Iniciatīva ir iesniegta Saeimā!

Pārstāvis: Ingūna BedikerePublicēta: 12. Dec (2018)

PAR ZĀĻU UN MEDIKAMENTU PVN SAMAZINĀŠANU LĪDZ 5%.
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā un Veselības ministrijā

10'000
21'152
Jau parakstījuši 21'152

Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Mēs aicinām Saeimu un Veselības ministriju samazināt PVN likmi zālēm līdz 5%. Latvijā zāles ir krietni dārgākas, nekā abās blakus Baltijas valstīs. Daudziem iedzīvotājiem aizbraukt uz Lietuvu un tur iegādāties zāles ir izdevīgāk, nekā pie mums, Latvijā. Daļa Latvijas iedzīvotāju zāles nevar atļauties iegādāties to dārgo izmaksu dēļ. Tas palielina saslimšanas ilgumu, novārdzina pacienta veselību, palielina NMPD izsaukumu un slimnīcās ievietoto pacientu skaitu. Ārstēšana ar ielaistu diagnozi izmaksā krietni vairāk, un to apmaksā valsts. Zāļu cenu atšķirības ir redzamas arī starp mazajām aptiekām un aptieku ķēdēm. Lūdzam mainīt likumdošanu un zāļu cenu politiku, padarot tās pieejamas visiem Latvijas iedzīvotājiem un lai zāļu cenu politika tik ļoti neatšķiras ar Baltijas kaimiņu valstīm.

Savāksim parakstus par 5% PVN noteikšanu zālēm un mediakmentiem, iesniegsim tos Saeimā un Veselības Ministrijā, vedināsim iepazīties ar situāciju un pieņemt lēmumu.

Sabiedrībai būs pieejamākas zāles. Varēs laikus rūpēties par veselību. Nebūs ielaistu diagnožu un sadārdzinātu pašu pacientu un valsts veselības aprūpes izmaksu.

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīva par samazinātu PVN zālēm un medikamentiem atgūst tālāku virzību valdībā21. Feb

Līdz ar Ministru kabineta pieņemto Informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību beidzot ir izkustējusies arī kolektīvā iesnieguma "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%" virzība.

Parlamentā iniciatīva tika iesniegta jau iepriekšējā Saeimas sasaukumā – 2019. gada oktobrī. Samērā raiti – jau 2020. gada janvāra vidū – šā kolektīvā iesnieguma izskatīšana nonāca līdz Saeimas uzdevumam Ministru kabinetam līdz 2020. gada 1. jūnijam (!) sagatavot koncepciju par zāļu finansiālo pieejamību.

Četrus gadus vēlāk, kas, protams, ir labāk nekā nekad, pie tā tad arī esam nonākuši.

Iniciatīvā balstītais kolektīvais iesniegums bija uzmanības centrā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē trešdien, 21. februārī, kur Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ziņoja par šā jautājuma un attiecīgi arī iniciatīvas pašreizējo statusu.

Īsumā – vairākas pārmaiņas, kas samazinās "plaukta cenu" zālēm un medikamentiem, paredzami būs spēkā jau ar jauno finanšu gadu jeb no 1. aprīļa. Konkrēti PVN likmes samazināšana vēl tiks diskutēta kompleksi ar citām nozarēm, un lēmums par to ir jāpieņem līdz šā gada beigām.

Izvērstāk – iniciatīva Saeimā un valdībā ir veikusi pusceļu, kā to raksturoja Mandātu komisijas vadītājs Jānis Vucāns. Jācer gan, ka tas ir ne laika, bet ieviešanas ziņā, un tas pašlaik ir jau koalīcijas partiju izveidotās Nodokļu politikas pilnveidošanas un koordinēšanas grupas rokās.

Proti, koalīcijā ir vienošanās, ka visi jautājumi par PVN tiek skatīti kompleksi ar visām nozarēm, kurās šā nodokļa ir aktuāla, sēdē skaidroja VM parlamentārais sekretārs.

Zāļu cenu starpības Baltijas valstīs ir ievērojamas, un PVN likme veido tikai daļu no tā. Tāpēc ir trīs soļi, kurus VM plāno veikt, lai panāktu zāļu cenu samazinājumu.

Būtiskākais no tiem ir kompensējamo zāļu budžeta palielinājums. "Jau tuvākā mēneša laikā būsim gatavi finalizēt gala piedāvājumu. Ja nebūs aizķeršanos, ar 1. aprīli tas stāsies spēkā. Tas sniegs ievērojamu atspaidu pacientiem, kuru zāles pašlaik nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā," teica A. Uršuļskis.

Otrs solis ir palielināt kompensācijas apjomu zālēm, kurām pašlaik tas ir 50%, līdz 75%. Mazākais kompensējamais procents attiecīgi tiek būtiski palielināts.

Trešais ir piecenojumi tirdzniecības posmā, kas arī veido būtiskas atšķirības zāļu cenā dažādās Eiropas valstīs. Šo piecenojumu veido lieltirgotavas un aptiekas. "Arī šeit mēs modelējam jauno piedāvājumu, lai samazinātu maksimālos piecenojumus, kas arī sniegs rezultātu zāļu gala cenā," sacīja A. Uršuļskis.

Citi praktiski soļi uz šo pašu mērķi – samazināt zāļu cenas pacientiem – ir, piemēram, pacientu labāka informēšana. Attiecīgi VM ir noteikusi nekompensējamo medikamentu recepšu zālēm receptēs izrakstīt nevis tikai konkrēto medikamentu, bet arī norādīt izrakstāmo šā medikamenta aktīvo vielu. Aptiekās attiecīgi būs pienākums klientam piedāvāt pieejamos medikamentu variantus ar iespēju izvēlēties lētāko.

P.S. Zināšanai: Nodokļu politikas pilnveidošanas un koordinēšanas grupa ir koalīciju veidojošo partiju izveidota koleģiāla, koordinējoša konsultatīvā platforma nodokļu politikas jautājumos ar mērķi koordinēt sadarbības partneru prioritātes nodokļu politikas plānošanai turpmākajiem gadiem. Grupas sēdēs tiek pieaicināti arī eksperti no citām ministrijām, Latvijas Bankas, Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Valsts ieņēmumu dienesta, Ārvalstu investoru padomes, kā arī valdības sociālo un sadarbības partneru – Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības – pārstāvji.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Mazinās pacientu līdzmaksājumus par zālēm16. Jul (2019)

No nākamā gada 1. aprīļa cenu starpība starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zālēm nedrīkstēs pārsniegt 100% slieksni.

Tā par otrdien, 16. jūlijā, valdībā lemto raksta portāls Delfi. Valdība ar šo lēmumu atbalstīja grozījumus Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā.

Veselības ministrija (VM) ir iecerējusi no nākamā gada 1. aprīļa īstenot dažādus pasākumus, lai mazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru par kompensējamo zāļu iegādi. Viens no pasākumiem ir cenu starpības ierobežojuma noteikšana starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zālēm.

Kā skaidroja VM, Latvijā šī cenu starpība dažkārt ir pat virs 300%. Tikmēr valsts apmaksātā daļa tiek aprēķināta no lētāko līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu cenas.

Piemēram, asinsrites slimību gadījumā valsts apmaksā zāles 75% apmērā, bet realitātē valsts kompensācijas apmērs vidēji ir tikai 44% no zāļu cenas, jo daudzi pacienti lieto dārgākās līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles.

Cits jauninājums kompensējamo zāļu cenu mazināšanai ir noteikums, ka, veicot kompensējamo zāļu cenu salīdzināšanu ar citu valstu cenām, zāļu vai medicīnisko ierīču cena nedrīkst būt augstāka par šo zāļu vai medicīnisko ierīču otro zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Čehijā, Dānijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā, kā arī nepārsniedz šo zāļu vai medicīnisko ierīču ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā.

Tāpat ar grozījumiem VM noteikusi, ka no nākamā gada 1. aprīļa, izrakstot kompensējamās zāles, jālieto zāļu vai vispārīgais nosaukums. Saskaņā ar grozījumiem ārsts, izrakstot recepti, var lietot firmas nosaukumu tikai gadījumos, kad ir medicīniska rakstura nosacījumi, piemēram, zināma blakusparādību rašanās, lietojot kompensējamo zāļu sarakstā esošās lētākās līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles vai, piemēram, šaura terapeitiskā indeksa zāļu izrakstīšanas gadījumā.

VM uzsvēra, ka zāļu vispārīgā nosaukuma izrakstīšanai jābūt vismaz 70% gadījumu no visa gada laikā kopējā izrakstīto zāļu daudzuma.

Grozījumi arī paredz – ja kompensējamo zāļu sarakstā ir divas vai vairākas līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles ar zemāko kompensācijas bāzes cenu, aptiekas pienākums ir savos krājumos turēt visas lētākās zāles. VM uzskata, ka ar šādu soli tiek stiprināta iespēja pacientam veikt izvēli no visa kompensējamo zāļu sarakstā esošā lētāko līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu klāsta.

Nacionālais veselības dienests vairākus gadus rīkojis kampaņu "Ārstējies nepārmaksājot!", lai atgādinātu iedzīvotājiem par iespēju ietaupīt līdzekļus, izvēloties lētāko no līdzvērtīgas iedarbības medikamentu klāsta. Pērn oktobrī dienesta pārstāvji informēja, ka Latvijas iedzīvotāji ik gadu pārmaksā teju 25 miljonus eiro par zālēm, kurām ir pieejama lētāka alternatīva ar līdzvērtīgu terapeitisko efektivitāti.

Avots: Delfi

AUTORS: MANA BALSS

Ierakstām raidījumu par PVN samazināšanu medikamentiem!05. Jun (2019)

Aplūkojot ManaBalss platformā virzīto iniciatīvu "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%", ceturtdien, 6. jūnijā, RīgaTV 24 ieraksta diskusiju raidījuma “Mana Balss” kārtējo pārraidi.

Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Iniciatīvas autors aicina Saeimu un Veselības ministriju samazināt PVN likmi zālēm līdz 5%. Citādi pašlaik Latvijā zāles ir krietni dārgākas, nekā abās blakus Baltijas valstīs, un daudziem iedzīvotājiem aizbraukt uz Lietuvu un tur iegādāties zāles ir izdevīgāk, nekā pie mums, Latvijā.

Ieraksts notiks 6. jūnijā plkst. 19:00 TV24 studijā Rīgā, Blaumaņa ielā 32, un ierakstu studijā var apmeklēt ikviens interesents!

Raidījuma ieraksta dalībniekiem un skatītājiem studijā lūgums ierasties ne agrāk par 18:45.

Šīs diskusijas dalībnieki:
- Inese Kaupere, Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore
- Valters Bolēvics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas izpilddirektors
- Ritvars Jansons, 13. Saeimas deputāts (NA)
- Ināra Beļēviča, ģimenes ārste
Raidījuma vadītājs: Ansis Klintsons.

Raidījums TV24 ēterā būs skatāms svētdien, 9. jūnijā, plkst. 20:00.

Raidījums “Mana balss” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Mana balss” saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS

PVN recepšu zālēm ir jāsamazina22. Mar (2019)

Ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu zālēm visas problēmas risinājumam nepietiek, tomēr šāds solis būtu jāsper. Tādu viedokli reģionālajam laikrakstam «Bauskas Dzīve» par ManaBalss platformā virzīto iniciatīvu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) zālēm pauž a/s «Grindeks» valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics.

Ar PVN samazināšanu nepietiek
Egils Einārs Jurševics, a/s «Grindeks» valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos:

Uzskatu, ka jautājums par zāļu pieejamību ir jārisina kompleksi, jo PVN samazināšana medikamentiem būtiski zāļu pieejamību neatrisinās. Vienlaikus šis solis būtu jāsper, un PVN recepšu zālēm jāsamazina, jo tādējādi ārsta nozīmēto terapiju pacienti īstenotu pilnā apmērā.

Valsts atbalsts zāļu iegādei iedzīvotājiem ir viens no zemākajiem Eiropas Savienības (ES) valstīs. Zemā iedzīvotāju pirktspēja un lielie pacientu līdzmaksājumi liedz pilnvērtīgu ārstēšanos saslimšanas gadījumā, kad pacientiem pietrūkst līdzekļu medikamentu iegādei. Tāpēc būtiskākais risinājums, lai paplašinātu zāļu pieejamību, ir kompensējamo zāļu budžeta palielinājums. Pakāpeniski vajadzētu atteikties no diagnožu piemērošanas kompensējamām zālēm un tiekties uz 90 – 100% kompensāciju recepšu zālēm.

Valdības Rīcības plānā ir punkts par zāļu pieejamības stratēģijas izstrādi. Piekrītu, ka caur zāļu pieejamības prizmu ir jāveic analīze, lai saprastu zāļu pieejamību Latvijā, salīdzinot ar citām ES valstīm. Tātad nepieciešams izstrādāt daudzpusīgu ilgtermiņa risinājumu, lai zāļu pieejamība iedzīvotājiem būtiski uzlabotos.

Kaimiņos lētāk
Ivars Kalada, pensionārs, invalīds no Gailīšu pagasta:

Zāles ir ļoti dārgas, un par tām nākas iztērēt daudz naudas. Dīvaini – pat tie medikamenti, kuriem Latvijā ir 50% kompensācija, tepat blakus Lietuvā par pilnu cenu ir lētāki. Ne viss kaimiņvalstī maksā mazāk, tomēr lielākā daļa zāļu gan ir lētākas.

Polijā pievienotās vērtības nodoklis ir 5%. Pirms gada, kad biju Briselē, vajadzēja nopirkt zāles pret saaukstēšanos, un konstatējām, ka tās tur maksā tikpat, cik Latvijā. Toties atalgojuma starpība mums ir ļoti liela.

Lai arī valsts daudzām zālēm daļēji kompensē to vērtību ‒ pat 75% ‒, tās vienalga maksā dārgi. Ja samazinātu PVN, medikamenti tomēr būtu lētāki. Turīgākajiem iedzīvotājiem tas varbūt nav tik svarīgi, bet mūsu valstī ir daudz ļaužu ar mazu pensiju, vientuļie pensionāri. Viņiem ir ļoti grūti, jo par zālēm nākas atdot pensijas lielāko daļu. Viņiem pat viens vai divi eiro ir nopietna nauda.

Šo tēmu muļļā jau gadiem, bet pašreizējā Saeimā ir daudz populisma, un nav skaidrs, cik daudz būs reālu darbu. Nav lielas ticības, ka šādu lēmumu pieņems. Es par to ļoti priecātos. Jācer, ka aptieku īpašnieki šos grozījumus neizmantos, lai zālēm paaugstinātu cenu, kā tas nepārtraukti notiek.

Tiks veidota nacionāla farmācijas politika
Artūrs Toms Plešs, Saeimas deputāts no Bauskas (A/P!):

A/P! uzskata, ka zālēm ir jākļūst lētākām. Viens no mūsu galvenajiem mērķiem ir panākt brīvāku un godīgāku konkurenci medikamentu tirgū, lai uzlabotu zāļu pieejamību, un samazināt izdevumus par zālēm pacientiem. Lai to izdarītu, tiks izveidota nacionāla farmācijas politika. Plānotais mērķis ir gādāt, lai pacienti maksātu zemāko iespējamo cenu, kā arī panākt, lai valsts nepārmaksātu par kompensējamajiem medikamentiem.

