Bērnudārzu iekļaušanu attaisnotajos izdevumos prasa arī Tiesībsargs 22. Jun (2021)

Lai gan izdevumi par izglītību ir vieni no tā sauktajiem attaisnotajiem izdevumiem, kurus ik gadu var iekļaut ienākumu deklarācijā un atgūt pārmaksu, tas neattiecas uz maksājumiem ne par privātajiem bērnudārziem, ne maksas tālmācības vidusskolās iegūto izglītību. Šo attieksmi Tiesībsarga birojs uzskata par nevienlīdzīgu un aicina valdību to novērst, raksta LSM.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Privātās pirmsskolas izglītības maksu iekļaut attaisnotajos izdevumos", kas publicēta ManaBalss.lv platformā maija sākumā.

Privātos bērnudārzus šobrīd apmeklē aptuveni 10'000 bērnu. Lielākā daļa tikai tāpēc, ka pašvaldību bērnudārzos trūkst vietu.

"Lielākajai daļai tā ir spiesta lieta, jo arī diezgan bieži, saņemot pieteikumus, vecāki raksta, tieši saka šos ievadvārdus – esam pieteikušies uz trijām pašvaldības pirmsskolām rindā un meklējam iespēju privātajā," stāstīja Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa.

Pašvaldību līdzfinsējums nosedz tikai daļu no privātās pirmsskolas izmaksām.

"Vecāki vairākkārt vērsušies pie mums, tieši jautājot, vai šos maksājumus var iesniegt arī Valsts ieņēmumu dienesta sistēmā atkal atgriezt pārmaksātos nodokļus, jo interešu izglītībā pirmsskolā tas ir piemērojams. Un diezgan bieži mēs nodarbojamies ar skaidrojošu darbu – šī daļa attiecas un šī neattiecas," atzina Kājiņa.

Šo situāciju izvērtējis arī Tiesībsarga birojs, nule sniedzot savu atzinumu. Tajā secināts, ka attieksme pret vispārējās izglītības ieguvējiem nav vienlīdzīga un aicina valdību to novērst. Īpaši steidzamā kārtā aicinot risināt pirmsskolu jautājumu.

"Mūsuprāt, šai izglītībai vajadzētu būt noteiktai bez maksas. Pēc fakta tā nav, jo 10 000 bērnu joprojām gaida rindā uz pašvaldības bērnudārziem.

Bet līdz tam laikam, kamēr šī problēma nav atrisināta, tad kā minimums izdevumi, šis līdzmaksājums, ko vecāki ir spiesti maksāt par privāto bērnudārzu apmeklēšanu, būtu jāiekļauj attaisnotajos izdevumos," uzskata Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vecākā juriste Kristīna Freiberga.

Tiesībsarga birojs atzinumu adresējis valdībai, un atbilde uz to tiek gaidīta līdz 15. septembrim.

Avots: LSM


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.