Arī onkoloģijā ir pandēmija – vērtē nozares eksperte 27. Sep (2021)

Trauksmi ceļ ne vien onkoloģijas pacienti, bet arī ārsti – Latvijā no līdzpilsoņu žēlastības un devīguma ir atkarīgas cilvēku dzīvības un labbūtība, par ko tepat Eiropas kaimiņu valstīs parūpētos no valsts budžeta.

Arī RīgaTV 24 raidījums "Mana Balss" jaunajā sezonā pievēršas onkoloģijas medikamentu finansējuma problemātikai.

"Labi, ka sabiedrība ir tik atbalstoša, un ka tik daudz pacientu atbalstu medikamentiem arī savāc, bet es domāju, ka arī ārsti man piekritīs – ir ārkārtīgi grūti skatīties uz pacientu un zināt, ka, ja viņš būtu saslimis Vācijā, Zviedrijā, Spānijā vai Itālijā, tad viņam būtu iespēja ārstēties – turklāt labi ārstēties, bet šeit tās iespējas nav," tā 25. septembra raidījuma "ManaBalss" pirmajā daļā saka iniciatīvas "Par lielāku finansējumu vēža ārstēšanai" autore un onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

Sevišķi inovatīvo, un attiecīgi arī salīdzinoši dārgo, zāļu nozīmi smagu, tomēr ārstējamu, vēža slimnieku aprūpē raidījumā uzsver arī onkoloģe ķīmijterapeite, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa-Bērziņa. "70% vēža slimnieku nomirst tieši tajās valstīs, kur nevar atļauties adekvātu finansējumu zālēm. Latvija ir bēdīgākā situācijā arī par Lietuvu un Igauniju. Inovatīviem medikamentiem praktiski pusi apmaksā valsts, bet otra puse ir jāsavāc ziedojumos. Paldies biedrībām, kas šiem pacientiem naudu spēj savākt!"

"Problēmas ir pietiekami lielas, un es saprotu, ka tās tiek kompleksi risinātas," saka A. Geriņa-Bērziņa. "Mani iepriecina, ka pēdējā pusotra gada laikā šis jautājums ir ļoti sakustējies, arī pateicoties pacientu biedrību aktivitātei. Lielākais spēks ir pacientiem, jo pacientus, manuprāt, uzklausa vairāk nekā speciālistu viedokli. Mums ir gana laba sadarbība izveidojusies gan ar Veselības ministriju, gan ar Nacionālo veselības dienestu. Veselības ministrijai nav viegli, jo pašlaik ir divas pandēmijas – gan Covid-19, gan vēža pandēmija – tā varētu teikt pēc statistikas datiem. Situācija ir grūta, bet, pateicoties šim visam, jautājums ir sakustējies, un es ceru, ka kopējiem spēkiem mums izdosies panākt medikamentiem labāku finansējumu, nekā līdz šim."

Norādām, ka iniciatīva "Par lielāku finansējumu vēža ārstēšanai" ir jau iesniegta Saeimā.

Savukārt iniciatīva "Par efektīvām prostatas vēža zālēm vīriešu veselībai" un "Nodrošināt efektīvas zāles olnīcu vēža pacientēm" aizvien vāc atbalstītāju parakstus.

Tāpat norādām, ka iepriekš iniciatīva "Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā" pēc zināmām peripetijām tomēr panāca savu.

Un arī iniciatīvas "Valstij atbalstīt plaušu vēža slimniekus, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā" prasība ir izpildīta. Šo iniciatīvu politikas veidotāji turklāt pārņēma savā dienaskārtībā proaktīvi – pirms 10’000 parakstu savākšanas un iesniegšanas Saeimā.

Avots: RīgaTV 24; ManaBalss.lv


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.