Vienlaikus ir jāveicina ārstu izglītošana par ģenērisko zāļu (bezpatenta medikamentu) atbilstību un kvalitātes uzraudzību un jāmazina farmācijas nozares ietekme uz ārstiem, kuri izraksta zīmolu medikamentus. Strādāsim, lai jaunu medikamentu un tehnoloģiju ieviešanā tiktu pielietota tikai novērtējumos balstīta veselības aprūpe.

Iedzīvotāju iesaiste normatīvo aktu izstrādes procesā ir ārkārtīgi nozīmīga, un līdzdalības platforma ManaBalss ir veiksmīgs instruments, kuru iedzīvotājiem jāizmanto.

Avots: BauskasDzive.lv

AUTORS: MANA BALSS

Zemāks PVN zālēm budžetu varētu sevišķi neietekmēt11. Mar (2019)

Nodokļa atlaides zālēm fiskālo ietekmi mīkstinātu pašas valsts zemākie izdevumi par medikamentiem. Tā komentārā par ManaBalss platformā virzītās iniciatīvas ekonomisko ietekmi saka KPMG vecākā nodokļu konsultante Gunta Kauliņa.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) apkopotā informācija par zāļu cenām pērnā gada novembrī un decembrī rāda, ka Latvijā zāļu cenas vidēji ir par 10 līdz 20% augstākas nekā mūsu kaimiņvalstīs. Taču būtu jānoskaidro, vai šo cenu atšķirība ir pamatota ar PVN likmes atšķirībām un vai PVN likmes samazināšana Latvijā izlīdzinātu zāļu cenas Baltijas valstīs.

Ja salīdzinām PVN likmes zālēm dažādās ES valstīs, vērojamas visai lielas svārstības, sākot ar 0% likmi Lielbritānijā, Īrijā un Zviedrijā un beidzot ar 25% likmi Dānijā. Pārsvarā gan dominē likmes no 5 līdz 10%, tostarp Igaunijā tiek piemērota 9% likme, bet Lietuvā – 5% likme. Kā zinām, Latvijā šobrīd zālēm piemēro PVN 12% likmi, tātad atšķirība ar Igauniju ir 3 procentpunkti un ar Lietuvu ir 7 procentpunkti. Tas nozīmē, ka likmju starpība veido tikai daļu no novērotajām atšķirībām zāļu cenās, ko redzam aptieku plauktos. Būtiskāku ietekmi veido lieltirgotāju un aptieku piecenojuma atšķirības.

Līdzšinējā pieredze rāda, ka ne vienmēr, samazinot nodokļa likmi, par šo likmju starpību samazinās preču gala cena, jo to ietekmē dažādi cenu veidojošie faktori. Līdz ar to jāatzīst, ka PVN likmes samazinājums negarantēs identisku zāļu cenu samazinājumu.

PVN likmes samazinājums, protams, ietekmēs arī valsts budžeta ieņēmumus samazinājuma virzienā, jo, zālēm kļūstot nedaudz lētākām, to patēriņam nevajadzētu būtiski pieaugt. Taču, rēķinot PVN likmes samazinājuma ietekmi uz budžetu, jāņem vērā arī izdevumu daļa, jo valstij samazinātos izdevumi par medikamentu izmantošanu slimnīcās, samazinātos izdevumi arī par kompensējamo zāļu nodrošinājumu. Līdz ar to PVN likmes samazinājuma ietekme uz budžetu varētu nebūt ļoti būtiska, salīdzinājumā ar sabiedrības ieguvumu kopumā.

