Pēc neilgas, bet spraigas, diskusijas atkārtoto iesniegumu par vakcinācijas brīvprātīgumu virza izskatīšanai Saeimā 07. Jul (2021)

Uz brīdi diskusijai aizejot sānceļā par tēmu "kāpēc viņš drīkst, bet es ne", Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija tomēr pieņēma kā izskatīšanai leģitīmu gandrīz 17'000 pilsoņu parakstīto atkārtoto kolektīvo iesniegumu par vakcinācijas brīvprātīguma principa saglabāšanu.

Komisija trešdien, 7. jūlijā, praktiski vienbalsīgi iesniegumu "Vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai" nodeva tālāk balsojumam tuvākajā Saeimas ārkārtas sēdē ar ieteikumu to izskatīt Sociālo un darba lietu komisijā.

Iepriekš Sociālo lietu komisijas atzinums bija, ka pirmā iesnieguma prasība nav aktuāla, jo vakcinācija jau ir brīvprātīga. Tomēr, vienlaikus izskanot politiskajai retorikai, ka aizvien plašākam sabiedrības grupu lokam vakcināciju pret Covid-19 vajadzētu noteikt kā obligātu, iniciatīvas autors savu prasību Saeimā iesniedza atkārtoti.

Īsajās debatēs izskanēja ManaBalss.lv adresēts jautājums, kāpēc dažiem politisko partiju biedriem platformā ir liegts publicēt iniciatīvas kā privātpersonām, kamēr konkrētās iniciatīvas autors, būdams politiskās partijas biedrs, to drīkst.

ManaBalss.lv pārstāvja atbilde bija, ka sabiedrībā labi atpazīstami un vadoši partiju biedri sabiedrības uztverē neizbēgami tiek asociēti ar konkrētu politisko spēku, tāpēc to rosinātās iniciatīvas saskaņā ar ManaBalss.lv kritērijiem ir maksas pakalpojums ar attiecīgu marķējumu.

Tomēr partiju ierindas biedriem, noslēdzot līgumu ar platformu, ka to virzītie priekšlikumi ir tikai viņu pašu personīgas iniciatīvas, kas netiks pozicionētas kā partijas aktivitātes, šis pakalpojums ir par brīvu. Tā tas ir arī gadījumā ar iniciatīvu "Vakcinācijai aizvien jābūt brīvprātīgai", kuras autors ir apsolījis to nesaistīt ar savu politisko darbību.

Jāpiebilst, ka šis retoriskais pavērsiens komisijas sēdē bija novirzīšanās no jautājuma būtības, jo attiecās uz ManaBalss.lv darba specifiku, nevis uz attiecīgā kolektīvā iesnieguma juridisko statusu.

Izskanēja arī arguments, ka Saeimas Juridiskajam birojam būtu jāvērtē, vai Saeimai ir jāizskata saturiski identisks iesniegums, ja iepriekš tāds pats ir ticis noraidīts.

Jānorāda, ka ar Juridiskā biroja konsultāciju ir jau precedents atkārtotai iniciatīvas iesniegšanai Saeimā ar identisku prasību. Tā tas bija ar iniciatīvu "Par nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam", kas pirmā iesnieguma izskatīšanas gaitā iepriekšējos Saeimas sasaukumos bija bezcerīgi nozudusi administratīvajos līkločos. Konsultējoties ar Juridisko biroju, ManaBalss.lv kopā ar iniciatīvas autoru 2019. gada rudenī to iesniedza atkārtoti ar no jauna klāt nākušajiem parakstiem tās atbalstam.

Ja pirmo iesniegumu 2016. gadā bija parakstījuši 10'496 pilsoņi, tad 2019. gada iesniegums ir jau ar 40'518 jauniem parakstiem. Juridiski tas ir uzskatāms par jaunu iesniegumu, un līdzīgi ir ar vakcinēšanās brīvprātīguma atkārtoto prasību. Ja maija beigās noraidītā iesnieguma atbalstītāju skaits bija 13'199, tad atkārtoto prasību ir parakstījuši jau 16'559 pilsoņi.

Saziņā ar autoriem parakstīšanās gan par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim, gan par vakcinācijas brīvprātīguma principa saglabāšanu aizvien ir spēkā.


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.