Sabiedrības fokusā ir nebūšanu novēršana; ar atzinību esam atturīgāki 22. Jul (2021)

Paldies Valsts prezidentam, "ka J. Endzelīns vairs nevar mierīgi dusēt", un paldies istabas augiem, kas Covid-19 mājsēdes mēnešos tā arī neatbildēja uz to kopēja monologiem.

Tie ir pāris asprātīgie piemēri no platformā MansPaldies.lv izteiktajām pateicībām, uz kurām iedzīvotājus savā desmitgadē šovasar aicināja organizācija ManaBalss.

Pirms desmit gadiem inovatīvā sabiedrības līdzdalības platforma tika pieteikta ar tā laika politiskajai krīzei atbilstīgu asprātību – "Oligarhu kapusvētkiem". Uz šā viļņa pēc neilga laika Saeimā nonāca un atbalstu guva pāris pirmās iniciatīvas. Kopš 2011. gada ar ManaBalss.lv atbalstu Latvijas pilsoņi ir panākuši jau 39 likumu grozījumus visdažādākajās jomās, izvirzot Latviju digitālās līdzdalības efektivitātes ziņā par globālu līderi.

Pēc šiem daudzajiem un iespaidīgajiem panākumiem dažādu nebūšanu novēršanā ManaBalss.lv savā desmitgadē aicināja sabiedrību pateikt arī paldies par lielisko, ko piedzīvojam. Tiesa, līdzīgi kā pašā ManaBalss.lv, arī MansPaldies.lv spēkā bija publicēto paldies kvalitātes noteikumi – ka tie nedrīkst būt izsmējīgi un klaji sarkastiski. Tā, piemēram, Valsts prezidentam veltītais paldies par radošumu jaunvārdu ieviešanā Latvijas politiskajā retorikā, kā dēļ "J. Endzelīns vairs nevar mierīgi dusēt" tomēr atzinām par labvēlīgu asprātību, un tas arī iekļuva citu MansPaldies.lv lietotāju TOP3 vērtējumā.

Kopš jūnija vidus platformā MansPaldies.lv ir publicēti vairāki desmiti Latvijas iedzīvotāju izteiktie paldies par visdažādākajām tēmām. TOP3 citu platformas lietotāju vidū bija arī paldies līdzcilvēkiem, kuri vakcinējas un tā "palīdz mums visiem atgriezties dzīvē". Tāpat – pateicība gan tiem, kuri izvēlas arī grūtībās tomēr palikt Latvijā, gan tiem, "kas atgriežas un dzīvo pilsoniski atbildīgi, lai pašiem būtu patīkami šeit dzīvot".

MansPaldies.lv lietotāji jūnijā un jūlijā tika aicināti ar saviem izteiktajiem paldies dalīties sociālajos tīklos un iesaistīt pateicības izteikšanā savus draugus. Citu starpā to darīja arī ekspremjere Laimdota Straujuma ar pateicību "cilvēkiem Latgalē par sīkstumu, tradīcijām, zemes kopšanu un Latgales dvēseles saglabāšanu", kā arī VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs ar savai jomai atbilstīgu pateicību sabiedrībai – par līdzdalību: "Līdzdalība ir demokrātijas stūrakmens. Paldies ikvienam, kas ar savu rīcību rāda piemēru citiem un Latviju veido par valsti, ar ko lepojamies!"

"Mans Paldies" kampaņas laikā tika saņemti vairāki desmiti pateicību. Virs 70% no tiem tika publicēti MansPaldies.lv, ļaujot par tiem likt savu "patīk" citiem platformas lietotājiem un dalīties ar tiem sociālajos tīklos.

Lai gan sabiedrības atsaucība novērtēt pozitīvo sev apkārt un pateikties par to nav bijusi gluži vētraina, organizācijas ManaBalss komanda ar kampaņas norisi ir apmierināta. Tā objektīvi atspoguļo sabiedrības noskaņojumu – izplūst "sirsniņās" esam atturīgi, zobgalība allaž ir pa rokai, un sabiedrības lielākā uzmanība un enerģija ir veltīta uzlabojamajam, nevis jau esošajam labajam. Un tas ir saprotami.

2021. gads – ManaBalss.lv darba nu jau vienpadsmitais gads – līdz šim ir izvērties sevišķi ražīgs. Ja pērn platformā veikto balsojumu skaits bija 370'000, tad šā gada pirmajos septiņos mēnešos tie ir jau 350'000. Līdzīgi ir ar platformas jauno dalībnieku skaitu. Pērn platformai pirmo reizi pievienojās 61'000 jaunu dalībnieku, kas ManaBalss.lv reģistrējās un pirmo reizi veica vismaz vienu balsojumu. Šā gada pirmajos septiņos mēnešos platformas jauno dalībnieku skaits ir jau 49'000. Saeimas darba kārtībā pēc pilsoņu iniciatīvām šogad līdz šim ir nonākuši 19 likumdošanas grozījumi. Vēl 18 kolektīvie iesniegumi ir nodoti pašvaldībās, tieši resoru ministrijās un valdībā.

"ManaBalss" zīmols tā desmitgadē nu jau neattiecas tikai uz vienu platformu vien, bet uz vairākām. Tiek īstenota arī Latvijā izveidotās digitālās līdzdalības ekspertīzes pārnešana starptautiski. Kā lasāms arī ManaBalss Grupas mājaslapā, sabiedrības līdzdalību Latvijā ManaBalss komanda mērķtiecīgi stiprina un izvērš esošajos digitālās līdzdalības rīkos, tiem pievienojot jaunas funkcionalitātes. Vēl jauni risinājumi un iespējas sabiedrībai konstruktīvi un efektīvi līdzdalīties lēmumu izstrādē visdažādākajos līmeņos ir ManaBalss stratēģiskās attīstības plānos.

Kopā mēs jau esam pārliecinājušies, ka Tavai balsij ir nozīme! Un ar laiku tā turpinās augt un nostiprināties.

Par MansPaldies.lv konceptā ieguldīto radošumu ManaBalss komanda pateicas aģentūrai "Rozenbauma un Māsas".


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.