Jautājumā par maskām sākumskolā ministrija nepiekāpjas 07. Apr (2021)

Pēc ManaBalss kopienas dalībnieku vairākkārtējiem lūgumiem noskaidrot statusu iniciatīvai par masku lietojuma obligātuma atcelšanu sākumskolās, esam saņēmuši atbildi no Veselības ministrijas, ka valdības sākotnējais lēmums par sejas masku valkāšanu sākumskolā netiek grozīts.

Līdz ar to secinām, ka arī atkārtotais kolektīvais iesniegums "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" valdībā ir noraidīts.

Ļoti lielu atbalstu strauji guvusī prasība pirmoreiz Saeimā tika izskatīta pērnā gada 21. decembrī. To bija parakstījuši 17'322 pilsoņi, un, respektējot šo atbalstu, Saeima gan sākotnējā izskatīšanā, gan vēlāk plenārsēdē bija praktiski vienisprātis par tās nodošanu Ministru kabinetam (MK) un par attiecīgā lēmuma atkārtotu izvērtēšanu jau pašā valdībā. Šā gada 12. janvārī savu agrāko lēmumu par masku lietošanu skolās MK atstāja spēkā.

Tā kā šī iniciatīva starplaikā turpināja gūt jaunu atbalstu, tās autore dažas dienas pēc noraidījuma aicināja sabiedrību turpināt parakstīties, un jau 1. februārī tā pati prasība – neīstenot valdības pieņemto lēmumu par obligātu masku valkāšanu sākumskolas skolēniem – ar 10'129 pilsoņu parakstiem tika iesniegta Saeimā.

4. martā Saeima sēdē atstiprināja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavoto lēmumprojektu nodot attiecīgo iesniegumu tālāk MK, un valdība uzdeva Veselības ministrijai (VM) līdz 25. martam sagatavot atzinumu par šo jautājumu.

Vairākkārt interesējoties par šo jautājumu Saeimā, MK un VM, formālu VM atzinumu "saganīt" ManaBalss komandai neizdevās, tomēr esam saņēmuši VM pārstāvja komentāru, ka ministrija ir sagatavojusi viedokli, kāpēc masku lietošana sākumskolā ir nepieciešama, balstoties uz epidemioloģiskajiem riskiem.

"Gan epidemiologi, gan veselības jomas eksperti norādīja uz sejas maskas valkāšanas drošumu 1.-4. klases bērniem. Līdz ar ko, pamatojoties uz Covid-19 izplatības augstajiem rādītājiem Latvijā un uzsverot sejas masku valkāšanas drošumu un nozīmību nekontrolētas vīrusa izplatības ierobežošanai, iepriekš pieņemtais valdības lēmums par sejas masku valkāšanu sākumskolā netika grozīts," ziņo VM.


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!