Paplašinātā depozīta sistēmā plāno iekļaut arī sīrupu un visu veidu alkoholisko dzērienu pudeles 20. Jul (2022)

Nākamgad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) plāno paplašināt depozīta sistēmā nododamās taras klāstu, iekļaujot arī sīrupu un visu veidu alkoholisko dzērienu plastmasas pudeles un alkoholisko kokteiļu skārdenes, ziņo Delfi.

Prasību par paplašināto depozīta sistēmu Saeimā uztur 2019. gada septembrī iesniegtā iniciatīva "Par iespēju pret atlīdzību pārstrādei nodot dažādus iepakojuma veidus". Pēc šā kolektīvā iesnieguma vairākkārtējas izskatīšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā un Saeimas uzdevuma Ministru kabinetam izvērtēt paplašināta depozīta ieviešanu.

VARAM attiecīgi sagatavoja informatīvo ziņojumu, kurā norādīts, ka depozīta sistēmā iekļaujamo iepakojuma veidu skaita papildināšana ir izvērtējama jau pēc tobrīd jaunās sistēmas ieviešanas. Jānorāda, ka pašreizējā taras depozīta sistēma, kas Latvijā darbojas kopš februāra, ir ieviesta pēc vēl vienas – 2016. gadā publicētās iniciatīvas – prasības, ko Saeimā virzīja organizācija "Zaļā brīvība".

Uzzinot par paplašinātā depozīta iniciatīvas publicēšanu ManaBalss.lv, 2019. gadā "Zaļā brīvība" mūsu komandai izteica bažas, vai šādas jaunas politiskās debates nekavēs tobrīd nule kā apstiprinātās un organizācijas ļoti ilgi un grūti lobētās (Saeimā kopš 2017. gada marta!) depozīta sistēmas ieviešanu. Tomēr, kā redzams tagad, abas iniciatīvas ir izrādījušās tiešām viena otru papildinošas, un tāda ir arī Latvijas rīcībpolitika šai jomā.

Saskaņā ar noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 11. augusta noteikumos "Depozīta sistēmas darbības noteikumi", kas patlaban ir saskaņošanas procesā starp iesaistītajām iestādēm, ir paredzēts, ka depozīta sistēma attieksies arī uz sīrupiem plastmasas (PET) un stikla pudelēs, skārdenēs, uz alkoholiskajiem kokteiļiem uz spirta bāzes PET un stikla pudelēs, skārdenēs, kā arī visu veidu alkoholiskiem dzērieniem plastmasas pudelēs un skārdenēs.

Pēc šo noteikumu stāšanās spēkā līdz 2023. gada 31. martam paredzēts pārejas posms, kad iepriekš minētos dzērienus varēs laist tirgū gan ar speciālo norādi jeb marķējumu, gan bez tās.

Paredzēts, ka grozījumi par dzērienu un iepakojuma veidiem stāsies spēkā 2023. gada 1. aprīlī.

Pašreizējā depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums ir iztukšots.

Līgums ar depozīta iepakojuma operatoru ir obligāti jāslēdz pārdevējiem par tirdzniecības vietām valstspilsētās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 300 kvadrātmetriem, kā arī par tirdzniecības vietām citās administratīvajās teritorijās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 60 kvadrātmetriem.

Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt kompānijai "Depozīta iepakojuma operators".

Avots: Delfi; ManaBalss.lv


_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 54 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!