Agresīvo braucēju dēļ ierobežo visus 17. Aug (2021)

Šoferīšu neapmierinātība par satiksmi bremzējošajiem ceļa stabiņiem uz brauktuves ir saprotama, tomēr tikai šādi iespējams neitralizēt agresīvos braucējus.

Tā saistībā ar pilsoņu iniciatīvu "Stabiņu novākšana Baltezerā" TV3 ziņām komentē Latvijas Valsts ceļi.

Medija sižets ir veidots pāris dienas pirms atbalstu strauji guvušās iniciatīvas iesniegšanas adresātam – Satiksmes ministrijai. Pašu kolektīvo iesniegumu ar attiecīgo prasību tā autore ministrijai nosūtīja pirmdien, 16. augustā, un otrdienas rītā ministrija e-pastā ManaBalss apstiprināja arī parakstu saņemšanu.

Iniciatīvas autores uzstādītais vācamais atbalsts – 1000 paraksti – tika sasniegts ātri, un jau mazāk nekā pēc nedēļas iesniegšanas ievērojami pārsniedza šo nolikto reprezentatīvo slieksni.

Jānorāda, ka esošā likumdošana kolektīvos iesniegumus regulē tikai Saeimā, kas prioritārā kārtībā tos izskata pēc 10'000 leģitīmu parakstu savākšanas. Līdz ar jauno Pašvaldību likumu no 2022. gada kolektīvie iesniegumi paredzami būs ar juridisku spēku un prioritāru pienākumu tos izskatīt arī pašvaldībās.

Pašlaik gan pašvaldībās, gan citās instancēs, piemēram, ministrijās un Ministru kabinetā, simtu un tūkstošu atbalstītāju parakstiem zem kolektīvajiem iesniegumiem ir vairāk morāls spēks. Juridiski šie iesniegumi publiskā sektora adresātiem nav jāizskata īpaši, jo tie ir tādā pašā statusā, kā ja tos būtu parakstījis viens iesniedzējs.

Platformā ManaBalss saņemtajos iniciatīvu iesniegumos tomēr ir redzams augošs sabiedrības pieprasījums pēc savlaicīgas un operatīvas sabiedrības līdzdalības lēmumu pieņemšanā un jau pieņemto lēmumu un regulējumu grozījumos. Tāpēc ManaBalss ar ministrijām, Ministru kabinetam un pašvaldībām adresētām iniciatīvām pieļauj šādu pilsonisko spiedienu uz likumdošanas robežām, lai norādītu uz sabiedrības pieprasījumu pēc līdzdalības arī šajos publiskās pārvaldes līmeņos un pēc attiecīga tiesiskā regulējuma.

Ieskaitot aicinājumu par ceļa stabiņu novākšanu Baltezerā, patlaban dažādā statusā ir seši tieši ministrijām adresētie kolektīvie iesniegumi. Atšķirībā no kolektīvajiem iesniegumiem Saeimai, kur par to statusu ziņo Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, citu kolektīvo iesniegumu statusam ir grūti izsekot un to skaidri noteikt tieši regulējuma trūkuma dēļ, jo instancēm nav likumā atrunātas kārtības un pienākuma, kā un vai uz šiem iesniegumiem reaģēt īpaši un prioritāri.

Konkrēti jautājumā par stabiņiem Baltezerā iniciatīvas autore TV3 komentē, ka cer vismaz uz diskusiju.

Iniciatīvas atbalstītāji vēlas panākt atsevišķu ceļa stabiņu novākšanu no Tallinas šosejas Baltezerā. "Es uzskatu, ka daudzviet tas ir pārspīlēts. Jo tiešām tie stabiņi ir vajadzīgi tur, kur ir kreisie pagriezieni, un tur, kur ir gājēju pāreja. Vairākās vietās nav gājēju pārejas, nav arī pagriezienu, bet stabiņi stāv," TV3 norāda iniciatīvas autore Jūlija Rūža.

Iniciatīvas autore arī uzskata, stabiņu gūzma var radīt riskus satiksmes sastrēgumu laikos, kad tieši stabiņu dēļ sastrēgumā iesprūst operatīvais transports – "ātrie", ugunsdzēsēji un arī militārā policija. "Viņiem kaut kā vajag apbraukt tos stabiņus, un diez vai kādam sanāks blakus nostāties un palaist garām visus."

Šoferīšu neapmierinātību izprot "Latvijas Valsts ceļi" (LVC), tomēr tur uzsver, – pieredze rādot, ka tikai un vienīgi stabiņi ir līdzeklis agresīvo braucēju apturēšanai. Piemēram, šajā posmā vien līdz šim bijuši seši "melnie punkti".

"Diemžēl viss, kas tika darīts līdz šim – kreiso pagriezienu aizliegumi ar ceļazīmju un marķējumu palīdzību, ātruma režīma izmaiņas, arī radari, kas tur tika uzstādīti, – tas nepalīdzēja. Arī tagad. Tajās vietās, kur stabiņu nav, autobraucēji turpina pārkāpt noteikumus, un mums jau ir notikušas avārijas tādēļ, ka autobraucēji apdzen neatļautās vietās," TV3 saka LVC pārstāve Anna Kononova.

LVC ieskatā, lai arī kāda daļa iedzīvotāju pauž neapmierinātību par jauno risinājumu, tas ir tapis kopā ar ekspertiem, un tas nozīmē, ka stabiņi, visticamāk, ir uz palikšanu.

"Ir jomas, kurās tomēr ir jāuzticas speciālistiem, kur mūsu visu pārējo sabiedrības vēlmes, iedomas vai priekšstati par to, kā būtu labāk, tomēr laikam nebūs tie noteicošie. Tāpat šajā gadījumā lēmumi jāpieņem satiksmes organizācijas speciālistiem, kas domā par visu sabiedrību, par kopējo drošību, nevis konkrētā indivīda ērtībām," teic A. Kononova.

Jānorāda, ka, tuvojoties attiecīgās iniciatīvas iesniegšanai ministrijā, ManaBalss platformā tika saņemta un publicēta arī pretēja satura iniciatīva – "Atbalsts ceļa stabiņiem Baltezerā". Tās autora mērķis ir panākt, "lai Satiksmes ministrijai ir pretargumenti stabiņu novākšanas atbalstītājiem" arī sabiedrības attieksmes formā. Pagaidām šī iniciatīva gan atbalstu gūst salīdzinoši gausāk.

Avots: portāls "Skaties"; TV3 ziņas; ManaBalss


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.