDZĪVOTĀJIEM PATĒRIŅA UZTURĒŠANAI
PAR VIENLĪDZĪGU ATBALSTU VISIEM STUDĒJOŠAJIEM COVID-19 IETEKMĒ

Apsver savu atbalstu arī šīm ekonomikas un biznesa tēmu iniciatīvām!

PAR VIENKĀRŠOTU MAZĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS NODOKĻU REŽĪMU
PAR NODOKĻU IZMAIŅU ATLIKŠANU LĪDZ 2022. GADAM
PAR UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTĪSTĪBU, IEROBEŽOJOT PAŠVALDĪBAS DEPUTĀTUS
ĻAUSIM MAZAJAM BIZNESAM IZAUGT
VIENKĀRŠOTA EDS MAZAJAM BIZNESAM, PAŠNODARBINĀTAJIEM UN IK
ATCELT IIN AVANSA MAKSĀJUMUS KOMERSANTIEM UN PAŠNODARBINĀTAJIEM

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS