Pārstāvis: Inese OzoliņaPublicēta: 23. Aug (2023)

SAGLABĀT BRIEŽU REZERVĀTU
Iniciatīva tiks iesniegta Rīgas domē

3'000
1'483
Jau parakstījuši 1'483
1'517

AICINĀM PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES RĪGĀ UN OGRES NOVADĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS ŠAJĀS PAŠVALDĪBĀS! Lai gan pašlaik "Rīgas mežu" mēģinājumi likvidēt briežu dārzu pie Ogres ir nesekmīgi (skat. ziņu https://ej.uz/y8jy), aicinām Rīgas domi konceptuāli atteikties no šā nodoma. Lūdzam saglabāt briežu dārzu jeb rezervātu pie Ogres pilsētas! Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības "Rīgas meži" jaunā vadība vairs nevēlas rūpēties par pašas organizācijas 2004. gadā izveidoto briežu dārzu un par katru cenu vēlas to likvidēt ar vairāk nekā 40 staltbriežiem. Visus šos daudzos gadus "Rīgas meži" darbinieki dārzu izkopa par apmeklētājiem lielā mērā slēgtu un biotopu ziņā unikālu dabas rezervātu 100 ha platībā ar mežainu, cilvēku neskartu vidi. Jaunā vadība uzskata, ka briežu rezervāts nenes ienākumus, bet prasa papildus rūpību tā izkopšanā, tāpēc izvēlējās vieglāko ceļu – dzīvniekus likvidēt. Pirmās divas izsoles dzīvnieku "slaktēšanā" ar klusinātājiem palika bez rezultātiem. Mednieki nepieteicās. Pēc sabiedrības sašutuma uzņēmuma vadība meklē citus veidus, kā tikt vaļā no dzīvniekiem, piemēram, atdodot tos privātiem briežu dārziem, kas visticamāk nozīmētu to atdošanu "desās". Mēs, Ogres iedzīvotāji, esam apvienojušies briežu dārza atbalsta grupā un aicinām Rīgas domes atbildīgo komisiju un kopumā Rīgas domes deputātus šobrīd apturēt jebkādas kapitālsabiedrības vadības darbības, kas kaitētu rezervāta tālākai eksistencei. Šis vairs nav viena uzņēmuma lemšanas jautājums. Tas ir kļuvis par sabiedrības jautājumu, un vietējā sabiedrība saka "nē" šā rezervāta likvidācijai. Gandrīz 20 gadus šis rezervāts ar briežiem daļai ogrēniešu bija rekreācijas vieta. Vietējie ap briežu dārzu ir izveidojuši aptuveni 5 km pastaigu, skriešanas, nūjošanas, riteņbraukšanas, slēpošanas takas sportam un atpūtai. Mēs redzējām, kā vietējie mežsargi ar lielu rūpību un no sirds rūpējas par briežiem un teritoriju. Un arī mēs ar lielāko atbildību izturējāmies pret šo vietu. Tāpēc nesaprotam, kāpēc, pirms dažiem gadiem mainoties kapitālsabiedrības vadībai, pēkšņi briežu rezervāts kļuva kā dadzis acīs un nevajadzīgs?! It īpaši ņemot vērā, ka tai jau pēc būtības ir jārūpējas par mežā esošajiem dzīvniekiem un jāmīl mežu bioloģiskā daudzveidība, turklāt jābūt gan zināšanām, gan prasmēm atbilstīgi rūpēties! Un tā strādā ar vairāku miljonu eiro peļņu, kas nozīmē, ka finanses nav ticams iemesls briežu likvidēšanai.

Saskaņā ar "Rīgas meži" publiskoto informāciju briežu rezervāts gadā izmaksā ap 40 000 eiro. Vairāk nekā 70% no "Rīgas meži" ienākumiem veido Pierīgas, tostarp Ogres novada, mežu realizācija ar izciršanu un koku pārdošanu pārstrādei. 2022. gada gada pārskata vadības ziņojums: uzņēmuma būtiskākie ieņēmumi bija no kokmateriāliem (apaļkoku, zāģmateriālu, blakus produktu pārdošana un transportēšana) – 16,1 milj. EUR jeb 75,5% no kopējiem 21,35 milj.eiro ieņēmumiem (peļņa 2,14 milj. eiro). Līdz ar to finansējuma avots briežu dārza uzturēšanai arī turpmāk būtu Ogres novada mežu realizācija. Līdzīgi projekti ir ārvalstīs, piemēram, Dublinā briežu dārzs Páirc an Fhionnuisce ir pilsētas parkā, atvērts sabiedrībai un pastāv jau no 17. gadsimta.

Šis nav stāsts par finanšu līdzekļu trūkumu, bet gan par atbildību, pēctecību lēmumos un vēlmi saglabāt briežiem dzīvību teritorijā, kur tie atradušies līdz šim. Briežu "rezervāts" ir sociāls projekts ar augstu sabiedrības iesaistes un izglītošanas potenciālu. Šīs iniciatīvas sakarā lūdzam Rīgas domi būt saprotošai un pretimnākošai, ņemot vērā ne vien Rīgas valstspilsētā, bet arī Ogres novadā deklarēto pilsoņu parakstus, lai gan Pašvaldību likums to neparedz. Briežu rezervāta saglabāšana ir Ogres iedzīvotāju tiešās interesēs, lai gan lēmējvara ir Rīgas rokās. Lūdzam šo iniciatīvu izskatīt pēc būtības un ņemt vērā arī mūsu viedokli. AICINĀM PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES RĪGĀ UN OGRES NOVADĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS ŠAJĀS PAŠVALDĪBĀS!

Iniciatīvas jaunumi

Brieži un pilsoņi: vai ogrēniešiem būs teikšana par Rīgas garo roku viņu pašvaldībā?30. Aug (2023)

Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas meži" ienākumu lielāko daļu veido Pierīgas, tostarp Ogres novada, mežu realizācija ar izciršanu un koku pārdošanu pārstrādei. 2022. gadā uzņēmuma būtiskākie ieņēmumi bija no kokmateriāliem – 16,1 miljoni eiro jeb 75,5% no kopējiem ieņēmumiem; peļņa 2,14 miljoni eiro.

Tāpēc iniciatīvas "Saglabāt briežu rezervātu" autore argumentē, ka finanses nevar būt arguments "Rīgas mežu" iecerei likvidēt briežu dārzu pie Ogres, kas gadā izmaksā ap 40'000 eiro.

Iniciatīva iezīmē Latvijas pilsoniskās līdzdalības dilemmu, kas ir aktualizējusies līdz ar šogad spēkā stājušos Pašvaldību likumu. Proti, pašvaldību kompetencē ir jautājumi, kas tieši skar pilsoņus un iedzīvotājus citās pašvaldībās un pat valsts mērogā. Tomēr kolektīvo iesniegumu tiesības ir tikai konkrētajās pašvaldībās deklarētajiem Latvijas pilsoņiem vecumā no 16 gadiem un īpašumu turētājiem šajās pašvaldībās.

Organizācija ManaBalss kopā ar citu NVO kolēģiem šo problēmu Pašvaldību likuma tapšanas laikā aktualizēja ar iniciatīvu "Atveram pašvaldības!". Mūsu vērtējumā kolektīvā iesnieguma tiesībām pašvaldībās ir jābūt daudz plašākam iedzīvotāju lokam, ieskaitot, piemēram, pašvaldībās dzīvojošos citu ES valstu pilsoņus.

Tāpat ir analizējama problēmsituācija ar vienu pašvaldību un to uzņēmumu lēmumu ietekmi uz citām pašvaldībām un šajās pašvaldībās skarto iedzīvotāju interešu pilnvērtīgu pārstāvību. Tā "Rīgas mežu" ietekme iesniedzas ne vien Ogrē, bet arī Limbažos un citviet. Demokrātiski būtu attiecīgās saimnieciskās darbības uzraudzībā savu teikšanu dot arī šo pašvaldību iedzīvotājiem.

Ogrēniešu un to draugu atbalsta grupa briežu dārzam Ogrē šim jautājumam ir veltījusi arī publikāciju. Ja atbalsti ogrēniešu iniciatīvu un pats/-i esi deklarēts/-a Ogres novadā vai Rīgas valstspilsētā, tad aicinām ne vien parakstīt šo iniciatīvu, bet arī dalīties ar to sociālajos tīklos!

Lai saglabātu vienlīdzīgu un neitrālu attieksmi pret ikvienu platformā publicēto iniciatīvu, organizācija ManaBalss parasti neaicina atbalstīt kādas konkrētas idejas. Tomēr šoreiz ir izņēmums, jo runa nav tikai par briežiem, bet par pilsoņiem, mūsu leģitīmām interesēm un tiesībām tās pārstāvēt.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS