Strauji pieaug gāzes cena Eiropā. Vai Latvijā jāmazina nodokļi apkurei? 05. Jan

Šonedēļ dabasgāzes cena Eiropā ir pieaugusi par 30%, un visdrīzāk tam iemesls ir Krievijas gāzes plūsmas pavēršana pretējā virzienā no Eiropas, lasāms The Guardian publikācijā.

Ar vai bez Kremļa ģeopolitiskajiem "vingrojumiem" Eiropas ietekmēšanai konkrētajā gadījumā, bet elektroenerģijas cenas straujais kāpums pēdējā apmēram pusgada laikā liek arī Latvijā vērtēt iespējas mazināt elektroenerģijas un apkurē lietotās dabasgāzes īstermiņa cenas spiedienu uz mājsaimniecībām.

Šai sakarā iniciatīvu autori virza divus priekšlikumus – "Par nodokļu samazināšanu elektrībai un gāzei visiem iedzīvotājiem" un "Par akcīzes nodokļa nepiemērošanu dabasgāzei, ko izmanto dzīvojamo telpu apkurei". Apsver savu atbalstu tām!

Jau vairāk nekā divas nedēļas Krievijas dabasgāzes plūsma Jamala-Eiropa cauruļvadā ir ievērojami pieaugusi austrumu virzienā, atsaucoties uz iecirkņa mērījumiem pie Polijas-Vācijas robežas, raksta The Guardian. Šonedēļ austrumu virzienā pārsūknētās gāzes apjoms pieaudzis līdz gandrīz 9,9 miljoniem kWh/h. Tas ir ievērojams kāpums no 5,8 miljoniem kWh/h iepriekš.

Pēc tam, kad trīs dienas pirms Ziemassvētkiem gāzes plūsma cauruļvadā mainīja virzienu uz austrumiem, Kremlis noturīgi liedzas, ka izmantotu savus dabasgāzes resursus "skrūvju piegriešanai" attiecībās ar Eiropu. Krievijas oficiālā versija ir, ka reverso plūsmu ir izraisījusi Vācija, pārpārdodot tās gāzi Polijai un Ukrainai. Vācijas valdība no komentāriem par šo versiju atturas, ziņo britu medijs.

Tikmēr gāzes, elektroenerģijas un apkures cena Eiropā vispār un Latvijā konkrēti turpina pieaugt. Vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā decembrī sasniedza 207,40 eiro par megavatstundu (MWh), kas par 65,4% pārsniedz iepriekšējā mēneša rekordu un ir nepilnas piecas reizes augstāka nekā decembrī gadu iepriekš, atsaucoties uz AS "Augstsprieguma tīkls", raksta LSM. Tāpat decembrī sasniegta jebkad augstākā elektroenerģijas stundas cena – 1000,07 eiro par MWh.

Avots: The Guardian, LSM


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.