ASV marihuānu smēķē vairāk par tabaku 09. Sep (2022)

Šovasar veiktā Gallup aptauja uzrāda, ka pirmo reizi vēsturē vairāk amerikāņu smēķē marihuānu (16%), nekā tabakas cigaretes (11%), raksta biznesa ziņu portāls Quartz.

Tas ir iznākums gadiem ilgajām kampaņām pret tabakas smēķēšanu un marihuānas legalizācijai aizvien vairākās ASV pavalstīs un liecina par marihuānas industrijas nostiprināšanos iepretī tradicionāli spēcīgajai tabakas industrijai.

Cita starpā tas sasaucas arī ar pāris ManaBalss.lv platformā publicētajām iniciatīvām par šo tēmu – "Medicīniskās marihuānas legalizācija" un "Marihuānas dekriminalizēšana".

Cigarešu lietošana ASV ir kritusies jau kopš 1960. gadiem, kad tika publiskoti pētījumi par smēķēšanas izraisīto atkarību un saistību ar ļaundabīgajiem audzējiem. Nākamajās desmitgadēs sekoja valdības finansētas pretsmēķēšanas kampaņas, nodokļu celšana tabakas industrijai, regulējumi par smēķētāju obligātu informēšanu par riskiem utt., kas noturīgi mazināja tabakas izstrādājumu pārdošanas apjomus. Iznākumā tādi industrijas giganti, piemēram, Philip Morris, pārorientē savu biznesu uz smēķēšanas alternatīvu – vapošanu.

1970. gados ASV marihuānas lietošana pieauga, tomēr tā atkal kritās jau 1980. gadu beigās un 1990. gados vadības veiktā kara pret narkotikām laikā. Pēdējā desmitgadē daudzās ASV pavalstīs dažāda veida marihuānas lietošana tomēr ir legalizēta, un jau puse valsts iedzīvotāju aptaujās atbild, ka ir vismaz reizi to pamēģinājuši.

Medicīniska marihuānas lietošana ir atļauta 19 pavalstīs, četrās no piecām ASV pakļautībā esošajām teritorijām, kā arī Vašingtonā, Kolumbijas apgabalā. Marihuānas lietošana atpūtai ir legāla 19 pavalstīs, un vēl 12 pavalstīt marihuānas lietošana ir dekriminalizēta.

Sabiedrības noskaņojums ir attiecīgi mainījies jau kopš 1990. gadiem, ieskaitot tā laika prezidenta publisko atzīšanos, ka arī viņš ir smēķējis marihuānu. 2011. gadā pirmo reizi par marihuānas legalizāciju iestājās jau vairāk par pusi amerikāņu, un nākamajā gadā Kolorado kļuva par pirmo pavalsti, kurā marihuāna ir legāla, raksta Quartz. Vismaz divās pavalstīs – Dienviddakotā un Merilendā – pilsoņu balsojums par marihuānas legalizāciju notiks novembrī notiekošo vidustermiņa vēlēšanu ietvarā.

Pašreizējais ASV marihuānas tirgus tiek lēsts 30–40 miljardu USD apmērā. Quartz norāda, ka attiecīgo kompāniju akciju tirgū gan ir noticis kritums kopš akciju cenu pīķa 2019. gadā, jo investori lielāku vērību pievērš šīs industrijas kompāniju reālajai pelnīt spējai. Paredzams, ka ASV marihuānas industrija konsolidēsies un fokusēsies tieši uz ienesīgumu, raksta Quartz.

Avots: Quartz

Ja atbalsti šai ziņā minēto iniciatīvu prasības, dalies ar tām sociālajos tīklos!


_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!