Iniciatīva nav atbalstīta

Pārstāvis: Sandis KravalisPublicēta: 15. Sep (2021)

NEATTAISNOTI NEVAKCINĒTAJIEM ĀRSTĒŠANĀS IZDEVUMI IR JĀSEDZ PAŠIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
11'085
Jau parakstījuši 11'085

Slimnīcās ar SARS-CoV2 infekcijas vidēji smagu un smagu gaitu tiek stacionēti arvien vairāk pret COVID-19 nevakcinētu pacientu. Nokļūšana slimnīcā ar COVID-19, it īpaši intensīvās terapijas vai reanimācijas nodaļās, rada valstij milzīgus izdevumus. Ārstiem vēl joprojām nav ļoti iedarbīgu medikamentu vidēji smagas un smagas COVID-19 infekcijas ārstēšanai, tomēr jau vairāk nekā sešus mēnešus ir pieejama ļoti iedarbīga profilakse ar vakcīnām. Vienas vakcīnas izmaksas ir līdz pat 300-400 reizēm mazākas nekā pacienta ārstēšana intensīvās terapijas vai reanimācijas nodaļā. Izmaksas, kas saistītas ar COVID-19 pacientu ārstēšanu, patlaban sedz nodokļu maksātāji. Vairāk nekā 97% no COVID-19 pacientiem, kas tiek uzņemti slimnīcās ar vidēji smagu vai smagu slimības gaitu, nav vakcinēti. Sabiedrības daļai, kura ir vakcinēta, nevajadzētu uzņemties citu izdarīto lēmumu sekas. Arī valstij nevajadzētu uzņemties segt apzināti nelīdzestīgu cilvēku radītās izmaksas.

Saeimai ir likumiski jānostiprina, ka pandēmiju gadījumos pilngadību sasniegušām personām, kas atsakās no vakcīnas un inficējas (šajā gadījumā ar COVID-19), ir jābūt atbildīgām par savu izvēli nevakcinēties un jāsedz vismaz daļa no ārstēšanās izmaksām. Pilngadīgās personas, izmantojot valsts nodrošinātās bezmaksas vakcīnas, lielā mērā var palīdzēt valstij izvairīties no šīm izmaksām un pasargāt sevi no smagas slimības gaitas un nāves.

Cilvēkiem ir jāiemācās ne tikai cienīt dažādus viedokļus, bet arī atbildēt par savu viedokli un ar to neradīt apgrūtinājumus un papildus izmaksas ne citiem sabiedrības locekļiem, ne valstij. Ar piedāvāto risinājumu tiks samazināti valsts izdevumi, ko rada nevakcinētu cilvēku ārstēšana. Ja ārstēšanās izmaksas, kas būtu jāsedz pašiem pacientiem, kuri atteikušies no vakcinācijas, palielinās vakcinēto iedzīvotāju skaitu, būs arī liels netiešais ieguvums. Nevajadzēs ieviest papildus ierobežojumus, bērni varēs plašāk apmeklēt skolu klātienē, slimnīcām un poliklīnikām nevajadzēs ierobežot pacientu pieņemšanas, nebūs jāaptur pakalpojumu sektora, tai skaitā kultūras, sporta, skaistumkopšanas, darbība, un daudz mazāk cietīs valsts ekonomika.

Iniciatīvas jaunumi

Prasību nevakcinētajiem ārstēšanas izdevumus segt pašiem un atzīt antivielas par iemeslu zaļajam sertifikātam Saeimā neapstiprina09. Feb (2022)

Ja esi parakstījis vairākas līdzīgas ManaBalss.lv autoru iniciatīvas par Covid-19 regulējumiem, tad Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā par Tevis parakstītās iniciatīvas tēmu. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

Sociālo un darba lietu komisijā šonedēļ izskatīja un neapstiprināja divu kolektīvo iesniegumu prasības par Covid-19 regulējumu maiņu.

Gan par vienu, gan otru iesniegumu komisijā bija diskusijas un argumentācija arī par labu attiecīgajām prasībām, tomēr iesnieguma "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem" prasību neatbalstīja ne pieaicinātie Veselības ministrijas (VM), ne Tiesībsarga biroja eksperti, un attiecīgs bija arī komisijas lēmums.

