Veselības ministrijā iniciatīva ir noraidīta

Pārstāvis: Olga PetkevičaPublicēta: 02. Dec (2020)

ĻAUSIM BĒRNIEM SKOLĀ BRĪVI ELPOT
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
29'537
Jau parakstījuši 29'537

Prasām atcelt valdības lēmumu obligāti valkāt sejas maskas 1.-4. klašu skolēniem no 2021. g. 4. janvāra. Ja ministri šādu lēmumu pieņem mēnesi pirms regulējuma stāšanās spēkā, tad viņi neslēpj to, ka paši netic sevis pieņemto ierobežojumu efektivitātei.

Tāpēc prasām neīstenot valdības pieņemto lēmumu par obligātu masku valkāšanu sākumskolas skolēniem no 2021. g. 4. janvāra. Pasaules Veselības organizācija nosaka, ka bērniem no 6 līdz 11 gadu vecumam masku valkāšana var tikt rekomendēta. Turklāt, ja tā tiek īstenota, tai jānotiek pieaugušo kontrolē. Tas nozīmē, ka skolotājiem papildus būs jāseko tam, lai maskas tiek valkātas pareizi. Tas nozīmēs viņiem papildu slodzi un laika tērēšanu jau tā apgrūtinātos mācīšanas apstākļos. Kopš 2020. gada septembra bērni netiek izlaisti no klasēm starpbrīžos, tāpēc jau ir vērojams svaiga gaisa trūkums telpās, kur viņi pastāvīgi atrodas. Masku valkāšana nozīmēs, ka bērni ieelpos vēl mazāk svaiga gaisa, kas nepieciešams viņu normālai attīstībai un veselībai. Turklāt šāda ierobežojuma pieņemšana jau 2020. gada 1. decembrī dod sabiedrībai skaidru signālu: arī pēc mēneša mūsu līdz šim pieņemtie ierobežojumi nedos nekādu pienesumu vīrusa izplatības ierobežošanai. Tas ir nepieņemami, jo valdība solīja sekot situācijas dinamikai un skaitļiem, un pieņemt lēmumus par jauniem ierobežojumiem, balstoties uz tiem.

Uzklausot šo iniciatīvu, mūsu sākumskolu skolēni būs veselīgāki un brīvi ieelpos jau tā klašu telpās ierobežoto skābekli. Bērni nav lielākie slimotāji valstī, tāpēc šie ierobežojumi attiecībā uz viņiem nav samērīgi.

Iniciatīvas jaunumi

Mērķis masku neobligātuma rosināšanai sākumskolā – zem 270 jaunu saslimšanas gadījumu dienā14. Apr

Masku valkāšana 1.-4. klašu skolēniem nerada apdraudējumu veselībai un kopā ar citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem pasargā no saslimšanas un tālākas Covid-19 vīrusa izplatīšanās.

Tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs, ziņo "Delfi".

Valdība otrdien, 13. aprīlī, lēma negrozīt jau iepriekš pieņemto lēmumu, jo Covid-19 izplatība Latvijā joprojām saglabājas augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai novērstu vīrusa izplatīšanos, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā.

Masku lietošanas nepieciešamība 1.-4. klašu skolēniem atkārtoti izvērtēta pēc 10'129 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot".

Analizējot epidemioloģisko situāciju Latvijā pirms un pēc attālināto mācību ieviešanas, ir secināts, ka tieši izglītības iestādes ir biežākais inficēšanās avots ar Covid-19, jo saslimstība samazinājās līdz ar attālināto mācību ieviešanu.

Ņemot vērā, ka bērni lielākoties ir infekcijas pārnēsātāji kam nav simptomu, sejas masku nēsāšana, atsākot klātienes mācības, ir nepieciešama, lai novērstu Covid-19 infekcijas izplatīšanos ne tikai skolēnu, bet arī skolotāju un plašāk – vecāku, ģimeņu un citu sabiedrības locekļu vidū.

Veselības ministrija uzsver, ka skolēnu un skolotāju tuvais kontakts mācību procesā (stundas, starpbrīži u.c.) rada paaugstinātu vīrusa pārnešanas un inficēšanās risku. Izglītības iestādes darbinieki, inficējoties no skolēniem, var apdraudēt gan kolēģu, gan ģimenes locekļu veselību.

Pasaules Veselības Organizācija (PVO) Covid-19 pandēmijas apstākļos atbalsta prasību 6-11 gadus veciem bērniem skolā valkāt sejas masku, kas ir daļa no visaptverošiem profilakses un kontroles pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai. SPKC epidemiologi uzsver, ka tikai kompleksa piesardzības pasākumu īstenošana – fiziskā distancēšanās, sejas masku valkāšana, higiēnas prasību ievērošana, telpu regulāra vēdināšana, darbinieku laboratoriskais skrīnings – ļauj cerēt, ka situāciju izglītības iestādēs un valstī kopumā izdosies stabilizēt.

Analizējot citu Eiropas Savienības valstu pieredzi Covid-19 izplatības ierobežošanā, sejas masku valkāšana skolēniem ir obligāta 72% valstu, un vairāk nekā pusē no tām maskas sāk lietot no sešu gadu vai pat agrāka vecuma. Sejas maskas, ieejot skolas telpās, 11 valstīs jāvalkā no 1. klases. No tām masku valkāšana skolās arī mācību procesa laikā vecuma posmā no sešiem gadiem ir obligāta Čehijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, Rumānijā, Luksemburgā, Grieķijā (no 4 gadu vecuma) un Latvijā.

Tā, piemēram, Francijā pienākums lietot sejas maskas skolās, tostarp mācību procesa laikā, pastāv visās vecuma grupās. Taču Francija "otrā viļņa" periodā nav veikusi nekādus klātienes izglītības ierobežojumus nevienai vecuma grupai. Līdz ar to sejas masku nēsāšanai ir būtisks pamatojums – izglītības procesa visaptveroša nepārtrauktība ārkārtas pasākumu laikā.

Vērtējot epidemioloģisko situāciju valstī, šobrīd Latvija joprojām atrodas augsta riska Covid-19 izplatības posmā, un epidemioloģiskā situācija ir ļoti nestabila. Nepietiekamas epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas gadījumā, kā arī straujāk izplatoties jaunajam koronavīrusa paveidam, kas ir ievērojami lipīgāks, var strauji pieaugt Covid-19 saslimstība.

Lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kas vienlaikus ļautu salīdzinoši droši mazināt valstī noteiktos drošības pasākumus, 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājam jābūt mazākam par 200 Covid-19 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (12. aprīļa rādītājs ir 346,5) jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātu gadījumu dienā. Ja šie rādītāji būtiski samazinātos, tad masku valkāšanas lietderība bērniem būtu jāpārskata, un viens no pirmajiem pasākumiem būtu masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem, skaidro Veselības ministrijā.

Jānorāda, ka šis ir jau otrais kolektīvais iesniegums ar to pašu prasību. Iniciatīva ar no jauna savāktajiem vairāk nekā 10'000 parakstiem 2021. gada 1. februārī Saeimā tika iesniegta atkārtoti. Pašlaik platformā ManaBalss kopumā par to ir vairāk par 29 tūkstošiem parakstu.

Dažkārt ManaBalss saņem mūsu kopienas dalībnieku jautājumu – "vai gan tā ir demokrātija, kurā neņem vērā desmit vai 20 tūkstošus un vairāk parakstu"? Atbilde ir – jā, šī pilnīgi noteikti ir demokrātija.

Pirmām kārtās šī ir demokrātija, jo paraksti ne vien tika savākti, kas arī ir demokrātijas iezīme, bet arī to atbalstītais jautājums ir izskatīts visaugstākajā politiskajā un ekspertu līmenī – turklāt izskatīts divreiz.

Otrām kārtām demokrātija ļoti bieži nozīmē arī argumentēta "nē" saņemšanu un politisku izvēli lēmumu pieņēmēju pusē. Demokrātijā zināms vilšanās apjoms ir garantēts. Tomēr, protams, tam ir jānotiek samērīgi. Demokrātija labi darbojas tad, ja vairumu būtiskāko vēlmju savā valstī tautai izdodas īstenot.

Kolektīvie iesniegumi ir tikai viens veids, kā tautas griba tiek darīta zināma un nonāk lēmumu pieņēmēju dienaskārtībā. Kopš 2011. gada 36 ManaBalss.lv autoru iniciatīvas no 65 Saeimā un ministrijās izskatītajām ir panākušas savu un mainījušas likumdošanu. Šis 55% digitālās līdzdalības efektivitātes rādītājs ir unikāli augsts visā pasaulē.

Tāpēc ne tikai nav šaubu par Latvijas demokrātijas efektivitāti, bet mēs kā valsts un sabiedrība tieši digitālās līdzdalības jomā esam arī paraugs pārējai pasaulei.

Noslēgumā vēl neliels uzsvars uz konkrēto gadījumu. Cita starpā iniciatīva "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" ir panākusi ļoti skaidru izpildvaras saziņu ar sabiedrību – kamēr jaunie saslimšanas gadījumi nebūs zem 270 dienā, masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem netiks apspriesta. Lūk, skaidrs mērķis, kura sasniegšanai ir vērts mobilizēties tiem, kuri ir iestājušies par iniciatīvas prasību.

Avots: Delfi; ManaBalss.lv

Abonē ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Jautājumā par maskām sākumskolā ministrija nepiekāpjas07. Apr

Pēc ManaBalss kopienas dalībnieku vairākkārtējiem lūgumiem noskaidrot statusu iniciatīvai par masku lietojuma obligātuma atcelšanu sākumskolās, esam saņēmuši atbildi no Veselības ministrijas, ka valdības sākotnējais lēmums par sejas masku valkāšanu sākumskolā netiek grozīts.

Līdz ar to secinām, ka arī atkārtotais kolektīvais iesniegums "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" valdībā ir noraidīts.

Ļoti lielu atbalstu strauji guvusī prasība pirmoreiz Saeimā tika izskatīta pērnā gada 21. decembrī. To bija parakstījuši 17'322 pilsoņi, un, respektējot šo atbalstu, Saeima gan sākotnējā izskatīšanā, gan vēlāk plenārsēdē bija praktiski vienisprātis par tās nodošanu Ministru kabinetam (MK) un par attiecīgā lēmuma atkārtotu izvērtēšanu jau pašā valdībā. Šā gada 12. janvārī savu agrāko lēmumu par masku lietošanu skolās MK atstāja spēkā.

Tā kā šī iniciatīva starplaikā turpināja gūt jaunu atbalstu, tās autore dažas dienas pēc noraidījuma aicināja sabiedrību turpināt parakstīties, un jau 1. februārī tā pati prasība – neīstenot valdības pieņemto lēmumu par obligātu masku valkāšanu sākumskolas skolēniem – ar 10'129 pilsoņu parakstiem tika iesniegta Saeimā.

4. martā Saeima sēdē atstiprināja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavoto lēmumprojektu nodot attiecīgo iesniegumu tālāk MK, un valdība uzdeva Veselības ministrijai (VM) līdz 25. martam sagatavot atzinumu par šo jautājumu.

Vairākkārt interesējoties par šo jautājumu Saeimā, MK un VM, formālu VM atzinumu "saganīt" ManaBalss komandai neizdevās, tomēr esam saņēmuši VM pārstāvja komentāru, ka ministrija ir sagatavojusi viedokli, kāpēc masku lietošana sākumskolā ir nepieciešama, balstoties uz epidemioloģiskajiem riskiem.

"Gan epidemiologi, gan veselības jomas eksperti norādīja uz sejas maskas valkāšanas drošumu 1.-4. klases bērniem. Līdz ar ko, pamatojoties uz Covid-19 izplatības augstajiem rādītājiem Latvijā un uzsverot sejas masku valkāšanas drošumu un nozīmību nekontrolētas vīrusa izplatības ierobežošanai, iepriekš pieņemtais valdības lēmums par sejas masku valkāšanu sākumskolā netika grozīts," ziņo VM.

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Saeima atkārtoti uzdod valdībai vērtēt prasību lietot sejas maskas sākumskolā04. Mar

Saeima ceturtdien, 4. martā, atkārtoti uzdeva Ministru kabinetam vērtēt prasību 1.-4. klašu skolēniem mācību laikā lietot mutes un deguna aizsegus.

Ar Saeimas lēmumu valdībai plānots uzdot atkārtoti izvērtēt, vai situācija epidemioloģiskajā jomā kopš šī gada 12. janvāra, kad jaunāko klašu skolēniem atstāta spēkā iepriekš noteiktā prasība par mutes un deguna aizsega lietošanu mācību procesa laikā un ārpus tā, nav mainījusies un vai šī prasība izglītojamiem 1.-4. klasē nebūtu atceļama.

Lēmuma projektu sagatavojusi Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, ņemot vērā Saeimā vēlreiz iesniegto kolektīvo iesniegumu "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot", ko parakstījuši 10 129 pilsoņi.

Jānorāda, ka šī iniciatīva ar starplaikā pēc pirmās iesniegšanas klāt nākušajiem parakstiem Saeimā ir iesniegta atkārtoti. Iepriekš Ministru kabinets lēma atstāt spēkā savu līdzšinējo lēmumu par sejas masku lietošanu sākumskolā.

Avots: Saeimas Preses dienests

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Seko mums Facebook un arī Intagram!

AUTORS: MANA BALSS

Masku obligātuma jautājums sākumskolās atkal būs Saeimas dienaskārtībā02. Feb

Februāra pirmajā dienā Saeimā ir atkārtoti iesniegta vairāk nekā 10’000 iedzīvotāju parakstīta prasība valdībai pārskatīt masku valkāšanas obligātumu sākumskolās.

Pēc pirmā kolektīvā iesnieguma "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot", ko Saeima saņēma un izskatīja decembrī, šā gada 12. janvārī Ministru kabinets nolēma atstāt spēkā savu lēmumu par masku lietošanu sākumskolās.

Tomēr tautas atbalsts aicinājumam pārskatīt šo lēmumu kopš pirmā iesnieguma ir noturīgi liels, tāpēc iniciatīvas autore praktiski šo pašu prasību, tikai jau attiecinātu uz visu Covid-19 pandēmijas laiku, ir iesniegusi parlamentā atkārtoti.

Iesniegumā autore argumentē, ka Eiropas Slimību un profilakses un kontroles centrs (ECDC) nerekomendē masku lietošanu sākumskolā, ņemot vērā reālos apstākļus, ka bērni nespēj lietot masku pareizi ilgstošā laika periodā. 23. decembrī ECDC publiskoja tehnisko ziņojumu "COVID-19 izplatība bērnu vidū un izglītības iestāžu nozīme slimības pārnesē", no kura secināms, ka obligāta masku lietošana skolās kā preventīvs pasākums pārsvarā tiek piemērota bērniem tikai no 12 gadu vecuma un vecākiem.

Ziņojumā arī secināts, ka skolu slēgšana ir galējs lēmums. To pieņemot, ir jārēķinās, ka iegūtais labums būs mazāks par negatīvajām sekām – kaitējumu bērnu fiziskajai un mentālajai veselībai, izglītības kvalitātei un ekonomiskai un sociālai situācijai kopumā. Latvijas "ekspertu aizmāršība liekas vismaz savāda, ņemot vērā, ka Latvijas Slimību un profilakses centrs ir sadarbības partneris ECDC, un tā ir autoritatīvākā organizācija Eiropas aizsardzībā pret infekcijas slimībām," iesniegumā Saeimai polemizē iniciatīvas autore.

Savā izvērtējumā Latvijas Veselības ministrija raksta, ka "līdzīgi nosacījumi lietot mutes un deguna aizsegus sabiedriskās vietās bērniem no 6 gadu vecuma ir ieviesti arī, piemēram, Slovēnijā, Luksemburgā, Polijā, Ungārijā, Islandē un Lietuvā. Somijā ir pienākums nēsāt sejas maskas no septiņu gadu vecuma, Maltā ir pienākums lietot sejas maskas no 4 gadu vecuma". Iepazīstoties ar nosaukto valstu praksi, iniciatīvas autore ir secinājusi, ka vārdi "līdzīgi", "pienākums" un "sabiedriskās vietās" nebūt nenozīmē obligātu prasību 1.–4.klasē atrasties mācību stundās klasē maskās visas dienas garumā, kā to paredz Latvijas valdības lēmums.

Valdības lēmuma pieņemšanas brīdī izvērtējumā pieminētajās parauga valstīs ar līdzīgiem nosacījumiem bija spēkā šādi nosacījumi:

Slovēnija: 2020. gada 5. oktobrī Slovēnijas valdība, pamatojoties uz Nacionālā veselības institūta priekšlikumu, pieņēma lēmumu, ka pamatskolā un vidusskolā skolēniem nav jāvalkā maskas, kad viņi atrodas savās klasēs un sporta nodarbībās. Masku lietošana attiecas uz skolas koplietošanas telpām un sabiedrisko transportu. Maskas mācību stundās bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, nav jālieto.

Luksemburga: 2021. gada 11. janvārī Luksemburgas Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā publiskotajā informācijā norādīts, ka maskas bērniem, kas vecāki par sešiem gadiem, obligāti lietojamas sabiedriskajā un skolas transportā, pārvietojoties pa skolu vai klasi. Atrodoties savās sēdvietā – skolas solā, lietot masku vai nē, ir izvēles jautājums. Masku lietošanai skolas pagalmā kā pamatskolā, tā vidusskolā ir tikai ieteikuma raksturs.

Somija: 2021. 11. janvārī Somijas Veselības un labklājības institūts publiskoja rekomendāciju (tā nav ne prasība, ne pienākums) par masku valkāšanu no 12 gadu vecuma vispārizglītojošās skolās, pamatojoties uz PVO rekomendācijām.

Īslande: Skolas 2021. gada 3.–31. janvārī bija karantīnā. 2020. gada 3. novembrī stājās spēkā aktuālie noteikumi par ierobežojošiem pasākumiem skolās. Pamatojoties uz valsts galvenā epidemiologa ieteikumiem, tajos noteikts, ka bērniem, kas dzimuši 2011. gadā vai vēlāk, ka maskas nav jāvalkā vispār. Maskas skolā nav jāvalkā 1.–4.klases bērniem. Viņiem nav jāievēro arī divu metru distance ne mācībās, ne interešu izglītībā un brīvā laika nodarbībās. Bērniem no 5. Līdz 10. klasei un šo klašu personālam maskas jāvalkā, ja nav iespējams ievērot divu metru distanci.

Malta: Masku vai vizieru obligāta valkāšana skolās noteikta vecumā no 11 gadiem. Jaunākiem bērniem maskas vai vizieri jāvalkā, tikai atrodoties koplietošanas telpās vai transportā.

Polija: Nacionālās Izglītības ministrijas un Valsts Sanitārās inspekcijas vadlīnijas skolām un izglītības iestādēm nosaka, ka maskas klasēs nav jāvalkā. 2021. gada 18. janvārī mācības atsāka 1.–3.klašu skolēni, ņemot vērā apsvērumu, ka kaitējums, kas tiek nodarīts bērnu attīstībai neesot skolā ir lielāks nekā potenciālais ieguvums no ierobežojošā pasākuma.

Ungārija: Ungārijā Covid-19 pandēmijas laikā nav tikušas slēgtas izglītības iestādes bērniem vecumā līdz 14 gadiem. Masku nēsāšana 1.–3.klasē skolās nav obligāta.

Lietuva: Lietuvā bērniem ne sākumskolā, ne pamatskolā maskas nav jāvalkā. Tās lieto tikai tās personas, tai skaitā bērni, kuri nav šīs mācību iestādes izglītojamie. Arī Lietuvas valdība 2020. gada novembrī bija pieņēmusi lēmumu par masku lietošanu skolā, bet dažu dienu laikā sabiedrības pieprasījuma dēļ savu lēmumu atsauca.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli, kolektīvā iesnieguma sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ir jānotiek ne vēlāk kā mēnesi pēc iesnieguma saņemšanas parlamentā. Pirmais iesniegums par šo tēmu komisijā tika izskatīts 13 dienas pēc tā iesniegšanas.

Seko mums Facebook un arī Intagram!

AUTORS: MANA BALSS

Autore atjauno parakstu vākšanu jautājumā par masku obligātumu sākumskolā15. Jan

Ņemot vērā sabiedrības lielo interesi, tiek atjaunota parakstu vākšana jautājumā par masku obligātumu sākumskolā.

Šādu lēmumu iniciatīvas "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" autore ir pieņēmusi pēc saziņas ar ManaBalss un secinājuma, ka jau pēc šīs iniciatīvas iesniegšanas Saeimā sabiedrības atbalsts tai ir ievērojami turpinājies.

Pēc tam, kad 3. decembrī 17’322 Latvijas pilsoņu parakstītā iniciatīva tika iesniegta Saeimā, aizvien tika saņemti ļoti daudzi paraksti tās atbalstam, gandrīz sasniedzot nākamo 10’000 parakstu slieksni, kas likumā ir noteikts kolektīvā iesnieguma statusam.

Iniciatīvas autore vēlas izmantot šo faktu un panākt arī klāt nākušo balsu uzklausīšanu un politiķu atbildi tām. Tāpēc autore plāno savākt vēl vismaz 765 jaunus parakstus jau esošajai iniciatīvai un prasībai atcelt valdības lēmumu obligāti valkāt sejas maskas 1.-4. klašu skolēniem.

Savācamo parakstu skaits ir aplēsts pēc iepriekšējā iesnieguma statistikas. Proti, pēc parakstu analīzes iedzīvotāju reģistrā no iepriekš iesniegtajiem 18’119 parakstiem likumam atbilstīgi bija 17’322 jeb atbirums bija 4.4%. Jānorāda, ka Saeimas kārtības rullis nosaka sekojošo: kolektīvo iesniegumu var parakstīt Latvijas pilsoņi vecumā virs 16 gadiem.

Attiecīgās iniciatīvas gadījumā pirmšķietami ir tikuši līdzdalībai mobilizēti arī daudzi Latvijas nepilsoņi, tāpēc parakstu "atbirums" ir nedaudz lielāks nekā parasti – 4.4%.

Ņemot vērā šo atskaites punktu, atkārtotai iniciatīvas iesniegšanai Saeimā būtu lietderīgi nodrošināties ar 10'450 jaunu parakstu slieksni jeb 765 jauniem parakstiem pie jau esošās iniciatīvas.

Tas nozīmē, ka esošajai iniciatīvai ir jāsasniedz 28'569 parakstu rādītājs. Un tad to varētu jau paredzami droši iesniegt atkārtoti.

Šādam atkārtotam identiskas iniciatīvas iesniegumam Saeimā ir jau precedents. 2019. gada oktobrī ar jaunpienākušajiem parakstiem tika atkārtoti iesniegta iniciatīva "Par nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam". Iznākumā šī iniciatīva no sava iepriekšējā statusa, ko varētu formulēt kā "iestrēgusi varas gaiteņos", ir ieguvusi ievērojamu virzību – tā visnotaļ ir uzskatāma par politikas veidošanas dienaskārtības aktuālu un pastāvīgi uzturētu jautājumu.

Jānorāda, ka pēc iepriekšējā iniciatīvas iesnieguma Saeima 21. decembrī deva uzdevumu Ministru kabinetam vēlreiz izvērtēt valdības lēmumu par masku valkāšanas obligātumu sākumskolās. Jau šā gada 12. janvārī Ministru kabinets savu lēmumu atstāja spēkā.

Ja Tu atbalsti iniciatīvu "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot", dalies ar to sociālajos tīklos!

AUTORS: MANA BALSS

Saeima uzdod valdībai atkārtoti vērtēt prasību lietot sejas maskas sākumskolā21. Dec (2020)

Saeima pirmdien, 21.decembrī, uzdeva Ministru kabinetam atkārtoti izvērtēt prasību 1.-4. klašu skolēniem mācību procesa laikā un ārpus tā lietot mutes un deguna aizsegus.

Saeimas lēmumā teikts, ka, balstoties uz ekspertu viedokli, ir izvērtējams attiecīgās vecuma grupas saslimstības īpatsvars un ietekme uz slimības izplatību, ietekme uz izglītības procesu, kā arī ierobežojuma samērīgums un iespaids uz sabiedrības atbalstu vīrusa ierobežošanas pasākumu kopumam.

Debates par šo jautājumu, kurās plenārsēdē piedalījās 16 deputāti, un sekojošais lēmums ir saistībā ar ManaBalss autores iniciatīvu "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot", kuru līdz iesniegšanai Saeimā bija parakstījuši 17’322 Latvijas pilsoņi.

Lēmums tika pieņemts ar 90 deputātu atbalstu un vienam atturoties.

Kolektīvajā iesniegumā tā autori aicina neīstenot valdības pieņemto lēmumu par obligātu masku valkāšanu sākumskolas skolēniem, tostarp uzsverot, ka skolotājiem paredzama papildu slodze, sekojot pareizai masku lietošanai.  
 
Saeimas Preses dienests

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Par maskām sākumskolās valdībai būs jālemj vēlreiz16. Dec (2020)

Attālināti klātesot iniciatīvas "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" autorei, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti trešdien atbalstīja ierosinājumu uzdot Ministru kabinetam atkārtoti izvērtēt ieceri no jaunā gada pirmo četru klašu skolēniem likt valkāt sejas maskas stundu laikā.

Tāpat komisijas deputāti nolēma, ka lūgs 17. decembrī sasaukt ārkārtas Saeimas sēdi, lai lemtu par šī jautājuma tālāku virzību, ziņo Delfi.

Iniciatīvas autore pēc komisijas sēdes savā Facebook kontā komentē, ka arī masku jautājumā sākumskolās ir jāvadās pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles (JV) principa, ka nav jēgas ieviest noteikumus, kurus nevarēs izpildīt. Proti, ka šai gadījumā skolotāji nespēs izkontrolēt masku pareizu valkāšanu visiem klases skolēniem. Autores vērtējumā masku dēļ paredzami kritīsies arī pedagoģiskā kvalitāte stundās, jo tās ievērojami apgrūtinās komunikāciju.

Tāpat viņa norāda, ka Eiropas valstu prakse par maskām skolās atšķiras. To lietojums, piemēram, Lietuvā, nav valsti paglābis no sevišķi sliktajiem Covid-19 saslimstības rādītājiem. Tāpēc Latvijā ir jāvadās tikai pēc pašu apsvērumiem.

Autore arī izteica pateicību vairākiem sēdē klātesošajiem deputātiem par sapratni un Latvijas skolu psihologu sertifikācijas komisijas loceklei Andai Suharevskai – par sniegto ekspertes ieskatu, kā tieši maskas jaunāko klašu skolēniem traucē mācīties.

Avots: ManaBalss; Delfi

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

AUTORS: MANA BALSS

Pilnvērtīgam ieskatam ņemsim vērā visas puses!10. Dec (2020)

Laikā, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, masku nēsāšana bērniem ir ļoti svarīga tālākai Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti.

Šis komentārs ir saistībā ar ManaBalss autores strauju atbalstu guvušo iniciatīvu "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot". Ārstu bažas ir, ka sabiedrībā izplatās nepamatoti, maldu ziņās balstīti aizspriedumi. Lai gan pašas iniciatīvas sakarā šādas bažas nešķiet pamatotas, tomēr vēršam platformas ManaBalss kopienas uzmanību uz mediķu norādījumiem par masku valkāšanas nepieciešamību pandēmijas apstākļos. Būsim atbildīgi!

Norādām, ka saskaņā ar ManaBalss iniciatīvu kvalitātes kritērijiem publicētajiem priekšlikumiem ir jābūt balstītiem pārbaudāmos faktos. Konkrētās iniciatīvas gadījumā ManaBalss komanda pārliecinājās, ka autores piesauktā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācija un citi apsvērumi tādi ir. Tāpēc diskusija par masku valkāšanas obligātumu un šāda regulējuma samērīguma izvērtēšana ir leģitīma.

Tai pašā laikā, kā uzsver BKUS ārsti, pati masku nēsāšana nerada negatīvas sekas valkātāju veselībai. Pat pretēji – masku valkāšana pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem.

Šo nostāju skaidro BKUS virsārste Renāte Snipe. "Maskas droši var nēsāt visi Latvijas iedzīvotāji; arī bērni. Mums visiem ir jāsaprot, ka pareiza sejas masku nēsāšana ikvienā vietā, kur atrodas vairāk nekā viens cilvēks, būtiski samazina risku inficēties. Turklāt cilvēki ar hroniskām saslimšanām tā savu veselību var pasargāt arī no citām saslimšanām. Protams, mūsu sabiedrībā ir pavisam mazi bērni un cilvēki, kas objektīvu iemeslu dēļ nespēj kontrolēt savu uzvedību, tādēļ valdība ir pieļāvusi izņēmumus. Taču arī mazie bērni ļoti kopē pieaugušos, un, ja ģimenē masku nēsāšanu pieņem kā neatņemamu šī brīža dzīves sastāvdaļu, arī bērni jau no ļoti agra vecuma to pieņems."

"Kaut arī bērni ar Covid-19 slimo daudz vieglāk nekā pieaugušie, viņi var būt tā izplatīšanas avots, tāpēc, pieaugot saslimstības rādītājiem valstī, ir jāizturas ar sapratni pret drošības pasākumiem. Distancēšanās un masku valkāšana ir, lai mūs visus pasargātu, nevis ierobežotu mūsu brīvību. Jā, iespējams, bērnam sākumā var būt kāds diskomforts vai var likties, ka tas ir neērti, bet pie tā ātri pierod un tas vairs netraucē."

"Jo ātrāk visi atbildīgi izturēsies pret drošības pasākumiem – nepulcēsies, pareizi lietos sejas maskas, jo straujāk mazināsies infekcijas izplatība, un bērnu atkal varēs staigāt bez maskas."

"Stāsti, ka maskas ir kaitīgas, ir viltus ziņas (NB! Iniciatīvas autore no neapgalvo. – ManaBalss piezīme.), un šādu informāciju tiražēt tālāk ir necieņa pret ikvienu, kurš ar savu atbildīgo rīcību dara visu, lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos. Kā piemēru es varu minēt faktu, kuru zina visi – ķirurgi un anesteziologi operāciju zālē, kur viņi pavada garas stundas, maskās strādā jau gandrīz simts gadus. Šajā laikā viņiem nepārtraukti ir jākoncentrējas un jāpieņem atbildīgi lēmumi, jo no tā ir atkarīga pacienta dzīvība. Ja maskas viņiem radītu hronisku hipoksiju, kā apgalvo viltus ziņu izplatītāji - kā viņi spētu kvalitatīvi veikt savus pienākumus? Un neviens nebūtu gatavs strādāt šajās profesijās, jo kurš gan izvēlētos profesiju, kurā ik dienu tik ļoti ir apdraudēta veselība?"

"Bērni, kuri slimo ar onkoloģiskām saslimšanām un saņem ķīmijterapiju, periodos, kad viņu imunitāte ir ļoti nomākta, gan paši, gan vecāki nēsā maskas, lai bērniņu pasargātu no dažādām infekcijām, un nekad vecāki pret to nav iebilduši vai izteikuši apgalvojumus, ka mediķi rada risku viņu veselībai. Tad kāpēc veselo bērni vecāki saredz apdraudējumu?"

"Mēs mudinām mācīt bērniem, kā pareizi uzlikt un noņemt masku, kā pareizi to valkāt tā, lai ir nosegta mute un deguns, un regulāri mainīt, jo tiklīdz maska ir palikusi mitra, tā kļūst mazāk gaisa caurlaidīga," mudina R. Snipe. "Savu pacientu vidū redzu, ka, ja vecāki paši atbildīgi izturas pret masku valkāšanu, jau vismaz no piecu gadu vecuma arī bērni to labprāt dara."

"Tā ir paradumu maiņa, bet, ja vēlamies, lai infekcijas izplatība apstātos, ir jāsaprot, ka katram jāsāk ar sevi, savu ģimeni – daudz laika jāpavada ārā svaigā gaisā, ar draugiem jākomunicē, izmantojot attālinātas komunikācijas iespējas, un, ja jāuzturas telpās kopā ar vēl kādu, kas nav ģimenes loceklis, tad visiem ir pareizi jānēsā maskas."

Avots: BKUS

AUTORS: MANA BALSS

Mazāk kā diennakts laikā iniciatīvu par sejas masku neprasīšanu sākumskolās gūst nebijuši lielu atbalstu (Papildināts)03. Dec (2020)

ManaBalss platformā publicētā iniciatīva "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" mazāk nekā 20 stundu laikā kopš tās publicēšanas ir savākusi vairāk nekā 18 tūkstošu parakstītāju atbalstu.

Platformas ManaBalss darba deviņos gados šis ir ātrākais temps, kādā iniciatīva ir guvusi tik pārliecinošu atbalstu.

Šorīt, 3. decembrī, iniciatīvas autore to ir iesniegusi Saeimā.

Iniciatīvas prasība ir atcelt valdības lēmumu obligāti valkāt sejas maskas 1.-4. klašu skolēniem no 2021. g. 4. janvāra. "Ja ministri šādu lēmumu pieņem mēnesi pirms regulējuma stāšanās spēkā, tad viņi neslēpj to, ka paši netic sevis pieņemto ierobežojumu efektivitātei," cita starpā argumentē iniciatīvas autore.

Pasaules Veselības organizācija nosaka, ka bērniem no 6 līdz 11 gadu vecumam masku valkāšana var tikt rekomendēta, norāda autore. Ja tas tiek īstenots, tam ir jānotiek pieaugušo kontrolē. "Tas nozīmē, ka skolotājiem papildus būs jāseko tam, lai maskas tiek valkātas pareizi. Tas nozīmēs viņiem papildu slodzi un laika tērēšanu jau tā apgrūtinātos mācīšanas apstākļos. Kopš 2020. gada septembra bērni netiek izlaisti no klasēm starpbrīžos, tāpēc jau ir vērojams svaiga gaisa trūkums telpās, kur viņi pastāvīgi atrodas."

(Papildināts ar pēdējo rindkopu.)
Valdībai, iespējams, būs jāpārskata savs lēmums, ka līdz ar ārkārtējās situācijas pagarināšanu sākumskolēniem skolā stundu laikā, gan ārpus skolas būs jānēsā maskas, intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" 3. decembrī sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA). Iniciatīva ar šādu prasību ManaBalss platformā pirmās diennakts laikā ir savākusi jau 20 tūkstošus parakstu, tā ir iesniegta Saeimā, un iedzīvotāju atbalsts šai prasībai turpina augt.

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS