Nākamnedēļ no darba tirgus varētu izslēgt tūkstošiem cilvēku 08. Dec (2021)

No 15. decembra pilnīgi visiem privātajā sektorā strādājošajiem, kuri darba pienākumus veic ārpus savas dzīvesvietas, ir jābūt ar Covid-19 sertifikātu. Prasība attiecas arī uz tiem, kuri ikdienā nemaz nav saskarē ar cilvēkiem, piemēram, apkopējiem, kravas auto šoferiem un citiem.

Vispārīgai prasībai darba devējiem dot tiesības izlemt par sadarbspējīgā sertifikāta nepieciešamību katrā konkrētajā gadījumā pašlaik atbalstu vāc iniciatīva "Tiesības visiem darba devējiem lemt par Covid-19 sertifikāta nepieciešamību". Savukārt iniciatīva "Lai būvniecības tehnikas operatori var objektos strādāt bez sadarbspējīga sertifikāta" iestājas par konkrētajā nozarē strādājošo interesēm.

Pret Covid-19 patlaban vakcinējušies ir 93% darbinieku, vēsta TV3 ziņas. Lai arī tas ir absolūtais vairākums, tomēr jāņem vērā, ka 7% veido aptuveni 70’000 iedzīvotāju.

Lai arī daļai varētu būt pārslimošanas sertifikāti, bet daļa darbu varētu turpināt attālināti, tomēr nākamnedēļ no darba tirgus, visticamāk, tiks izslēgti vairāki desmiti tūkstošu cilvēku, tēmai veltītā sižetā lēš TV3.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerādirektore Līga Meņģelsone TV3 atzīst, ka 15. decembris daudzām nozarēm rada stresu. Īpaši tas esot attiecināms uz pārtikas ražošanu un metālapstrādi. Problēma varētu būt ne tikai uzņēmēju, bet arī valsts pusē, jo šie cilvēki kļūs par slogu sociālajam budžetam.

Tikmēr Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norāda, ka primāra šobrīd esot sabiedrības veselība. "Šis nav primāri jautājums par darba tirgu. Šis ir primāri jautājums par to, kā pasargāt sabiedrību kopumā, jo saslimšana, nonākšana slimnīcā un nāves gadījumi arī neveicina mūsu ekonomisko attīstību."

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) atzīst, ka sekas varētu būt, bet pauž cerību, ka nodarbinātie turpinās aktīvi vakcinēties. "Nākamnedēļ, kad būs jaunākie dati, mēs informēsim valdības kolēģus par aktuālo situāciju un to, kādas sekas tas var atstāt uz darba tirgu, un tad piedāvāsim dažādus risinājumus."

Jau ziņots, ka valdība otrdien, 7. decembrī, regulējumu nedaudz mīkstināja un lēma, ka no decembra vidus darbu varēs turpināt arī tie, kuri būs saņēmuši nepieciešamās potes, bet nebūs vēl sagaidījuši sertifikātu.

Savukārt Latvijas Radio vēsta, ka Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ darbu pametuši vairāk nekā 600 pedagogi.

Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāta neesamības dēļ kopš 15. novembra darbu ir atstājuši vairāk nekā 600 pedagogu, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

Viņa uzsvēra, ka pedagogu trūkuma problēma Latvijā ir bijusi aktuāla jau vismaz desmit gadus, bet pēdējos mēnešos to īpaši paspilgtinājusi prasība pedagogiem obligāti būt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19.

Pēc I. Dundures teiktā, sākotnēji izskatījās, ka Covid-19 dēļ noteiktās prasības lielāku pedagogu atbirumu radīs pirmsskolas izglītības iestādēs, bet beigās šī prognoze nepiepildījās – bērnudārzu personāls sarosījās un salīdzinoši aktīvi devās vakcinēties.

LPS pārstāve ieskicēja, ka jau līdz 15.novembrim, kamēr Covid-19 sertifikāta prasība vēl nebija stājusies spēkā, Latvijas skolās trūka ap 600 pedagogu, un vēl tikpat daudz bija pedagogu un aukļu vakanču bērnudārzos.

Kā atzina I. Dundure, vislielākās bažas ir par gados jaunajiem pedagogiem, kuri darbu atstāj izdegšanas dēļ, un tādu esot visai daudz.

Sadalījumā pa mācību priekšmetiem, piemēram, matemātikā valstī trūkst 42 pedagogi, latviešu valodā – 41, fizikā – 23. Pedagogu deficītu pašvaldības risina kā nu kura, nereti mainot mācību procesa principu – pārejot uz sistēmu, ka vienu priekšmetu audzēkņi apgūst vairākas stundas pēc kārtas.

I. Dundure uzsvēra, ka pedagogu trūkuma problēmai ir steidzami jārisina, jo tā sekmē arī pedagogu vidējā vecuma palielināšanos – jaunu pedagogu valstī kļūst arvien mazāk.

Avots: TV3; Latvijas radio; LETA


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.