Seko diskusijai par Saeimas budžeta publisko revīziju! 17. Mar (2022)

Kāds ir Latvijai piemērotākais revīzijas veids un kādas pilnvaras būtu jāpiešķir Valsts kontrolei un Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai, lai izvairītos no funkciju dublēšanas un lai sekmīgi īstenotu Saeimas budžeta revīziju? Par šiem jautājumiem piektdien, 25. martā, notiks ekspertu forums un apaļā galda diskusija "Par publisku revīziju Saeimas budžetam".

To rīko attiecīgās iniciatīvas ierosinātāja un virzītāja Saeimā "Sabiedrība par atklātību – Delna".

Diskusijai var reģistrēties šeit. Diskusijai varēs sekot arī tiešsaistē Delnas Facebook lapā.

Publisko diskusiju no 15:00 līdz 16:00 vadīs Delnas pētnieks Olafs Grigus, un tajā tiks apspriests Latvijai piemērotākais revīzijas veids un pilnvaras, kādas būtu jāpiešķir Valsts kontrolei un Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.

Šīs publiskās diskusijas laikā rīkotāji centīsies arī noskaidrot, kas 13. Saeimu šobrīd attur no grozījumu Saeimas Kārtības rullī tālākas virzīšanas uz otro un trešo lasījumu. Savu dalību ir jau apstiprinājuši Valsts kontroles un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvji. Aicinājums nosūtīts arī Saeimas Juridiskajai un Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.

Pirms publiskās diskusijas no 14:00 līdz 15:00 ir plānots ekspertu forums, uz kuru ir aicināti pārstāvji no Valsts kontroles, Open Government Partnership un Transparency International. Aicinātie runātāji plāno dalīties ar citu valstu pieredzi neatkarīgu finanšu auditu veikšanā parlamentos.

25. marta pasākums notiek Zoom, un tas būs arī publiski pieejams sabiedrībai. Pasākuma mērķis ir paplašināt informētību un izpratni par potenciālajiem ieguvumiem, ko varētu sniegt neatkarīga Saeimas budžeta revīzija, un apskatīt citu valstu pieredzi revīziju veikšanā.

Delna norāda arī uz līdzšinējo iniciatīvas "Par publisku revīziju Saeimas budžetam" vēsturi.

- Delnas iniciatīva par publisku revīziju Saeimas budžetam tika uzsākta ManaBalss.lv platformā 2012. gada 28. septembrī, un līdz 2018. gada 27. novembrim to parakstīja 10'975 Latvijas pilsoņi.

- 2018. gada 30. novembrī Saeimā iesniegtā iniciatīva aicina veikt izmaiņas Saeimas kārtības rullī un Valsts kontroles likumā, lai Saeimas budžeta revīziju turpmāk varētu veikt Valsts kontrole.

- 2020. gada 12. augustā Saeimas Juridiskās komisijas sēdē deputāti ("par" – 10, "pret" – 0, "atturas" – 1) šo iniciatīvu atbalstīja, un kopš tā laika praktiski nenotika tās tālāka virzība.

- Pēc Delnas aicinājuma Saeimas Juridiskā komisija 2022. gada 2. februāra komisijas sēdē atsāka skatīt šo likumprojektu, un Delna šobrīd cerīgi raugās uz tā tālāko virzību.

- Taču Delnu apbēdina fakts, ka likumprojekts tiek skatīts jau teju piecus gadus, un rodas bažas, vai to paspēs pieņemt līdz 13. Saeimas pilnvaru beigām, jo likumprojekts vēl ir jāizskata otrajā un trešajā lasījumā.


_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!