Pārstāvis: Latvijas Miega medicīnas biedrībaPublicēta: 19. Mar

VALSTS APMAKSĀTUS MIEGA TRAUCĒJUMU IZMEKLĒJUMUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'116
Jau parakstījuši 2'116
7'884

Pašlaik Latvijā pieaugušajiem netiek apmaksāti miega izmeklējumi (polisomnogrāfija, poligrāfija, multiplais miega latentuma tests). Šie izmeklējumi palīdz diagnosticēt miega slimības, izvērtējot miega kvalitāti, smadzeņu darbību, elpošanu, kustības miegā u.c. Tie ir tikpat svarīgi un nepieciešami kā, piemēram, asins analīzes, rentgens vai ultrasonogrāfija. Dažādi miega izmeklējumi maksā vidēji 100-600 EUR, tāpēc lielākā sabiedrības daļa tos nespēj atļauties.

Latvijas Miega medicīnas biedrība rosina miega izmeklējumus iekļaut valsts apmaksāto izmeklējumu sarakstā.

Nediagnosticētas un neārstētas miega slimības ir nozīmīgs riska faktors dažādām veselības problēmām, piemēram, paaugstinātam asinsspiedienam, insultam, infarktam, palielinātam svaram, II tipa cukura diabētam, demencei, depresijai un trauksmei. Miega traucējumi samazina dzīves kvalitāti un darba spējas, pasliktina atmiņu, kā arī izraisa izteiktas garastāvokļa maiņas. Cilvēki ar neārstētām miega problēmām četras reizes biežāk izraisa autosatiksmes negadījumus. Savlaikus atklātas un ārstētas miega slimības uzlabo cilvēka ikdienas kvalitāti, kā arī samazina citu slimību attīstību. Ilgtermiņā valstij tas nozīmē mazākus izdevumus tādu slimību ārstēšanā, kā arteriālā hipertensija, insults, infarkts, demence u.c., ko izraisījuši neārstēti miega traucējumi.

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīvas virzītāji atsāk parakstu vākšanu, lai to iesniegtu jau Saeimāpirms nedēļas

Pēc iniciatīvas "Valsts apmaksātus miega traucējumu izmeklējumus" iesniegšanas Veselības ministrijā un Nacionālajā Veselības dienestā (NVD) tās virzītāja – Latvijas Miega medicīnas biedrība – ir guvusi gan konceptuālu atbalstu šai idejai, gan pārliecību, ka tā ir jāvirza tālāk jau politiskai diskusijai un izskatīšanai Saeimā.

Veselības aprūpes resora amatpersonas, tiekoties ar Latvijas Miega medicīnas biedrību par šo kolektīvo iesniegumu, ir ieteikušas iniciatīvas kampaņu turpināt un savākt vēl nepieciešamos parakstus, lai to iesniegtu Saeimā. Jo tad, panākot šādu diskusiju jau parlamenta līmenī, būtu lielāka iespēja palīdzēt.

"Latvijas Miega medicīnas biedrība pateicas ikvienam par iniciatīvas līdzšinējo atbalstīšanu," saziņā ar ManaBalss.lv saka Miega medicīnas biedrības vadītāja Marta Celmiņa. "NVD izprot šo izmeklējumu nozīmi, bet reālām pārmaiņām ir nepieciešams politiskais atbalsts. Tāpēc mēs turpinām balsu vākšanu, lai iniciatīvu iesniegtu Saeimā."

Ja Tu atbalsti šo iniciatīvu, tad dalies ar to sociālajos tīklos!

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 60 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS