Pārstāvis: Evita NovickaPublicēta: 18. Jul

SPĀNIJAS KAILGLIEMEZIS IR JĀIEKĻAUJ LATVIJAS INVAZĪVO SUGU SARAKSTĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
5'977
Jau parakstījuši 5'977
4'023

Invazīvās svešzemju sugas apdraud ekosistēmu, izspiež citas sugas un sekmē bioloģiskās daudzveidības izzušanu. Spānijas kailgliemeži – tie ir savairojušies tik ļoti, ka rada pamatotu uztraukumu dārzkopjiem, rada zaudējumus lauksaimniekiem, stādaudzētājiem un pārnēsā slimību ierosinātājus, kas izraisa augu un dzīvnieku saslimšanas. Tie vairojas ātri, izdējot līdz 500 olām gadā. Tie ir viens no postošākajiem laukaugu kaitēkļiem, un ir pēdējais laiks iekļaut tos Latvijas invazīvo sugu sarakstā. 

Diemžēl Latvijā nav sakārtota likumdošana, lai cita starpā arī šo invazīvo sugu ierobežotu. Aicinu to izdarīt un iekļaut Spānijas kailgliemezi Latvijas invazīvo sugu sarakstā. Tā būs iespēja koordinētām rīcībām, lai ierobežotu šīs kaitīgās sugas izplatību Latvijā.

Atzīstot oficiāli šo gliemezi par invazīvu, tiks būtiski novērsti kaitējumi zemju īpašniekiem. Latvijas iedzīvotāji tiks vairāk informēti par kailgliemežu ierobežošanu, izplatīšanos, kaitējumu un apkarošanas iespējām.

Iniciatīvas jaunumi

Atbalstīts lēmums Spānijas kailgliemezi iekļaut invazīvo sugu sarakstāpirms 3 dienām

Lai pašvaldības varētu savā teritorijā īstenot efektīvākus invazīvo sugu, tostarp Spānijas kailgliemeža un latvāņa, apkarošanas pasākumus, Saeima ceturtdien, 3. oktobrī, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Sugu un biotopu aizsardzības likumā.

Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto sugu pārvaldības pasākumus savā teritorijā noteiks pašvaldības. Tās varēs izvēlēties atbilstošāko pasākumu kopumu no valdības izstrādātajiem invazīvo sugu apkarošanas plāniem.

Par Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto indivīdu izplatīšanās pieļaušanu, tostarp ierobežošanas pasākumu neīstenošanu un vairošanās pieļaušanu, varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu – fiziskajai personai līdz 1500 eiro, bet juridiskajai personai līdz 3000 eiro.

Latvijas invazīvo sugu sarakstā iekļauto indivīdu izplatību monitorēs Dabas aizsardzības pārvalde.

Ministru kabinetam jāizstrādā noteikumi līdz 2025. gada 28. februārim.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 78 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS