Augstāko amatpersonu algas nesamazinās; autore turpina iestāties par to lielāku izsvērtību 13. Apr (2023)

Attēls: Ekrānuzņēmums no TV3 sižeta par iniciatīvu

Reaģējot uz kolektīvo iesniegumu, kas prasa atteikties no politiķu algu straujā kāpuma, Saeima uzdeva valdībai izvērtēt atalgojuma sistēmu. Valdība ir palikusi pie sava sākotnējā viedokļa, tomēr kolektīvā iesnieguma autore ar jaunu iniciatīvu turpina prasīt valsts pārvaldes algu lielāku izsvērtību un reformas labāku argumentāciju.

Kopš gada sākuma politiķu algas kāpušas par vairākiem desmitiem procentu. Visvairāk – par 74% – Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam (AS). Trīs valsts augstāko amatpersonu mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir gandrīz 8000 eiro, ziņo TV3.

Tik strauju kāpumu par nesamērīgu uzskata kolektīvā iesnieguma "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem" autore Nora Freimane, prasot politiķu algu iesaldēšanu pagājušā gada līmenī. Saeima to izskatīja decembrī un nolēma, ka iniciatīva jāizvērtē valdībai. Tas ir noslēdzies ar lēmumu algas tomēr nesamazināt. Gatavojoties šādam iznākumam, N. Freimane jau ir sākusi vākt atbalstu jaunai, precizētākai, iniciatīvai "Par kārtību, kādā īstenot valsts pārvaldes algu reformu".

Valdība ir secinājusi, ka hierarhiskā atlīdzības sistēma, kurā lielāko algu saņem augstākās amatpersonas un pārējo darbinieku atlīdzība ir pakārtota, jāsaglabā bez izmaiņām un jāstiprina. "Tas bija viens no Satversmes tiesas uzstādījumiem, ka jāizveido skaidrs hierarhisks modelis, kas ir arī izdarīts. Un tāda atbildes vēstule šodien ir pieņemta valdībā un nosūtīta Saeimai," komentē Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

"Tāda tā arī bija sagaidāma, ka valdības pārstāvji neuzskatīs, ka, palielinot vispirms algas sev, viņi ir darījuši kaut ko nepareizi," TV3 sižetā savukārt komentē N. Freimane.

"Aiz skaistos vārdos ietērpta aizsega "atalgojuma reforma valsts pārvaldē" tika būtiski paceltas algas tiem, kam tās nav bijušas kritiski zemas gadiem ilgi," saziņā ar ManaBalss.lv saka N. Freimane. "Tā rezultātā pēc būtības nekas īsti netika atrisināts: kā nebūs iespējams valsts pārvaldē piesaistīt un noturēt kvalificētus speciālistus, tā nebūs."

"Valdības atbildē nav skaidru datu: kuras amatu kategorijas un par cik atpaliek no algu reformā paredzētā," viņa turpina. "Korekti būtu, ka vispirms visi sasniedz minimumu, un tikai pēc tam proporcionāli arī notiek algu pārskatīšana visām amatu kategorijām, liekot uzsvaru uz procesu vienkāršošanu, automatizēšanu un kopējās birokrātijas mazināšanu."

"Attiecībā uz otro iniciatīvu – "Par kārtību, kādā īstenot valsts pārvaldes algu reformu", es joprojām aicinu sabiedrību to parakstīt, tā dodot vēl vienu iespēju valdībai pierādīt ar darbiem, ka šī algu reforma patiešām ir domāta valsts pārvaldes darba efektivitātes paaugstināšanai un kvalificētu speciālistu piesaistei, nevis tikai savu maku papildināšanai," saka iniciatīvas autore.

Avots: TV3; ManaBalss.lv

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!