Latvijas sabiedrības līdzdalība – pasaules septītniekā! 27. May (2021)

Starptautiskā konkursa "World Justice Challenge 2021" finālā Latvijas pieteikums par pilsoniskās līdzdalības risinājumiem Covid-19 krīzes regulējumu ietekmēšanā tika iekļauts starp septiņiem labākajiem kategorijā "Atbildīga pārvaldība".

Ar projektu "Pilsoņu digitālā līdzdalība likumdošanā Covid-19 laikā" Latviju konkursā pārstāvēja organizācija ManaBalss.

Konkursā piedalījās 425 projekti no 114 valstīm, tai skaitā vairāku valstu valdību risinājumi par tiesību nodrošinājumu Covid-19 krīzes apstākļos.

Kategorijā "Atbildīga pārvaldība" uzvarēja un 20'000 USD balvu ieguva pilsonisko un mediju aktīvistu NVO "Horizontal" no ASV ar globālo aplikāciju "Tella”. Aplikācija nodrošina tās lietotājiem notikumu un faktu drošu dokumentēšanu, piemēram, saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem, korupciju un negodīgām vēlēšanām. Tā ir veiksmīgi izmantota daudzviet pasaulē, ieskaitot Baltkrieviju un Mjanmu.

Latvijas konkursa pieteikums bija saistībā ar pilsoņu iniciatīvām par Covid-19 regulējumiem ManaBalss platformā.

Mana Balss komanda projekta pieteikumā klāsta, ka līdz ar nepieciešamību pēc ātriem lēmumiem varas līdzsvars krīzes laikā ir nosvēries uz izpildvaru jeb valdībai. Līdz ar to ir sašūpojies demokrātiskais varas dalīšanas līdzsvars, un parlamenta loma kopā ar pilsoņu politisko pārstāvniecību objektīvi ir mazinājusies.

Lai šo līdzsvaru atjaunotu un digitālo līdzdalību izvērstu plašāk, ManaBalss ne vien publicē ar Covid-19 tēmu saistītas pilsoņu iniciatīvas, bet arī pieļauj iniciatīvu adresēšanu tieši valdībai – premjera birojam. Likumdošanā šāda līdzdalība pagaidām nav atrunāta, tāpēc ManaBalss to traktē kā "spiešanu uz robežām", ar šādu praktisku rīcību radot precedentu un norādi, ka ir nepieciešams atrunāt likumdošanā kolektīvo iesniegumu statusu arī izpildvaras institūcijām.

Līdztekus platformā ParvaiPret.lv, kas seko Saeimas iknedēļas darbam un dod iespēju iedzīvotājiem balsot par tiem pašiem likumprojektiem, kas ir parlamenta dienaskārtībā, ir ieviesta īpaša sadaļa par Covid-19 laika regulējumiem. Šo jaunievedumu ir ievērojusi un izcēlusi pati Saeima, nesenajā parlamenta un NVO forumā noslēgumā norādot arī uz šīs ParvaiPret jaunās funkcionalitātes nozīmību (skat. video no 31:32).

Paldies visiem, kuri mūs atbalstīja "World Justice Challenge 2021" kopienas balsojumā!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.