Pārstāvis: Ilga TreimanePublicēta: 05. Jan

SLIMĪBAS LAPU 100% APMĒRĀ NO NETO ALGAS UN APMAKSĀT NO SOCIĀLĀ BUDŽETA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
7'131
Jau parakstījuši 7'131
2'869

Strādājot un kārtīgi maksājot nodokļus, nebiju pat iedziļinājusies, bet, kad nu reiz saslimu, tad atklājās, ka manis veiktā sociālā apdrošināšana nemaz tik droša nav. Proti, slimības lapu pirmās deviņas dienas apmaksā darba devējs, un par pirmo dienu tie ir 0% no algas, par nākamajām divām – 75%, un pārējās dienas – tikai 80% no bruto algas. Sanāk, ka slimība mani "soda" divreiz – vienreiz ar algas samazinājumu, bet otrreiz – ar zāļu izmaksām. Tā kā es maksāju sociālo nodokli, un to dara arī mans darba devējs, tad uzskatu, ka slimības lapas būtu pilnībā jāapmaksā no sociālā budžeta un 100% apmērā no saslimušā neto algas. Ja ir apdrošināšana, tad ir.

Tāpēc aicinu pārskatīt slimības lapu apmaksas kārtību un veikt nepieciešamās izmaiņas, lai slimības laikā, sevišķi jau pašreizējo slimības lapai A paredzēto deviņu dienu periodā cilvēkam to kompensētu 100% apmērā no neto algas un to izmaksātu no sociālā budžeta. Jo es kā darba ņēmēja tieši par to jau esmu samaksājusi sociālajā budžetā, un to tur ir samaksājis arī darba devējs. Kaut ne pilnīgi godīga, tomēr reālistiski saprotama, ir neapmaksātā pirmā slimošanas diena, kas, iespējams, daļēji pasargā darba devējus no negodprātīgiem šīs sistēmas izmantotājiem.

Līdz ar šo pārmaiņu cilvēki nebaidīsies laikus doties pie ārsta, un līdz ar to arī saslimšanas būs mazāk ielaistas un dārgas. Saslimšanas gadījumā algas samazinājums būtu vien par pirmo slimošanas dienu. Darba devēji iegūtu ar to, ka viņi uz slimības laiku tiešām varētu darbā kādu pieņemt vai deleģēt pienākumus kādam darbiniekam bez bažām un bez papildus izdevumiem. Jo slimības rezultātā darba devējs maksā gan tam, kurš slimo, gan tam, kurš saslimušo aizvieto. Arī tas pašreizējā kārtībā nav godīgi, jo darba devējs maksā lielāko daļu no sociālās apdrošināšanas.