Kā sēdē skaidroja iniciatīvas iesniedzējs Sandis Kravalis, ikvienam ir tiesības uz brīvu izvēli, bet jāuzņemas atbildība par savas izvēles sekām. Viņš uzskata, ka vakcinētajai sabiedrības daļai nevajadzētu uzņemties citu izdarīto lēmumu sekas, tostarp, no nodokļu maksātāju līdzekļiem segt nevakcinētu Covid-19 pacientu ārstēšanu slimnīcās.

Tāpat viņš norādīja, ka, piemēram, Singapūra ir ieviesusi nevakcinēto pacientu līdzmaksājumus par ārstēšanos slimnīcā. Kravalis arī uzsvēra, ka jaunas gultas Covid-19 pacientiem slimnīcās tiek atvērtas uz citu pacientu rēķina, tādā veidā apdraudot medicīniskās palīdzības sniegšanu citiem pacientiem.

VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka pauda nostāju, ka ministrija neatbalsta šādu iniciatīvu, jo Satversmē ir noteikts, ka valstij ir pienākums aizsargāt cilvēka veselību un ikvienam garantēt medicīniskās palīdzības minimumu, kurā ietilpst neatliekamā medicīniskā palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi, kā arī veselības aprūpes pakalpojumi, kuriem ir nozīmīga ietekme uz sabiedrības veselību kopumā.

Otrkārt, valsts ir apņēmusies apmaksāt sabiedrībai nozīmīgo infekciju ārstēšanu, tai skaitā arī līdzmaksājumu kompensāciju, kur arī Covid-19 infekcija ir viena no tām. Kopumā Latvija apmaksā 60 šādas slimības, tai skaitā tuberkulozi, gripu, ērču encefalītu, difteriju. "Ja no šīs te izslēgsim Covid-19, tas nozīmē, ka apdraudēsim ne tikai konkrēto pacientu, bet arī visu pārējo veselību," uzsvēra S. Janka.

Trešais VM arguments ir tāds, ka jau šobrīd ir skaidrs, ka lielākā daļa pacientu nespēs samaksāt par ārstniecību un pastāv varbūtība, ka šie pacienti būs pakļauti dzīvības apdraudējumam. Ja viņi saņems palīdzību par maksu, tad, "iespējams, kļūs par sociālās palīdzības saņēmējiem," norādīja VM pārstāve.

Ja valsts ir apņēmusies finansēt šīs infekcijas slimības ārstēšanu, tas nozīmē, ka tas ir jāveic neatkarīgi no tā, vai persona ir veikusi profilakses pasākumus, uzsvēra Janka, par piemēru minot arī onkoloģiju – smēķēšanu un plaušu vēzi.

Tāpat kā vēl vienu argumentu viņa minēja, ja attīstītu šo diskusiju, tad tiktu vairota sabiedrības šķelšanās un nevienlīdzība, un palielināts risks, ka pacientos rastos bailes nevērsties pēc palīdzības, kas izplatītu Covid-19 infekciju.

Arī Tiesībsarga biroja pārstāve Ineta Rezevska pievienojās VM nostājai, pieminot, ka šo iniciatīvu "emocionāli var saprast", bet no tiesību viedokļa tiesībsargs to neatbalsta. Viņa norādīja, ka Covid-19 pacienti nebūtu nošķirami vakcinēts/nevakcinēts no medicīniskās palīdzības sniegšanas viedokļa, jo tas radītu tiesību pārkāpuma risku. Tāpat I. Rezevska sacīja, ka jāņem vērā arī personas rīcības brīvības apsvērumi un kādēļ izvēlējies nevakcinēties.

Tāpat šajā Saeimas komisijas sēdē tika diskutēts par 10 023 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par sadarbspējīga sertifikāta piešķiršanu iedzīvotājiem ar Sars-CoV2 antivielām organismā". Iniciatīvas autore sēdē nepiedalījās un saziņā ar ManaBalss.lv skaidroja, ka viņas ieskatā šī prasība ir zaudējusi aktualitāti. Proti, viņas ieskatā pašreizējā situācijā lietderīgi ir runāt par zaļo sertifikātu sistēmas atcelšanu vispār.

Jānorāda, ka arī šāda prasība – "Par datos balstītu vakcinācijas sertifikātu politiku" ir iesniegta Saeimā, un pašlaik par to nodotie paraksti tiek analizēti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes iedzīvotāju reģistrā. Gūstot apstiprinājumu par likumā noteikto leģitīmo parakstu daudzumu, tuvākajā laikā paredzami arī šo iniciatīvu jeb kolektīvo iesniegumu sāks izskatīt Saeima. Sākotnējā izskatīšanā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā noteikti būs pieaicināts arī iniciatīvas autors.

Saistībā ar antivielu fakta attiecināšanu uz zaļajiem sertifikātiem sēdē pieaicinātais Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs pauda, ka pašlaik nav starptautiski un zinātniski apstiprināti rādītāji, pēc kuriem varētu vienoties, kāds antivielu skaits organismā ir pietiekošs. Viņš arī uzsvēra, ka tas katra cilvēka organismā varētu būt dažāds un ar dažādu aizsardzības līmeni. Tāpat J. Perevoščikovs norādīja, ka antivielas pēc pārslimota viena Covid-19 paveida varētu nebūt derīgas pret kādu citu paveidu, piemēram, omikronu.

Avots: Delfi; ManaBalss.lv

_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS

Parīzes slimnīcu šefs aicina noteikt līdzmaksājumus par nevakcinēto ārstēšanu 04. Feb (2022)

Ja esi parakstījis vairākas līdzīgas ManaBalss.lv autoru iniciatīvas par Covid-19 regulējumu tēmu, Tu šo ziņu e-pastā vari saņemt vairākkārt. Atvainojamies par sagādāto neērtību un lūdzam Tavu sapratni – šī nav "nospamošana", bet gan mēģinājums turēt Tevi lietas kursā par Tevis parakstītās iniciatīvas tēmu. Lai novērstu šādu ziņu dublēšanos vienam adresātam, ir nepieciešams programmēšanas darbs, ko pašlaik nevaram atļauties. Solām pie pirmās iespējas to paveikt.

3000 eiro dienā par nedēļu līdz desmit dienām garu ārstēšanās kursu – tādas ir vidējās smago Covid-19 saslimšanas gadījumu izmaksas Parīzē.

Lai mazinātu šā finanšu spiediena ietekmi uz citu pacientu grupu veselības aprūpes kvalitāti, Francijas galvaspilsētas slimnīcu sistēmas vadītājs Martēns Iršs (Martin Hirsch) aicina noteikt nevakcinēto pacientu līdzmaksājumus par saņemto aprūpi, ziņo aģentūra Reuters.

M. Irša vērtējumā "gaisā uzskrējušās" veselības aprūpes izmaksas ir sekas vienas sabiedrības grupas bezatbildībai un apdraud veselības aprūpes sistēmas pieejamību visiem citiem.

Virkne Francijas veselības aprūpes profesionāļu, kā arī labējā flanga politiķi par šiem komentāriem ir aicinājuši Parīzes slimnīcu vadītāju atlaist no darba. Parīzes pilsētas galva, sociālistu politiķe Anna Idalgo (Anne Hidalgo), kas vada pilsētas slimnīcu padomi un attiecīgi ir arī M. Irša priekšniece, viņa priekšlikumu neatbalsta.

Francijas veselības ministrs pagaidām nav komentējis M. Irša priekšlikumu, toties prezidenta Emanuēla Makrona partijas biedrene un parlamentāriete Olga Živernē (Olga Givernet) ir norādījusi, ka "mediķu kopienas uzstādītais jautājums nav ignorējams", raksta Reuters.

Janvāra vidū Francijā veiktajā aptaujā 51% respondentu pauda attieksmi, ka līdzmaksājumu noteikšana nevakcinētajiem par to veselības aprūpi saistībā ar smagu saslimšanu ar Covid-19 būtu pieņemams risinājums.

Parlamenta konservatīvie jau ir iesnieguši attiecīgu likumprojektu, bet tas tika noraidīts.

Līdzīgs regulējums ar nevakcinēto līdzmaksājumiem jau ir spēkā Singapūrā. Tur Covid-19 pacienta aprūpe vidēji izmaksā virs 16’000 EUR.

Šī ziņa sasaucas ar pašlaik Saeimā izskatāmo iniciatīvu "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem" (skat. Mandātu komisijas mājaslapā, 93. punkts), kā arī ar parakstu vākšanas procesā esošo iniciatīvu "Par sadarbspējīga sertifikāta piešķiršanu par sevi atbildīgiem nevakcinētajiem iedzīvotājiem", kas piedāvā alternatīvu – brīvprātīgu – risinājumu ar praktiski līdzvērtīgu iznākumu.

Avots: Reuters; ManaBalss.lv

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Iniciatīva ir nodota tālāk Sociālo un darba lietu komisijai02. Dec (2021)

Pēc attiecīgās iniciatīvas sākotnējās izskatīšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, parlaments trešdien, 1. decembrī, ārkārtas sēdē nolēma nodot izvērtēšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā 10’187 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem".

Par šādu lēmumu balsoja 47 deputāti; pret bija 20, bet 30 – nebalsoja. Plenārsēdes protokolā redzams, ka pret bija pārsvarā "Saskaņas" deputāti un pie frakcijām nepiederīgie deputāti. Spriežot pēc nebalsojušo deputātu piederības dažādām frakcijām, šis acīmredzot ir bijis frakciju biedru individuālām izvēlēm atstāts jautājums.

Salīdzinot Saeimai iesniegtos ManaBalss.lv datus ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) analīzi par parakstu atbilstību likumam (Saeimas kārtības rullis, 5.3), attiecīgajai iniciatīvai parakstu "atbirums" ir visnotaļ normas robežās. Proti, "atsijāti" ir 1.34% no Saeimai iesniegtajiem 10’326 parakstiem.

No "atsijātajiem" 137 neatbilst parakstītāju statusam, lasāms PMLP Personu datu apstrādes departamenta vēstulē Saeimai. ManaBalss.lv izsaka minējumu, ka tie visdrīzāk ir Latvijas nepilsoņu nodotie paraksti. Savukārt vēl divi paraksti nav identificētie, jo norādītie personas kodi nav Latvijas Republikā piešķirtie personas kodi. Attiecīgi, šos parakstus par iniciatīvu ir nodevuši ārvalstnieki visdrīzāk caur kādu Latvijas i-banku.

Kā publikācijā par iniciatīvas virzību, atsaucoties uz Nacionālo veselības dienestu, norāda Delfi, nesen aizvadītajā pēcsvētku nedēļā Latvijā par 26% ir palielinājies vakcinācijas pret Covid-19 temps, taču turpinājis kristies pirmreizēji sapotēto cilvēku īpatsvars.

Tāpat ir ziņots, ka patlaban valstī pret Covid-19 vakcinēti 935’153 jeb 91% nodarbināto, liecina savukārt Ekonomikas ministrijas apkopotie dati.

Avots: Saeima; ManaBalss.lv; ziņu portāls Delfi

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Singapūra jau nosaka apzināti nevakcinēto līdzmaksājumus; Latvijā šo jautājumu varētu sākt skatīt ceturtdien10. Nov (2021)

Singapūrā, kuras veselības aprūpes sistēma tiek uzskatīta par vienu no labākajām pasaulē, tās valdība nevakcinēto Covi-19 pacientu aprūpes izmaksas ir pārlikusi uz pašiem attiecīgajiem pacientiem, ja vien tie ir "nevakcinēti pēc savas izvēles", ziņo The New Zealand Herald (NZH).

Balstoties iniciatīvā "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem" kolektīvais iesniegums ar identisku prasību ir iesniegts Saeimā. Pirms nedēļas tas noslogotās plenārsēdes darba kārtības dēļ ir pārcelts uz ceturtdienu, 11. novembri.

