Vecāki norobežojas no vandālisma akta pret murāli uz skolas sienas 01. Sep (2021)

(Attēls uzņemts pirms 1. septembra.)

"Par vandālismu mēs pat nesapratām – vai tā ir daļa no gleznojuma un tā ir domāts, vai arī tas ir kaut kas jauns." Par medijos izskanējušo ziņu, ka fonds "Mākslai vajag telpu" saistībā ar vandālisma aktu pret murāli uz Rīgas 40. vidusskolas sienas vērsīsies policijā, tā ManaBalss.lv komentē pirms divām nedēļām platformā publicētās iniciatīvas autore.

Iniciatīva "Par "Brektes murāļa" steidzamu likvidēšanu no sākumskolas sienas" ļoti strauji guva atbalstu un ir iesniegta adresātiem – Rīgas domei un Tiesībsarga birojam. Iniciatīvas autore ziņo, ka no abiem adresātiem ir pienācis apstiprinājums par attiecīgā kolektīvā iesnieguma saņemšanu.

Paralēli tam vairāku šīs skolas bērnu vecāki ir vērsušies ar iesniegumu arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI). ManaBalss.lv rīcībā ir inspekcijas vēstules Rīgas domei kopija, kurā inspekcija konceptuāli atbalsta vecāku iebildumus.

Savukārt naktī uz 1. septembri ir sabojāts strīdus izraisījušais murālis uz skolas sienas – tajā ir iemesti vairāki priekšmeti ar krāsas pigmentu, liecina attēls un ziņa TVNET portālā.

Fonda "Mākslai vajag telpu" vadītāja Katrīna Jaunupe sarunā ar TVNET ir izteikusi minējumu, ka, visticamāk, murāli sabojāja kāds, kurš ierosināja zīmējumu novākt no ēkas sienas, jo tas neatbilst kādām viņa pieņemtām morāles normām.

"Mums ir ļoti konservatīvi vecāki pieklājīgos gados. Nedomāju, ka kāds tur nodarbotos ar šādām lietām," ManaBalss.lv savukārt komentē iniciatīvas autore Natālija Konstantinova.

"Kā jau 1. septembrī, diena bija ļoti pilna ar notikumiem. Lai kas tas arī būtu, notikušais noteikti nav saistāms ar mūsu iniciatīvu ManaBalss.lv," viņa pauda telefona sarunā.

"Šodien tur bija pilns ar bērniem, kas gāja iekšā un ārā. Bija pilns ar cilvēkiem un darīšanām, lai kaut ko pētītu smalkāk. Viens no vecākiem šo ievēroja un jautāja, vai tur kaut kas ir noticis, vai varbūt tā bija domāts. To, ka nekas nav noņemts – to mēs sapratām. Bet vai šis te ir plānots un vai varbūt būs vēl kaut kas – tas mums nav zināms," turpina N. Konstantinova.

"Vecāki ļoti nevēlas, lai skolas siena tiktu izmantota mākslas konfrontācijā," saziņā ar ManaBalss.lv pauž N. Konstantinova. "Tāpēc mēs ļoti gaidām oficiālo lēmumu no Rīgas domes, cerot, ka tiks ņemtas vēra bērnu tiesības un labas pārvaldības principi."

VBTAI vēstulē Rīgas domei norāda, ka attiecīgais sienas gleznojums netika saskaņots ar izglītības iestādes vadību un vērtē, ka "šādam mākslas darbam nav īsti piemērota vieta uz izglītības iestādes sienas, bet gan kādā mākslas galerijā, kur pats mākslinieks var skaidrot tā būtību, un to var aplūkot tie skatītāji, kurus tas uzrunā. Šajā gadījumā bērniem nav iespējas izvēlēties."

Pieļaujot, ka murāļa attēls bērniem individuāli var būt gan biedējošs, gan uzjautrinošs, VBTAI tomēr secina, ka skolas "ēka nav piemērotākā vieta, uz kuras atveidot iepriekš minētos zīmējumus". Inspekcija domei ir pārsūtījusi vecāku iesniegumus un lūdz par to izskatīšanu informēt gan iesniedzējus, gan VBTAI.

Avots: TVNET; ManaBalss.lv


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.