Skaistumkopšanas nozare apsver vērsties pie Tiesībsarga 02. Dec (2020)

Veselības inspekcijas datu bāzē ir reģistrēti aptuveni četri tūkstoši strādājošo skaistumkopšanas jomā, ieskaitot frizierus. 99% no šiem speciālistiem ir sievietes. Apgūtajos arodos ir ieguldīti ievērojami līdzekļi, kas pārkvalificēšanos dara maz ticamu.

Šādi savas jomas speciālistu neapskaužamo situāciju Covid-19 ārkārtas situācijas ierobežojumu apstākļos sarunā ar laikrakstu NRA raksturo Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas prezidente Sabīne Ulberte.

Nesen ManaBalss ir saņēmusi ziņu no Saeimas, ka novembra sākumā strauji atbalstu guvusī iniciatīva "Par ierobežojumu atcelšanu pirts un citiem skaistumkopšanas pakalpojumiem" jeb tās kolektīvais iesniegums ir nodots tālāk zināšanai Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai.

Jānorāda arī, ka preses konferencē trešdien, 2. decembrī, premjers Krišjānis Kariņš (JV) ziņoja par valdības nodomu turpmāk ārkārtas situācijas regulējumus frizieriem un skaistumkopšanas nozarei veidot saskanīgus.

Sarunā ar NRA S. Ulberte savukārt norāda uz maz apspriestu aspektu, kas būtu jāņem vērā tiem, kas iesaka krīzes dēļ darbu zaudējušajiem nozares profesionāļiem pārkvalificēties. "Man ir augstākā izglītība, es esmu sertificēta ārstniecības persona, es pakļaujos Ārstniecības likumam, ik pa pieciem gadiem man jāatjauno savs sertifikāts, man jāapmeklē kursi, man ir obligāta tālākizglītošanās. Tā ir arī nauda, tās ir investīcijas manā izglītībā," saka S. Ulberte. "Savukārt starp frizieriem nebūs daudz personu ar augstāko izglītību, frizieri nav saistīti ar Ārstniecības likumu, viņi nav sertificētas ārstniecības personas."

Viņas vērtējumā šai apstāklī slēpjas pašreizējo noteikumu absurds, jo tiek liegts strādāt Ārstniecības likumam pakļautajai skaistumkopšanas nozarei, kuru turklāt kontrolē Veselības inspekcija. "Pavasarī, sekojot ministrijas norādēm, skaistumkopšanas salonos tika izvietoti plastikāta aizsegi, visi strādāja sejas maskās, visi instrumenti bija vai nu vienreizējās lietošanas, vai nu tādi, kurus var atbilstoši sterilizēt. Daļēji mēs jau bijām ieviesuši to visu pirms "kovida". Tas viss maksāja naudu."

Jāņem vērā arī īpaši lielais sieviešu pārsvars skaistumkopšanas jomā – ap 99%. Nereti tās ir sievietes, kas bērnus audzina vienas pašas, un ārkārtas situācijas radītā krīze viņām iz sevišķi smaga. Arī S. Ulberte atzīst, ka savā ģimenē pašlaik ir faktiski vienīgā pelnītāja, "un tagad es vairs nedrīkstu strādāt. Un atbalsts no valsts mums ir nulle. Es vairs nezinu, ko man... mums darīt. Domājam vērsties pie Tiesībsarga."

Viņa norāda arī uz Satversmi kas paredz ikvienam cilvēkam tiesības strādāt. "Bet mums vairs nav tiesību strādāt, šīs tiesības mums ir atņemtas! Vai man slepus vajadzētu darīt darbu, ko es patiešām daru labi? Šie aizliegumi skaistumkopšanas jomā ir nesamērīgi un absurdi. Mēs, šīs jomas pārstāvji, vistiešākajā veidā esam gatavi sadarboties un ievērot drošības noteikumu izpildi."

  Avots: NRA portāls

Apsver savu atbalstu jaunākajām ManaBalss autoru iniciatīvām!


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!