Avots: KPMG

AUTORS: MANA BALSS

Zāļu PVN samazināšana varētu būt loģisks solis21. Jan (2019)

Zāļu un medikamentu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana varētu būt loģisks solis. Šādi ManaBalss.lv platformā ierosināto iniciatīvu RīgaTV 24 raidījumā komentēja Zāļu valsts aģentūras Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja vietnieks Sergejs Akuličs. Kā viņš, tā citi eksperti uzsvaru gan lika uz aptverošu zāļu un farmācijas politiku, kādas pēc dažu studijā klātesošo vērtējuma Latvijā nav.

Zāļu un medikamentu PVN likmes samazināšana klātesošo ieskatā nebūtu panaceja, un veids, kā optimāli samazināt zāļu cenas Latvijā, būtu kompensējamo zāļu saraksta paplašināšana – tas ir viedoklis, kas atkārtoti izskanēja TV24 kārtējā raidījuma „Mana Balss” gaitā par iniciatīvu „Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%”. Tā viesi bija Repharm ģenerāldirektors Dins Šmits, ārsts, politiķis, sabiedriskais un sporta darbinieks Pēteris Apinis, jurists un Saeimas deputāts Ralfs Nemiro (KPV LV) un Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs.

P. Apinis pauda, ka Latvijā zāļu cenas nav bezgala augstas ‒ īpaši tās, kas attiecināmas uz kompensējamajiem medikamentiem. No ārsta viedokļa viņš ir pilnībā par zemākām zāļu cenām, tomēr tikai tām, kuras izraksta ārsts.

„Es ļoti gribētu plašāku kompensējamo medikamentu sarakstu. Bet, lai mēs varētu kompensēt medikamentus, mums vajag naudu. Galvenais mūsu resurss, no kā uzturam medicīnu, izglītību, militāro dienestu u.tml., ir PVN. Es esmu pret PVN kā lupatu deķa raustīšanu,” klāstīja Apinis.

Arī Repharm ģenerāldirektors Dins Šmits uzskata, ka vislabākais un efektīvākais veids, kā samazināt zāļu cenas, ir iekļaut tās kompensējamo medikamentu sarakstā, jo šāds risinājums sniegtu valstij pilnu kontroli pār zāļu izplatīšanu. Viņš pauda viedokli, ka iniciatīva par medikamentu PVN samazināšanu aktualizējusies, jo tas ir vieglākais veids, kā samazināt zāļu cenas, tomēr ilgtermiņā šis risinājums nestrādāšot. „Kompensējamo zāļu saraksts ir sistēmiska atbilde, bet šobrīd mēs runājam par veidu, kā uz laiku risināt, ja situācija ir degoša.”

Savukārt Zāļu valsts aģentūras pārstāvis Sergejs Akuličs gan piekrita iepriekš paustajiem viedokļiem, tomēr papildināja tos arī ar savu redzējumu. „Runa par kompensējamo zāļu saraksta PVN samazināšanu varētu būt loģisks solis, jo naudu, kura tiek iekasēta no nodokļiem kompensējamām zālēm tāpat lielākoties atgriežas veselības aprūpē,” viņš sacīja. „Optimizējot šo plūsmu valsts līmenī varētu runāt par kaut kādiem racionāliem ieguvumiem.”

Visai spraigajā diskusijā ar komentāriem un saviem skatījumiem uz zāļu cenu problēmu un tās risinājumiem iesaistījās arī klātesošie politiķi un nozares profesionāļi, tai skaitā no publikas studijā. Raidījuma „Mana Balss” video ierakstus skatieties RīgaTV 24 arhīvā.

Avots: RīgaTV 24

AUTORS: MANA BALSS

Vai zālēm ir jāsamazina PVN? Top TV raidījums15. Jan (2019)

Studijas RīgaTV 24 diskusiju raidījumā "Mana Balss" nākamajā publiskajā ierakstā aplūkosim iniciatīvu "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%".

Raidījuma ierakstus RīgaTV 24 studijā var apmeklēt ikviens interesents.

Raidījuma ieraksta dalībniekiem un skatītājiem studijā lūgums ierasties ne agrāk par 19:15.

Diskusijas dalībnieki:
- Moderators Arnis Blodons
- Dins Šmits, Repharm ģenerāldirektors
- Pēteris Apinis, ārsts, politiķis, sabiedriskais un sporta darbinieks
- Ralfs Nemiro, jurists, Saeimas deputāts (KPV LV)
- Sergejs Akuličs, Zāļu valsts aģentūras Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja vietnieks

Iniciatīvai "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%" patlaban ir izdevies savākt virs 1300 parakstiem. Tās autori aicina Saeimu un Veselības ministriju samazināt PVN likmi zālēm līdz 5%. «Latvijā zāles ir krietni dārgākas, nekā abās blakus Baltijas valstīs. Daudziem iedzīvotājiem aizbraukt uz Lietuvu un tur iegādāties zāles ir izdevīgāk, nekā pie mums, Latvijā,» argumentē autors.

Medikamentu dārdzība palielina saslimšanas ilgumu, novārdzina pacienta veselību, palielina NMPD izsaukumu un slimnīcās ievietoto pacientu skaitu, teikt iniciatīvā. Un ārstēšana ar ielaistu diagnozi izmaksā krietni vairāk, un to apmaksā valsts.

Attiecīgi sabiedrībai ieguvums no iniciatīvas ieviešanas būs pieejamākas zāles, un iedzīvotāji varēs laikus rūpēties par veselību. Izrietoši nebūs ielaistu diagnožu un sadārdzinātu pašu pacientu un valsts veselības aprūpes izmaksu.

Nāc, klausies un izsakies diskusijā!

Tiekamies RīgaTV 24 studijā Rīgā, Blaumaņa ielā 32, ceturtdien, 17. janvārī, plkst. 19:30!

Raidījumu skatieties RīgaTV 24 kanālā 20. janvārī plkst. 19:00.

Raidījums "Mana balss" ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma "Mana balss" saturu atbild RīgaTV 24.

AUTORS: MANA BALSS

Nodokļa samazināšana zālēm neietu kopā ar trīspusējās sadarbības padomes lēmumu17. Dec (2018)

Iespēja samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) līdz 5% zālēm un medikamentiem ir maz ticama, jo neatbilst nodokļu politikas esošajām pamatnostādnēm. Tā Latvijas Avīzes portāla publikācijā ManaBalss.lv rosināto iniciatīvu komentē Veselības ministrija.

Iniciatīva, kas šīs ziņas tapšanas laikā četrās dienās kopš tās publicēšanas ir guvusi 318 atbalstītāju parakstus platformā ManaBalss, paredz samazināt PVN zālēm un medikamentiem līdz 5%. «Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Latvijā zāles ir krietni dārgākas, nekā abās blakus Baltijas valstīs. Daudziem iedzīvotājiem aizbraukt uz Lietuvu un tur iegādāties zāles ir izdevīgāk, nekā pie mums, Latvijā,» argumentē iniciatīvas autors Arnis Bedikers.

Autors norāda, ka zāļu salīdzinošā dārdzība «palielina saslimšanas ilgumu, novārdzina pacienta veselību, palielina NMPD izsaukumu un slimnīcās ievietoto pacientu skaitu. Ārstēšana ar ielaistu diagnozi izmaksā krietni vairāk, un to apmaksā valsts.»

Veselības ministrijas (VM) darba grupa pērn nodokļu reformas tapšanas laikā vērtēja zāļu cenu veidošanās caurskatāmību, zāļu finansiālo pieejamību iedzīvotājiem un farmaceitiskās darbības uzņēmumu iespējamo konkurences pārkāpumu ietekmi uz zāļu pieejamību. Rezultātā tika izstrādāta virkne priekšlikumu, no kuriem viens bija par pievienotās vērtības nodokļa likmes pārskatīšana, LA komentē ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

Tomēr VM vērš lasītāju uzmanību uz to, ka starp uzdevumiem, lai ieviestu Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021. gadam, ir paredzēts ievērot Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes lēmumus, tostarp PVN jomā. Šī padome ir trīspusēja sociālā dialoga institūcija, ko veido valdības un sociālo partneru ‒ Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības ‒ pārstāvji. Salīdzinoši nesen panāktās nodokļu politika pamatnostādnes neparedz samazināt jau esošo PVN samazināto likmi nevienai preču un pakalpojumu grupai, norāda VM.

Ministrijas pārstāve atgādina, ka, strādājot pie priekšlikumiem pagājušā gada budžeta likumprojekta paketei, viens no Finanšu ministrijas priekšlikumiem bija atteikties no samazinātās PVN likmes medikamentiem vispār. Proti, atteikties no 12% piemērošanas bezrecepšu zālēm un pāriet uz PVN standarta likmi jeb 21%. Toreiz valdība šo priekšlikumu noraidīja, jo tika saņemti iebildumi, tostarp no VM, jo PVN likmes palielināšana nozīmētu arī augstākas medikamentu cenas, kas negatīvi ietekmētu Latvijas iedzīvotājus, palielinot viņu izdevumus par ārstēšanos.

VM ir lūgusi FM viedokli par PVN likmes samazināšanas iespējām, jo nodokļu politika ir FM joma, tomēr līdz šim FM ir norādījusi, ka PVN likmes samazināšana nav efektīvākais veids mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam, un šo iedzīvotāju grupa ir atbalstāma ar tiešiem kompensējamiem pasākumiem.

Ministrija arī vērš uzmanību uz to, ka jau tagad ieviesti vairāki priekšlikumi zāļu pieejamības uzlabošanai. Piemēram, ir ieviests tā sauktais «cenu koridors» starp references zālēm un dārgākajām zālēm līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu grupā, un ir īstenota sabiedrības informēšanas kampaņa par zāļu racionālu lietošanu un iespēju ārstēties ar lētākām līdzvērtīgas efektivitātes zālēm. Tāpat ir uzlabota kompensējamo zāļu pieejamība pacientiem, iekļaujot gan jaunas zāles, gan arī palielinot noteiktām diagnozēm kompensācijas apmēru no 75% uz 100%.

Avots: LA.lv; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīva par PVN mazināšanu zālēm gūst ievērību14. Dec (2018)

Iniciatīva ar ierosinājumu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) zālēm un medikamentiem līdz 5% ir guvusi vairāku mediju uzmanību.

Iniciatīvas autors Arnis Bedikers argumentē, ka Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Latvijā zāles ir arī krietni dārgākas nekā citās Baltijas valstīs, tāpēc daudziem iedzīvotājiem aizbraukt uz Lietuvu un iegādāties zāles tur.

Tāpat autors norāda, ka „ārstēšana ar ielaistu diagnozi izmaksā krietni vairāk, un to apmaksā valsts. Zāļu cenu atšķirības ir redzamas arī starp mazajām aptiekām un aptieku ķēdēm,” uzsvērts iniciatīvā. Tāpēc autors aicina mainīt likumdošanu un zāļu cenu politiku, padarot tās pieejamas visiem Latvijas iedzīvotājiem, vienlaikus panākot, lai zāļu cenu politika tik ļoti neatšķirtos no kaimiņvalstīm.

Aģentūra LETA norāda, ka A. Bedikera iniciatīva sakrīt farmācijas nozares organizāciju aktivitātēm. Arī no to puses ir izskanējis aicinājums samazināt PVN medikamentiem. Publiski atbalstu PVN samazināšanai medikamentiem paudušas divas organizācijas – Aptieku īpašnieku asociācija un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA). Gan Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens, gan SIFFA izpilddirektors Valters Bolēvics aģentūrai apgalvoja, ka organizācijas neesot saistītas ar šo iniciatīvu.

Avots: LETA; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS