Iesniegta Saeimā

Pārstāvis: Ilga TreimanePublicēta: 05. Jan (2023)

SLIMĪBAS LAPU 100% APMĒRĀ NO NETO ALGAS UN APMAKSĀT NO SOCIĀLĀ BUDŽETA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
15'319
Jau parakstījuši 15'319

Strādājot un kārtīgi maksājot nodokļus, nebiju pat iedziļinājusies, bet, kad nu reiz saslimu, tad atklājās, ka manis veiktā sociālā apdrošināšana nemaz tik droša nav. Proti, slimības lapu pirmās deviņas dienas apmaksā darba devējs, un par pirmo dienu tie ir 0% no algas, par nākamajām divām – 75%, un pārējās dienas – tikai 80% no bruto algas. Sanāk, ka slimība mani "soda" divreiz – vienreiz ar algas samazinājumu, bet otrreiz – ar zāļu izmaksām. Tā kā es maksāju sociālo nodokli, un to dara arī mans darba devējs, tad uzskatu, ka slimības lapas būtu pilnībā jāapmaksā no sociālā budžeta un 100% apmērā no saslimušā neto algas. Ja ir apdrošināšana, tad ir.

Tāpēc aicinu pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai slimības laikā, sevišķi jau pašreizējo slimības lapai A paredzēto deviņu dienu periodā cilvēkam to kompensētu 100% apmērā no neto algas un to izmaksātu no sociālā budžeta. Jo es kā darba ņēmēja tieši par to jau esmu samaksājusi sociālajā budžetā, un to tur ir samaksājis arī darba devējs. Kaut ne pilnīgi godīga, tomēr reālistiski saprotama, ir neapmaksātā pirmā slimošanas diena, kas, iespējams, daļēji pasargā darba devējus no negodprātīgiem šīs sistēmas izmantotājiem.

Līdz ar šo pārmaiņu cilvēki nebaidīsies laikus doties pie ārsta, un līdz ar to arī saslimšanas būs mazāk ielaistas un dārgas. Saslimšanas gadījumā algas samazinājums būtu vien par pirmo slimošanas dienu. Darba devēji iegūtu ar to, ka viņi uz slimības laiku tiešām varētu darbā kādu pieņemt vai deleģēt pienākumus kādam darbiniekam bez bažām un bez papildus izdevumiem. Jo slimības rezultātā darba devējs maksā gan tam, kurš slimo, gan tam, kurš saslimušo aizvieto. Arī tas pašreizējā kārtībā nav godīgi, jo darba devējs maksā lielāko daļu no sociālās apdrošināšanas.

Iniciatīvas jaunumi

Vasaras raža: astoņas iniciatīvas rindas kārtībā tiek iesniegtas Saeimā30. Aug (2023)

Sveiks! Tu saņem šo ziņu, jo esi parakstījis/-usi kādu no iniciatīvām, kas šovasar ir guvušas iesniegšanai Saeimā nepieciešamo atbalstu. Ja esi parakstījis/-usi vairākas šādas ManaBalss.lv iniciatīvas, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Līdz ar Saeimas vasaras pārtraukuma beigām kopā ar sabiedrības atbalstu guvušo iniciatīvu autoriem/-ēm organizācija ManaBalss ir sākusi parlamentam iesūtīt vairākus kolektīvos iesniegumus.

Šovasar pilsoniskā aktivitāte ir bijusi sevišķi ražīga – dažkārt pat ievērojami augstāk par likumā noteikto 10'000 parakstu slieksni ir "pārkāpušas" veselas astoņas iniciatīvas.

Pašlaik iesniegta ir iniciatīva "Izbeigt bijušo prezidentu uzturēšanu par tautas naudu" un "Par valsts valodas prasmes pārbaudes vecuma "sliekšņa" samazināšanu līdz 65 gadiem". Atkarībā no autoru iespējām un rindas kārtībā, proti, lai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā vienlaikus iesniegto iniciatīvu izskatīšanas termiņš būtu reālistisks, tuvākajā laikā tiks iesniegtas arī šīs iniciatīvas – "Reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām", "Bankām nepaaugstināt EURIBOR likmi pagātnē izsniegtajiem kredītiem!", "Atcelt jaunos elektroenerģijas sadales tarifus un saistītos maksājumus", "Slimības lapu 100% apmērā no neto algas un apmaksāt no sociālā budžeta", "Nekavējoties palielināt bērna piedzimšanas pabalstu un kopšanas pabalstu!" un "Valsts līdzfinansējums zobārstniecībai".

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Covid-19 laiks parādīja, ka iniciatīvas īstenošana dzīvē ir iespējama01. Aug (2023)

Covid-19 pandēmijas laikā saslimušajiem ar kovidu slimības lapas apmaksāja no pirmās slimības dienas un to uzreiz finansēja no sociālā budžeta naudas. Pamatojums – ārkārtas situācija, avīzes ziņu portālā raksta NRA.

Pēc raksta autores domām, praktiski tas nozīmē, ka iniciatīva "Slimības lapu 100% apmērā no neto algas un apmaksāt no sociālā budžeta" rosina saglabāt un izvērst šo kovida slimības pabalstu sistēmu, un pandēmijas laiks ir apstiprinājums, ka principā tas ir iespējams.

Kovidlaikā visu sedza valsts

Pašlaik slimības lapas pirmo dienu darba ņēmējam vispār neapmaksā, nākamās deviņas dienas apmaksā darba devējs no saviem līdzekļiem, un, ja slimība turpinās ilgāk, tad pabalsta izmaksu veic valsts. Pandēmijas laikā ar Covid-19 saslimušajiem slimības lapu apmaksāja no pirmās dienas un visas izmaksas uzņēmās valsts.

Iniciatīvas autore Ilga Treimane skaidro, ka cilvēku sociālā apdrošināšana, viņasprāt, nav "sociāli droša", jo, lai arī viņa un darba devējs maksā visas valsts noteiktās sociālās iemaksas, saslimstot darbiniekiem, atdevi no maksātā darbinieki nesajūt pilnībā. "Proti, slimības lapu pirmās deviņas dienas apmaksā darba devējs, un par pirmo dienu tie ir nulle procenti no algas, par nākamajām divām – 75 procenti, pārējās dienas – tikai 80 procenti no bruto algas. Sanāk, ka slimība mani "soda" divreiz – vienreiz ar algas samazinājumu, bet otrreiz – ar zāļu izmaksām," par savu pieredzi stāsta Ilga Treimane. "Tā kā es maksāju sociālo nodokli un to dara arī mans darba devējs, uzskatu, ka slimības lapas būtu pilnībā jāapmaksā no sociālā budžeta un 100 procentu apmērā no saslimušā neto algas. Ja ir apdrošināšana, tad tai tādai arī jābūt."

Sociālajam budžetam jāsedz viss, jo cilvēki maksā iemaksas

Iniciatīvā kundze aicina pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai slimības laikā, sevišķi jau pašreizējo slimības lapai A paredzēto deviņu dienu periodā, cilvēkam to kompensētu 100 procentu apmērā no neto algas un to izmaksātu no sociālā budžeta. "Jo es kā darba ņēmēja tieši par to jau esmu samaksājusi sociālajā budžetā, un to tur ir samaksājis arī darba devējs. Kaut ne pilnīgi godīga, tomēr reālistiski saprotama ir neapmaksātā pirmā slimošanas diena, kas, iespējams, daļēji pasargā darba devējus no negodprātīgiem šīs sistēmas izmantotājiem," saka iniciatīvas autore.

Ja tiks mainīta kārtība, cilvēki nebaidīšoties laikus doties pie ārsta, un līdz ar to arī slimības būs mazāk ielaistas un neizmaksās tik dārgi. Saslimšanas gadījumā algas samazinājums būtu vien par pirmo slimošanas dienu. I. Treimane uzskata, ka darba devēji iegūtu ar to, ka viņi uz slimības laiku varētu darbā kādu pieņemt vai deleģēt pienākumus kādam darbiniekam bez bažām un bez papildu izdevumiem. "Slimības rezultātā darba devējs maksā gan tam, kurš slimo, gan tam, kurš saslimušo aizvieto. Arī tas pašreizējā kārtībā nav godīgi, jo darba devējs maksā lielāko daļu no tā, ko būtu jāsedz sociālajai apdrošināšanai," iniciatīvu parakstīt aicina tās autore.

Kad iniciatīva savāks 10 000 parakstu, priekšlikums būs jāizskata Saeimā. Pašlaik mēnesī slimības pabalstu saņem ap 40 000 cilvēku (vasarā pabalstu saņēmēju skaits samazinās, rudenī, ziemā pieaug). Pandēmijas laikā slimības pabalsta saņēmēju skaits trīskāršojās un būtiski auga budžeta tēriņi. Slimības pabalsta vidējais apmērs arī kāpj, piemēram, šā gada sākumā bija 510 eiro, tagad – 635 eiro.

Ja Tu atbalsti šīs iniciatīvu prasību, tad aicinām to ne vien parakstīt, bet arī dalīties ar tās saiti sociālajos tīklos!

Avots: NRA; ManaBalss.lv

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS