Pilnvērtīgam ieskatam ņemsim vērā visas puses! 10. Dec (2020)
Laikā, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, masku nēsāšana bērniem ir ļoti svarīga tālākai Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai, uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārsti.
Šis komentārs ir saistībā ar ManaBalss autores strauju atbalstu guvušo iniciatīvu "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot". Ārstu bažas ir, ka sabiedrībā izplatās nepamatoti, maldu ziņās balstīti aizspriedumi. Lai gan pašas iniciatīvas sakarā šādas bažas nešķiet pamatotas, tomēr vēršam platformas ManaBalss kopienas uzmanību uz mediķu norādījumiem par masku valkāšanas nepieciešamību pandēmijas apstākļos. Būsim atbildīgi!
Norādām, ka saskaņā ar ManaBalss iniciatīvu kvalitātes kritērijiem publicētajiem priekšlikumiem ir jābūt balstītiem pārbaudāmos faktos. Konkrētās iniciatīvas gadījumā ManaBalss komanda pārliecinājās, ka autores piesauktā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācija un citi apsvērumi tādi ir. Tāpēc diskusija par masku valkāšanas obligātumu un šāda regulējuma samērīguma izvērtēšana ir leģitīma.
Tai pašā laikā, kā uzsver BKUS ārsti, pati masku nēsāšana nerada negatīvas sekas valkātāju veselībai. Pat pretēji – masku valkāšana pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem.
Šo nostāju skaidro BKUS virsārste Renāte Snipe. "Maskas droši var nēsāt visi Latvijas iedzīvotāji; arī bērni. Mums visiem ir jāsaprot, ka pareiza sejas masku nēsāšana ikvienā vietā, kur atrodas vairāk nekā viens cilvēks, būtiski samazina risku inficēties. Turklāt cilvēki ar hroniskām saslimšanām tā savu veselību var pasargāt arī no citām saslimšanām. Protams, mūsu sabiedrībā ir pavisam mazi bērni un cilvēki, kas objektīvu iemeslu dēļ nespēj kontrolēt savu uzvedību, tādēļ valdība ir pieļāvusi izņēmumus. Taču arī mazie bērni ļoti kopē pieaugušos, un, ja ģimenē masku nēsāšanu pieņem kā neatņemamu šī brīža dzīves sastāvdaļu, arī bērni jau no ļoti agra vecuma to pieņems."
"Kaut arī bērni ar Covid-19 slimo daudz vieglāk nekā pieaugušie, viņi var būt tā izplatīšanas avots, tāpēc, pieaugot saslimstības rādītājiem valstī, ir jāizturas ar sapratni pret drošības pasākumiem. Distancēšanās un masku valkāšana ir, lai mūs visus pasargātu, nevis ierobežotu mūsu brīvību. Jā, iespējams, bērnam sākumā var būt kāds diskomforts vai var likties, ka tas ir neērti, bet pie tā ātri pierod un tas vairs netraucē."
"Jo ātrāk visi atbildīgi izturēsies pret drošības pasākumiem – nepulcēsies, pareizi lietos sejas maskas, jo straujāk mazināsies infekcijas izplatība, un bērnu atkal varēs staigāt bez maskas."
"Stāsti, ka maskas ir kaitīgas, ir viltus ziņas (NB! Iniciatīvas autore no neapgalvo. – ManaBalss piezīme.), un šādu informāciju tiražēt tālāk ir necieņa pret ikvienu, kurš ar savu atbildīgo rīcību dara visu, lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos. Kā piemēru es varu minēt faktu, kuru zina visi – ķirurgi un anesteziologi operāciju zālē, kur viņi pavada garas stundas, maskās strādā jau gandrīz simts gadus. Šajā laikā viņiem nepārtraukti ir jākoncentrējas un jāpieņem atbildīgi lēmumi, jo no tā ir atkarīga pacienta dzīvība. Ja maskas viņiem radītu hronisku hipoksiju, kā apgalvo viltus ziņu izplatītāji - kā viņi spētu kvalitatīvi veikt savus pienākumus? Un neviens nebūtu gatavs strādāt šajās profesijās, jo kurš gan izvēlētos profesiju, kurā ik dienu tik ļoti ir apdraudēta veselība?"
"Bērni, kuri slimo ar onkoloģiskām saslimšanām un saņem ķīmijterapiju, periodos, kad viņu imunitāte ir ļoti nomākta, gan paši, gan vecāki nēsā maskas, lai bērniņu pasargātu no dažādām infekcijām, un nekad vecāki pret to nav iebilduši vai izteikuši apgalvojumus, ka mediķi rada risku viņu veselībai. Tad kāpēc veselo bērni vecāki saredz apdraudējumu?"
"Mēs mudinām mācīt bērniem, kā pareizi uzlikt un noņemt masku, kā pareizi to valkāt tā, lai ir nosegta mute un deguns, un regulāri mainīt, jo tiklīdz maska ir palikusi mitra, tā kļūst mazāk gaisa caurlaidīga," mudina R. Snipe. "Savu pacientu vidū redzu, ka, ja vecāki paši atbildīgi izturas pret masku valkāšanu, jau vismaz no piecu gadu vecuma arī bērni to labprāt dara."
"Tā ir paradumu maiņa, bet, ja vēlamies, lai infekcijas izplatība apstātos, ir jāsaprot, ka katram jāsāk ar sevi, savu ģimeni – daudz laika jāpavada ārā svaigā gaisā, ar draugiem jākomunicē, izmantojot attālinātas komunikācijas iespējas, un, ja jāuzturas telpās kopā ar vēl kādu, kas nav ģimenes loceklis, tad visiem ir pareizi jānēsā maskas."
Avots: BKUS