Pārstāvis: Reinis PozņaksPublicēta: 21. Sep (2020)

PAR VIENKĀRŠOTU MAZĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS NODOKĻU REŽĪMU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
6'886
Jau parakstījuši 6'886
3'114

Patlaban valdības rosinātā nodokļu reforma paredz mikrouzņēmumu, autoratlīdzību un pašnodarbināto nodokļu režīma faktisku likvidāciju, paredzot, ka, saņemot jebkādus ieņēmumus, ir jāveic obligātās sociālās iemaksas no minimālās algas (šobrīd tas ir ~170 EUR). Tas tiek pamatots ar nepieciešamību sociāli aizsargāt dažādas sabiedrības grupas, kuras gūst ienākumus atvieglotajos nodokļu režīmos. Tāpat tiek minēts ka līdzīgas obligātās iemaksas tiek veiksmīgi piemērotas arī kaimiņvalstī Igaunijā. Tomēr Igaunijā ir arī vienkāršots mazā biznesa nodokļu režīms, kurā šādas iemaksas netiek piemērotas. Tajā tiek piemērotas divas fiksētas likmes atkarībā no gūto ienākumu apjoma. 20% ienākumiem līdz 25000 eiro gadā un 40% no ienākumiem, kuri pārsniedz šo summu. Nodokļi tiek iekasēti automātiski, atskaitot tos no bankas konta. Maksājumā ir ietverts ienākuma nodoklis, pensijas uzkrājums, atskaitījumi ģimeņu atbalsta programmai un veselības apdrošināšana. Tas neparedz apdrošināšanu pret bezdarbu, jo radošām personām un pašnodarbinātajiem ar neregulāriem ienākumiem to piemērot ir praktiski neiespējami. Ieviešot vien obligātās sociālās iemaksas un neradot taisnīgu bet vienkāršotu nodokļu režīmu mazajiem uzņēmējiem (tai skaitā autoratlīdzību saņēmējiem) ēnu ekonomika pieaugs un plānotie budžeta mērķi netiks sasniegti.

Tādēļ aicinām Saeimai izstrādāt vienkāršotu nodokļu režīmu radošām un pašnodarbinātām personām, ievērojot sekojošus pamatprincipus. 1) Fiksētas nodokļa likmes nosakot likmju pieauguma slieksni (20% ienākumiem līdz 20 000 eiro, 40% ienākumiem virs šī sliekšņa). 2) Automātisku nodokļa atskaitīšana no bankas konta (speciāls darījumu konts). 3) Atbrīvošana no grāmatvedības.

Šo principu ievērošana būtiski samazinās administratīvo slogu visām iesaistītajām pusēm. Mazie uzņēmēji netērēs naudu sarežģītai grāmatvedībai, savukārt valsts - to nomaksas kontrolei. Tāpat šāds modelis nodrošina taisnīgu un samērīgu mazo uzņēmēju dalību sociālās apdrošināšanas sistēmā, nodrošinot uzkrājumus pensijai un veselības apdrošināšanu, tomēr nepiedaloties bezdarba apdrošināšanā, jo šīs garantijas tiem nav iespējams izmantot.

Iniciatīvas parakstītāji 6'886

Iniciatīvas jaunumi

Aizturēts patēriņš un investīcijas. Mēs esam sarāvušies.05. Oct (2020)

Pandēmijas izraisītās krīzes dēļ Latvijā ir par kaimiņvalstīm vairāk aizturēts patēriņš un investīcijas – tā intervijā Latvijas Radio norāda nesen par Latvijas Bankas padomes locekli ievēlētais Andris Vilks.

Viņa vērtējumā tas ir iepriekšējās krīzes gados radušās sevišķās piesardzības dēļ.

Tas ir "nosēdies mūsu atmiņās tik dziļi, ka tagad Latvijā ir dziļāka krīze nekā Lietuvā un Igaunijā," sacīja kādreizējais finanšu ministrs (2010-2014).

Komentējot valsts rīcību, lai atbalstītu uzņēmējus Covid-19 krīzē, A. Vilks vērtē, ka virziens ir pareizs, tomēr nav pareizi atbalsta apmēri. "Mēs redzējām Latvijas Bankas pēdējā pētījumā, ka Latvija ir salīdzinoši mazāku daļu no pieejamās naudas novirzījusi uzņēmējiem un iedzīvotājiem, pārvarot krīzes sekas. Varēja būt lielākas programmas, apjomi. Vismaz reiz divi to summu varētu pareizināt."

Piesardzība viņa vērtējumā līdz šim ir bijusi pārāk liela. "Mēs esam piesardzīgāki pret potenciālajiem tēriņiem. Mums liekas, ka kaut kur kaut ko noblēdīs vairāk."

Viņa skatījumā, lai Latvijai pilnībā atkoptos no pandēmijas izraisītā krituma, būs nepieciešami apmēram divi gadi.

Avots: LSM

Apsver savu atbalstu šīm Covid-19 krīzes risinājumu iniciatīvām!

Dalies sociālajos tīklos ar iniciatīvām, kuras atbalsti!

IEROBEŽOT PARĀDU PIEDZĪŠANU ĀRKĀRTAS STĀVOKĻA LAIKĀ
VIENLĪDZĪGU ATBALSTU ARĪ PUBLISKAJĀ SEKTORĀ
VIENREIZĒJS MAKSĀJUMS IEDZĪVOTĀJIEM PATĒRIŅA UZTURĒŠANAI
PAR VIENLĪDZĪGU ATBALSTU VISIEM STUDĒJOŠAJIEM COVID-19 IETEKMĒ

Apsver savu atbalstu arī šīm ekonomikas un biznesa tēmu iniciatīvām!

PAR VIENKĀRŠOTU MAZĀS UZŅĒMĒJDARBĪBAS NODOKĻU REŽĪMU
PAR NODOKĻU IZMAIŅU ATLIKŠANU LĪDZ 2022. GADAM
PAR UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTĪSTĪBU, IEROBEŽOJOT PAŠVALDĪBAS DEPUTĀTUS
ĻAUSIM MAZAJAM BIZNESAM IZAUGT
VIENKĀRŠOTA EDS MAZAJAM BIZNESAM, PAŠNODARBINĀTAJIEM UN IK
ATCELT IIN AVANSA MAKSĀJUMUS KOMERSANTIEM UN PAŠNODARBINĀTAJIEM

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS