Iesniegta Saeimā

Pārstāvis: Andris BačkursPublicēta: 22. Feb (2016)

PAR SAVLAICĪGU MEDICĪNAS APRŪPI BEZ RINDĀM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
10'707
Jau parakstījuši 10'707

Situācija ar rindām medicīnas aprūpē ir nejēdzīga. Tāpēc ir jārada elektroniskā sistēma, lai visas slimnīcas, medicīnas iestādes un poliklīnikas ir saslēgtas vienā elektroniskā sistēmā, kas neļauj pierakstīties vienlaikus pie vienas specialitātes ārsta vairākās vietās, tā radot rindas. Tāpat ir jānosaka maksimālais gaidīšanas laiks, kuru medicīnas iestādes nedrīkst pārkāpt.

Saslēdzot poliklīnikas, slimnīcas, medicīnas centrus un iestādes vienā elektroniskajā sistēmā, pacients nevarēs uz to pašu pārbaudi pierakstīties vairākās iestādēs vienlaikus, radot rindas un liedzot pierakstīties tiem, kas vērsušies medicīnas iestādē vēlāk. Pašreizējā sistēma ir neefektīva, rada rindas, spriedzi un pacientu apdraudējumu. Tie, kuri nepratīs pierakstīties elektroniski pie speciālista, varēs to izdarīt pa tālruni. Šos datus sistēmā ievadīs medicīnas iestādes personāls, kurai klients būs zvanījis, bet jau tajā rindas kārtībā un iestādē, kura būs pieejama. Un noteikti ir jānosaka maksimālais gaidīšanas laiks uz medicīnas pakalpojumu. Uz sistēmas nesakārtotību norāda arī Tiesībsargs. Medicīna nevar būt loterija – kurš pirmais, tas vesels.

Sabiedrībai elektroniski pierakstoties e-rindā uz medicīnas pakalpojumiem, mēs ietaupīsim laiku, nervus un arī saudzēsim veselību. Atkritīs gadījumi, ka pierakstās vairākas slimnīcās vienlaikus un neatnāk. Kā arī pacients tiks pierakstīts uz visātrāko medicīnas pārbaudi, kāda ir iespējama. Nosakot maksimālo pārbaužu gaidīšanas laiku, pacientam būs iespēja aizstāvēt savas tiesības tiesā par veselībai svarīga pakalpojuma novilcināšanu, kā arī plānot pārbaudes ātrāk, ja redzams, ka valsts nespēs garantēt saistības pret pacientu.

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīva nodrošināt veselības aprūpi bez rindām ir nodota turpmākam darbam Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā22. Mar

Saeima ceturtdien, 21. martā, nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā iedzīvotāju iniciatīvu nodrošināt medicīnas aprūpi bez rindām.

Parakstu vākšana par šo iniciatīvu Manabalss.lv tika sākta vēl 2016. gadā. Atšķirībā no daudzām citām valstīm ar salīdzināmām digitālās līdzdalības sistēmām, Latvijā nav laika ierobežojuma parakstu vākšanai par pilsoņu iniciatīvām un tajos balstītiem kolektīvajiem iesniegumiem.

Šī Latvijā ir ļoti laba prakse, jo ir tiešām svarīgi rīcībpolitikas jautājumi, kas no vienas puses prasa to zināmu nobriešanu sabiedrības apziņā, bet no otras puses – labvēlīgu politisko situāciju jeb konjunktūru, kurā attiecīgo jautājumu aktualizēt. Rezultātā savu ilgākā laikā ir panākušas tiešām būtiskas iniciatīvas plašā tēmu spektrā, ieskaitot Uzvaras pieminekļa Rīgā demontāžu, atklātu balsojumu par Valsts prezidentu un aizvien procesā esošo "Meža nozares attīstības stratēģijas 2030" izstrādi.

Citās valstīs un arī Latvijā citās politiskajās situācijās šīs "ilgās" iniciatīvas būtu tīri tehniski noņemtas no dienaskārtības. Tomēr tieši Latvijas kolektīvo iesniegumu sistēma ar ievērojamo ManaBalss.lv lomu tajā ir pierādāmi un noturīgi efektīva arī piņķerīgo problēmu (angl. – wicked problems) risināšanā, kas, saprotams, prasa laiku.

Tā nu pirms apaļiem astoņiem (!) gadiem sāktās iniciatīvas "Par savlaicīgu medicīnas aprūpi bez rindām" turpmāko virzību pavisam nesen pārņēma Andris Bačkurs. Iniciatīvas sākotnējā izskatīšanā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iniciatīvas pārstāvis rosināja apvienot visas slimnīcas, medicīnas iestādes un poliklīnikas vienā elektroniskā sistēmā, lai neļautu pierakstīties vienlaikus pie vienas specialitātes ārsta vairākās vietās. Tāpat, viņaprāt, ir jānosaka maksimālais gaidīšanas laiks, kuru medicīnas iestādes nedrīkst pārsniegt.

Nosakot maksimālo pārbaužu gaidīšanas laiku, pacientam būtu iespēja aizstāvēt savas tiesības tiesā par veselībai svarīga pakalpojuma novilcināšanu, kā arī plānot pārbaudes ātrāk, ja redzams, ka valsts nespēs garantēt saistības pret pacientu, pauda iniciatīvas autors.

Iniciatīvas pārstāvja ieskatā, pašreizējā sistēma ir neefektīva, rada rindas, spriedzi un pacientu apdraudējumu.

Veselības ministra padomnieks Māris Dreimanis pauda, ka sabiedrības demogrāfiskais griezums mainās – sabiedrība dzīvo ilgāk, kas veido arī slogu veselības aprūpes sistēmai.

Nacionālais veselības dienests (NVD) pērn ir uzsācis darbu pie digitālās veselības modeļa izstrādes, un šā gada martā ir sākta laboratorijas modeļa pilotlietošana, kura tālākā attīstība paredz vienotā pieraksta izveidi.

Dreimanis atzīmēja, ka ir arī bijuši veiksmes stāsti saistībā ar vienota pieraksta izveidi, piemēram, Covid-19 laikos uz vakcinēšanos bija vienota pieteikšanās.

Ministra padomnieks pastāstīja, ka Veselības ministrija patlaban gatavo grozījumus Ārstniecības likumā, lai varētu nodrošināt strukturēto datu veidošanu un kalendāru plūsmas nodrošināšanu no dažādām ārstniecības iestādēm uz NVD. Tas paredzētu noteikt "viens nosūtījums – viens pieraksts" pieeju, bloķējot iespēju pierakstīties dažādās ārstniecības iestādēs. Paredzēts, ka šāda veida informācijas apmaiņu varētu sākt nodrošināt šā gada beigās.

Deputāte Ingrīda Circene sacīja, ka vienotā pierakstu sistēma ļoti atvieglo situāciju, jo tas nozīmē vienu pierakstu, nevis četrus, piecus dažādās vietās, ko bieži vien neatsaka. Politiķe akcentēja, ka jautājums ir arī par tarifiem, kurus vajadzētu pārskatīt.

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs pauda, ka atbalsta iniciatīvu, reizē norādot, ka tā ir neiespējamā misija. "Nav tādas valsts Eiropā un pasaulē, kur visu var dabūt ātri, bez rindas un par brīvu," teica biedrības vadītājs, uzsverot, ka Latvijā nav sliktākā situācija.

Tad nu kopā sekosim turpmākajam, un vēlam iniciatīvas pārstāvim, Saeimas atbildīgajai komisijai un piesaistītajiem ekspertiem, lai "Komandai Latvija" šī ir kārtējā reize, kad neiespējamā misijā tomēr tiek atrasts efektivitātes variants un piepildīts.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Meklējam iniciatīvas iesniedzēju Saeimā12. Feb

Iniciatīva "Par savlaicīgu medicīnas aprūpi bez rindām" ir gatava iesniegšanai Saeimā, bet diemžēl esam uzzinājuši sēru vēsti par tās autoru. Tāpēc aicinām kādu no iniciatīvas parakstītājiem pārņemt šīs iniciatīvas tālāko virzību un iesniegt to Saeimā.

Lūdzam atsaukties un rakstīt platformas ManaBalss komandai uz [email protected], kurš no iniciatīvas atbalstītājiem vēlētos šo darbu uzņemties.

Iesniegšanas process ir samērā vienkāršs un ātrs. Tas ir ērti izdarāms arī digitāli. Iesniedzējam attiecīgi ne obligāti ir jābūt Rīgā, un attālināti var piedalīties arī turpmākajās Saeimas komisiju sēdēs, kur būs nepieciešama iniciatīvas pārstāvja klātbūtne. Apsver savas iespējas un piesakies!

Ņemot vērā platformas darba kvalitātes kritērijus, ja šo darbu uzņemtos kāds politiķis, tad gūstamās publicitātes dēļ tas būtu maksas pakalpojums attiecīgajai partijai. Līdzīgs noteikums ir arī kompāniju un lobiju ierosinātajām un virzītajām iniciatīvām.

Lūdzam ņemt vērā, ka organizācija ManaBalss savus digitālās līdzdalības rīkus ir liegusi izmantot politiskajai partijai Latvijas Krievu savienība. Tāpēc šīs partijas pārstāvjus un arī biedrus eventuālās intereses gadījumā lūdzam šim aicinājumam tomēr neatsaukties.

Visiem citiem Latvijas pilsoņiem ManaBalss pakalpojumu ir bez maksas – tie tiek segti ar platformas lietotāju brīvprātīgajiem mikroziedojumiem. Esam ļoti pateicīgi par šo atbalstu, kas nodrošina mūsu kā sabiedrības digitālās līdzdalības sekmīgumu.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Aktivizējam papildus parakstu vākšanu pirms iesniegšanas Saeimā!18. Dec (2023)

Šī iniciatīva tuvojas iesniegšanas statusam Saeimā. Vēršam jūsu uzmanību, ka drošībai par likumā noteikto nepieciešamo parakstu skaitu ManaBalss vienmēr lūdz papildus parakstus – lai kopumā to būtu vismaz 10’300.

Šāda piesardzība izriet no fakta, ka pēc Saeimas veiktās kolektīvo iesniegumu parakstu pārbaudes iedzīvotāju reģistrā vienmēr zināma daļa "atbirst", jo neatbilst likumā (Saeimas kārtības rullī) atrunātajam noteikumam – ka kolektīvo iesniegumu var iesniegt "10’000 Latvijas pilsoņu, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu".

Attiecīgi – atkrīt tie, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu, kā arī Latvijas nepilsoņi un ārvalstnieki, kuriem ir Latvijas digitālās autorizēšanās iespējas, bet kuri nav pilsoņi. Tāpat netiek ieskaitīti to cilvēku paraksti, kuri starplaikā pirms iesniegšanas ir miruši.

ManaBalss pieredze liecina, ka iniciatīvām, kuru atbalstā nav paredzami liela dalījuma starp sabiedrības latviešu un krievvalodīgo daļu un kuru atbalsta vākšana nav ilgusi daudzus gadus, parakstu drošības rezerve ir 300 līdz 350 balsis.

Piemēram, iniciatīva "Par Latvijas mežu saglabāšanu" atbalstu vāca kopš 2011. gada jūnija, un iesniegta tika 2020. gada janvārī. Pārbaudes iznākumā tai tika atsijātas 362 balsis. Laimīgā kārtā drošības rezervei bija savāktas 437 balsis virs noteiktā 10’000 sliekšņa. Pretējā gadījumā Saeima šo iesniegumu būtu tiesīga neizskatīt, un gadiem ilgusī kampaņa ar plašo tautas atbalstu varētu būt velta.

Jānorāda gan, ka Latvijas politiķiem un amatpersonām ir vērojama liela cieņa pret kolektīvajiem iesniegumiem vispār. Piemēram, 2016. gadā iesniegums "Par izdienas pensijas noteikšanu arī pašvaldības policistiem" izrādījās ar nepietiekamu parakstu skaitu. Paraksti šai iniciatīvai tika vākti gan ManaBalss platformā, gan "uz papīra", kā tas dažkārt notiek, un autori izšķīrās par riskantu soli – iesniegšanu bez pietiekamas parakstu drošības rezerves.

Parlamentārieši bija tik pretimnākoši, ka, izbeidzot iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu un konstatējot, ka tas nekvalificējas nodošanai plenārsēdes balsojumam, tomēr izdarīja politisku lēmumu un to uzreiz nodeva nākamajai instancei – atbilstīgajai Sociālo un darba lietu komisijai.

Iznākumā šis jautājums nonāca politiskajā dienaskārtībā, un ministrijām bija jāiesniedz komisijai izvērsts viedoklis par izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanu, pilnveidošanu, saņēmēju loku nepaplašināšanu un vienotas sistēmas izveidi, rodot kopīgu vienlīdzīgu un taisnīgu risinājumu, kas būtu saprotams visai Latvijas sabiedrībai.

Šis un līdzīgie tomēr ir izņēmuma gadījumi. Tāpēc lūdzam ar izpratni attiekties pret aicinājumiem iniciatīvām savākt rezerves parakstus.

Ja Tu atbalsti šīs iniciatīvas virzīto priekšlikumu, dalies ar to ar saviem draugiem un sekotājiem sociālajos tīklos!

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 69 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS