Krūts operācijas onkoloģijas pacientēm virzīs kā vienu no prioritātēm nākamā gada budžetā 17. Feb (2021)

Onkoloģijas jautājumiem veltītā sēdē izskata arī iniciatīvu par krūšu rekonstrukcijas operācijām onkoloģijas pacientēm.

Ja nebūtu kolektīvā iesnieguma "Par valsts finansētām rekonstrukcijas operācijām krūts vēža pacientēm", sievietes turpinātu maksāt par krūts rekonstrukcijām nepieciešamajiem implantiem, lai gan to kompensācija valstij lielus līdzekļus neprasa. Pēc pieaicināto ierēdņu, pilsoniskās sabiedrības un ekspertu uzklausīšanas Sociālo un darba lietu komisijas (SDLK) sēdē secināja komisijas locekle Evita Zālīte-Grosa (JKP).

Līdz ar prioritāra statusa piešķiršanu organizatoriskajiem un budžeta jautājumiem "par un ap" šo kolektīvo iesniegumu, var cerēt, ka pilnvērtīga kompensācija par šādām operācijām varētu būt spēkā jau no nākamā gada.

Lai kompensētu ne vien pašas operācijas, bet arī nepieciešamos implantus, pašreizējais valsts kompensēto krūts rekonstrukcijas operāciju apjoms – nedaudz virs 100 operācijām gadā – prasītu papildus apmēram 50 tūkstošus eiro, lēš Nacionālais Veselības dienests (NVD). Tomēr ar papildus finansējumu gan implantiem, gan pašām operācijām panāktais efekts būtu ievērojami izvērstāks.

Proti, komisijas sēdē pieaicinātās pilsoniskās sabiedrības pārstāves pauda, ka Latvijas ļoti zemais atsaucības līmenis krūšu skrīningam ir saistāms tieši ar potenciālo pacienšu bailēm no krūšu amputācijas. Valstīs, kurās rekonstrukcijas operācijas tiek pilnvērtīgi valsts finansētas un sabiedrība par to ir informēta, skrīninga aptvērums ir ievērojami augstāks. Izrietoši notiek arī agrāka audzēja diagnostika, savlaicīgāka medicīniskā iejaukšanās, mazāks kaitējums, efektīvāka ārstēšana un pacienšu iekļaušanās atpakaļ sociālajā dzīvē un darba tirgū.

Latvijā ar krūts vēzis katru gadu tiek diagnosticēts līdz 1200 sievietēm, un Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīklam ir informācija par vismaz 100 pacientēm, kurām finansējuma trūkuma dēļ krūšu rekonstrukcijas operācijas nav bijušas pieejamas, komisijas sēdē teica šīs NVO pārstāve Edīte Kalniņa. Pēc viņas aplēsēm tā novēršana prasītu papildus vismaz 374’000 eiro finansējumu gadā.

Sēdē izvērtās diskusija starp politiķiem un NVD par piemērotāko mehānismu, kā panākt pilnvērtīgu rekonstrukcijas operāciju finansējuma mehānismu. Iniciatīvas virzītājas prasa atjaunot 2009. gadā ekonomiskās krīzes laikā pārtraukto krūts rekonstrukcijas operāciju programmu, bet NVD pret to iebilst. Pretarguments ir Latvijas pāreja no speciālām programmām uz progresīvāku un efektīvāku sistēmu, kurā izšķirīgi ir precīzi valsts finansēto pakalpojumu kodējumi. Proti, speciālas programmas prasa smagnējāku un dārgāku administrēšanu, tāpēc pāreja atpakaļ uz tām nav vēlama.

NVD šīs kodējumu sistēmas apzīmējumam jau otrajā komisijas sēdē pēc kārtas konsekventi lieto saīsinājumu kādā svešvalodā – DFG. Iepriekšējā komisijas sēdē, kurā tomēr bija runa par simtiem sieviešu likteņiem un sabiedrības veselību, šis tehnokrātiskais žargons lika "uzsprāgt" pat bijušajai veselības ministrei Andai Čakšai (JV). Spriežot pēc tiešsaistē rodamā konteksta, ManaBalss pieļauj, ka šis saīsinājums nozīmē Deutsche Forschungsgemeinschaft jeb Vācijas Pētniecības fonds un tā izstrādātās labās prakses vadlīnijas.

Lai vai kā, komisijas sēdē tika arī secināts, ka pašreizējā krūts rekonstrukcijas operāciju sekundārā prioritāte budžetā konfliktē ar tā prioritāti šai jomā – mediķu finansējumu. Proti, bez pilnvērtīga attiecīgo operāciju finansējuma un bez slimnīcu sniegto pakalpojumu tarifu pārskatīšanas nenotiks arī mediķu algu pieaugums. Tāpēc komisija lēma šos saistītos jautājumus nākamā gada budžetā rekomendēt virzīšanai kā šīs jomas prioritātes.

Neatkarīgi no tā, vai galējais lēmums būs par rekonstrukcijas operāciju programmas atjaunošanu, vai DFG, lai ko tas arī nozīmētu, precīzākiem kodējumiem, Saeimā iesniegtā iniciatīva ir panākusi to, ka nu jau mērķtiecīgi tiek virzīti sekojošie jautājumi:

- krūts rekonstrukcijas operācijām piešķirt papildus finansējumu, kas pilnvērtīgi aptver aptver visus šīm mērķim nepieciešamo pakalpojumu spektru;

- šai finansējumā iekļaut arī implantu finansējumu, ko patlaban sedz pašas pacientes;

- atbilstīgi reālajām izmaksām pārskatīt un koriģēt ārstniecības iestāžu tarifus;

- NVD dot skaidru uzstādījumu attiecīgās operācijas veicošajām slimnīcām par to plānojamo skaitu gadā.


Seko mums Facebook un arī Intagram!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!