Sabiedrības līdzdalība valsts tēla veidošanā – leģitīms jautājums arī Eirovīzijas sakarā 29. Mar (2021)

Pēc izvērstām konsultācijām un iesniegtā teksta būtiskas redakcijas platformā ManaBalss ir publicēta jauna iniciatīva.

Iepriekš itin plašu publicitāti guva ManaBalss tā arī nepublicētais aicinājums atcelt Latvijas dalību šāgada Eirovīzijas konkursā. Šī – būtiski pārstrādātā – iniciatīva vairs neietver juridiski slidenas prasības, kā arī tā vairs nav diskusija "par deguniem", kas ManaBalss platformā netiek pieļauts.

ManaBalss regulāri saņem iniciatīvu iesniegumus ar prasībām mainīt vienu vai otru amatpersonu, pilsētas domi un pat hokeja trenerus un TV raidījumu vadītājus.

Šādos gadījumos autori vienmēr tiek aicināti pārformulēt savu "sāpi" tā, lai tā nebūtu par vai pret konkrētu personību vai, piemēram, pilsētas domes sasaukumu, bet gan PAR IDEJU (skat. kvalitātes kritēriju 5. punktu).

Kas ir jādara, lai nākamā dome vai ne gluži sabiedrības interesēm atbilstīga amatpersona atkal nebūtu "jātriec ratā" ar balsojumu? Tikai atbildot uz šo jautājumu, ir iespējama tiešām kvalitatīva pilsoniskā iniciatīva valstī ar pārstāvniecisko demokrātiju.

Latvija pasaules līmenī ir unikāli sekmīga tieši sabiedrības digitālajā līdzdalībā. Viens no šā sekmīguma iemesliem ir tieši šīs līdzdalības KVALITĀTE – ka iniciatīvas pirms to publicēšanas tiešām tiek izsvērtas, izdiskutētas un pārsvarā arī rediģētas.

Ne visi iesniegumu autori ir uz to gatavi – uz kritisku attieksmi pret savām idejām, uz to rediģēšanu, uz to salāgošanu ar nepamanītiem faktiem, tiesiskajiem aspektiem u.c. Tas var būt nepatīkams process, jo prasa paškritiku un spēju mainīties.

Tāpēc – paldies iniciatīvas "Latvija Eirovīzijā – par sabiedrības līdzdalību Latvijas tēla veidošanā" autoram par pacietību. Šis ir arī ļoti rets gadījums, kad noraidītas iniciatīvas autors to nav ņēmis sevišķi personīgi un sava priekšlikuma pārformulēšanai un precizēšanai ar ManaBalss starpniecību ir spējis gūt ekspertu padomu, lai no līmeņa "Par deguniem" savu iniciatīvu paceltu "Par ideju" līmenī.

Tāpēc – paldies vēlreiz iesaistītajām pusēm, un ceram, ka šis precedents veicina uzticības sabiedrības veidošanos Latvijā.

Šai sakarā ir jāuzsver arī tas, ka platformas ManaBalss komanda nav ne par, ne pret Eirovīzijas atlases kārtību vai jebkuru citu šai platformā virzīto ideju. Neatkarīgi no mūsu darbinieku personīgajām attieksmēm, kā ManaBalss mēs esam politiski un tēmu ziņā neitrāli, sniedzot maksimāli kvalitatīvus un pierādīti efektīvus atbalsta pakalpojumus jebkurai leģitīmai pilsoniskajai iniciatīvai, kas atbilst ManaBalss darba kvalitātes kritērijiem.

Seko mums Facebook un arī Intagram!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!