Šai Saeimas plenārsēdē attiecīgais ierosinājums paredzami tiks nodots tālāk izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijai.

Līdzīgi kā citās valstīs, Latviju ieskaitot, arī Singapūrā jauno smago Covid-19 saslimšanu skaits un attiecīgā veselības aprūpes sistēmas noslodze ir tieši dēļ nevakcinētajiem iedzīvotājiem.

Jānorāda, ka Singapūrā vakcinācijas aptvere gan ir visai plaša. 85% iedzīvotāju, uz kuriem vakcinācija ir attiecināma.

Jaunā kārtība Singapūrā stāsies spēkā no 8. decembra, kad no valsts budžeta vairs neapmaksās pilnībā nevakcinēto ārstēšanu no Covid-19, raksta portāls Daily Beast. Savukārt daļēji nevakcinēto aprūpe – to, kas nav saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu – netiks valdības finansēta no 31. decembra.

Publikācijā NZH norāda, ka Singapūras veselības sistēma balstās uz privāto medicīnas aprūpi, bet tās izmaksas sedz obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, ko veido gan darba ņēmēja, gan darba devēja iemaksas no darba algas. Attiecīgi arī apzināti nevakcinētajiem saslimšanas gadījumos ar Covid-19 varētu būt apdrošināšanas segums, pieļauj medijs.

Austrālijas medijs 9News skaidro, ka līdz šim singapūrieši par ārstēšanu no Covid-19 rēķinus no slimnīcām nesaņēma, "lai novērstu finanšu apsvērumus no jau tā esošās sabiedrības neskaidrības, kad Covid-19 bija jauna un nepazīstama kaite," teikts Singapūras Veselības ministrijas paziņojumā. Proti, šos rēķinus sedza uzreiz no valdības budžeta.

Singapūriešu sociālajai un veselības apdrošināšanai gan ir dažādi līmeņi, kuros attiecīgi ir atšķirīgas iemaksas un pretī saņemto pakalpojumu apjoms, raksta The New York Times. Tāpēc lielu daļu rēķinu arī par Covid-19 ārstēšanu arī nevakcinēto pacientu gadījumos aizvien segs esošās apdrošināšanas shēmas – tā var noprast no virknes publikāciju angļu valodā rakstošajos medijos.

Aicinām ar balsojumu platformā Open2Vote izteikt savu viedokli par vai pret priekšlikumu, ka neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem, pirms par to spriež Saeima!

Avots: The New Zealand Herald; Daily Beast; 9News; The New York Times

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Nevakcinētajām personām būtu jābūt arī finansiāli atbildīgām21. Oct (2021)

Nevakcinētajām personām jānes finansiāla atbildība par to, ka apdraud citas personas – tā sarunā ar ReTV komentē premjers Krišjānis Kariņš.

Kā viens no piemēriem varētu būt, ja šie cilvēki vēlas valsts apmaksātus ārstniecības pakalpojumus, ja paši saslimst ar Covid-19.

Jānorāda, ka pēc nedēļas – trešdien, 27. oktobrī – Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē notiek kolektīvā iesnieguma "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem" sākotnējā izskatīšana.

Uz izskatīšanu ar sava priekšlikuma prezentāciju ir uzaicināts arī iniciatīvas autors.

"Es atbalstīšu aizvien stingrākus ierobežojumus tiem, kuri aizvien nebūs vakcinēti. Es esmu ierosinājis pienākumu," sarunā ar ReTV saka premjers. "Ir diskusijas virmojušas publiskā telpā, ka jāuzņemas finansiāla atbildība par savu ārstēšanu, ja viņi saslimst. Tāds lēmums vēl nav pieņemts. Bet tādas lietas arī virmo. Un mums ir kā sabiedrībai jāuzdod jautājums: cik ilgi mēs kā vairākums varam atļauties būt gūstā mazākumam, kurā brīdī jāsāk prasīt lielāka atbildība no mazākuma. Es domāju, ka tas brīdis ir piebriedis."

Uz ReTV Ziņu precizējošo jautājumu, kādā statusā ir šī premjera rosinātā ideja, K. Kariņš atbildēja, ka tas ir sākums diskusijai, kas varētu būt ilgāka.

"Tas vēl nav dokuments, tā vēl ir diskusija – kādā veidā varētu būt iespējams šādu atbildību prasīt. Tas ir gan politiskas dabas jautājums: vai vajag? Es domāju, ka vajadzētu. Ja piekristu (šāda likumprojekta izstrādei), tas būs juridiskas dabas jautājums – kā un kurā veidā to varētu darīt. Mūsu un citu valstu juristi ir diezgan āķīgi un arī pretējos uzskatos. Es ierosinu diskusiju, jo kaut kā šie jautājumi ir jāatbild."

Avots: ReTV Ziņas

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Pretrunu krustpunktā trāpījusī iniciatīva ir iesniegta Saeimā07. Oct (2021)

Cik lielā mērā plānveida pacientu tiesības var tikt ierobežotas attiecībā pret pandēmijas dēļ sasirgušajiem?

Saeimā ir iesniegta iniciatīva "Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem", kas prasa likumdošanā atrunāt kārtību, lai cilvēkiem, kas pandēmijas apstākļos nav izmantojuši vakcinācijas iespēju un sasirgst, ir jāsedz vismaz daļa no ārstēšanās izmaksām.

Iniciatīva vairāk par 10’000 parakstu ir guvusi nepilnu trīs nedēļu laikā. Vienlaikus tās publicēšana izraisīja sašutumu vilni, sevišķi sociālajos medijos.

Atgādinām, ka ManaBalss.lv attiecīgo iniciatīvu publicēja pēc ilgākas konsultēšanās ar pacientu tiesību, konstitucionālo tiesību un citu tiesību ekspertiem. Secinājums bija, ka šī ideja, lai arī paredzami pretrunīgi vērtēta, ir leģitīmi apspriežama politikas veidošanas augstākajā līmenī, kur tā pašlaik praktiski ir arī nonākusi.

ManaBalss.lv komanda arī īpaši aicināja debatēs par šo jautājumu neiekarst un saglabāt savstarpēju cieņu, jo dažviet izskanēja aicinājumi uz atšķirīgi domājošo "raganu medībām".

Paralēli iniciatīvas iesniegšanai parlamentā par to jau ir izskanējuši Latvijas vadošu amatpersonu viedokļi. Tā Valsts prezidents Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norāda, ka šis tiešām ir leģitīms, diskutējams jautājums, lai gan personīgi pats to neatbalstītu. Tas ir tikai taisnīgi, ka cilvēki, kuri ir pasargājuši sevi un atbildīgi rīkojušies pret sabiedrību, nevēlas maksāt par tiem, kuri to nedara – medijs atreferē Egila Levita sacīto. "Es gribētu redzēt debates Saeimā par šo jautājumu," uzsvēra E. Levits.

Savukārt tiesībsargs iebilst par līdzmaksājumu noteikšanu pret Covid-19 nevakcinētajām personām, kuras atrodas slimnīcā vīrusa dēļ, ziņo portāls "Jauns". Tiesībsarga ieskatā tas būtu pretrunā Satversmē noteiktajam Latvijas kā sociāli atbildīgas valsts principam.

Tas nozīmē, ka, sniedzot arī veselības aprūpes pakalpojumus, ir jānodrošina vienlīdzīga piekļuve veselības aprūpes sistēmai, pat neskatoties uz tādiem gadījumiem, kad cilvēks ir nolaidīgi izturējies pret savu veselību vai pat, iespējams, apzināti kaitējis savai veselībai.

Vienlaikus tiesībsargs uzsver, ka Satversmes ievadā ir noteikts arīdzan, ka ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem. Tiesībsargs aicina visus Covid-19 vakcīnu noliedzējus apzināties, ka viņu izvēles un rīcības brīvības dēļ kādam citam, kam tas ļoti nepieciešams, veselības aprūpes pakalpojums var tikts ierobežots.

Par turpmākajiem soļiem iniciatīvas izskatīšanā Saeimā. Pirmais ir savākto parakstu analīze iedzīvotāju reģistrā to atbilstībai Saeimas kārtības rullī noteiktajām prasībām. To veic PMLP pēc Saeimas Prezidija lūguma. Pēc tam notiks iniciatīvas sākotnējā izskatīšana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā. Uz sēdi iniciatīvas prezentācijai tiks uzaicināts tās autors, kā arī citas pēc komisijas ieskatiem atbilstīgās iesaistītās puses un eksperti. Šai sākotnējai izskatīšanai ir jānotiek mēneša laikā.

Avots: LTV; portāls "Jauns"; ManaBalss.lv

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS

Aktivizējam papildus parakstu vākšanu04. Oct (2021)

Šī iniciatīva tuvojas iesniegšanas statusam Saeimā. Vēršam jūsu uzmanību, ka drošībai par likumā noteikto nepieciešamo parakstu skaitu ManaBalss vienmēr lūdz papildus parakstus – lai kopumā to būtu vismaz 10’300.

Šāda piesardzība izriet no fakta, ka pēc Saeimas veiktās kolektīvo iesniegumu parakstu pārbaudes iedzīvotāju reģistrā vienmēr zināma daļa "atbirst", jo neatbilst likumā (Saeimas kārtības rullī) atrunātajam noteikumam – ka kolektīvo iesniegumu var iesniegt "10’000 Latvijas pilsoņu, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu".

Attiecīgi – atkrīt tie, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu, kā arī Latvijas nepilsoņi un ārvalstnieki, kuriem ir Latvijas digitālās autorizēšanās iespējas, bet kuri nav pilsoņi. Tāpat netiek ieskaitīti to cilvēku paraksti, kuri starplaikā pirms iesniegšanas ir miruši.

ManaBalss pieredze liecina, ka iniciatīvām, kuru atbalstā nav paredzami liela dalījuma starp sabiedrības latviešu un krievvalodīgo daļu un kuru atbalsta vākšana nav ilgusi daudzus gadus, parakstu drošības rezerve ir 300 līdz 350 balsis.

Piemēram, iniciatīva "Par Latvijas mežu saglabāšanu" atbalstu vāca kopš 2011. gada jūnija, un iesniegta tika 2020. gada janvārī. Pārbaudes iznākumā tai tika atsijātas 362 balsis. Laimīgā kārtā drošības rezervei bija savāktas 437 balsis virs noteiktā 10’000 sliekšņa. Pretējā gadījumā Saeima šo iesniegumu būtu tiesīga neizskatīt, un gadiem ilgusī kampaņa ar plašo tautas atbalstu varētu būt velta.

Jānorāda gan, ka Latvijas politiķiem un amatpersonām ir vērojama liela cieņa pret kolektīvajiem iesniegumiem vispār. Piemēram, 2016. gadā iesniegums "Par izdienas pensijas noteikšanu arī pašvaldības policistiem" izrādījās ar nepietiekamu parakstu skaitu. Paraksti šai iniciatīvai tika vākti gan ManaBalss platformā, gan "uz papīra", kā tas dažkārt notiek, un autori izšķīrās par riskantu soli – iesniegšanu bez pietiekamas parakstu drošības rezerves.

Parlamentārieši bija tik pretimnākoši, ka, izbeidzot iesnieguma sākotnējo izvērtēšanu un konstatējot, ka tas nekvalificējas nodošanai plenārsēdes balsojumam, tomēr izdarīja politisku lēmumu un to uzreiz nodeva nākamajai instancei – atbilstīgajai Sociālo un darba lietu komisijai.

Iznākumā šis jautājums ir politiskajā dienaskārtībā, un ministrijām šogad ir jāiesniedz komisijai izvērsts viedoklis par izdienas pensiju sistēmas pārskatīšanu, pilnveidošanu, saņēmēju loku nepaplašināšanu un vienotas sistēmas izveidi, rodot kopīgu vienlīdzīgu un taisnīgu risinājumu, kas būtu saprotams visai Latvijas sabiedrībai. Tiesa, pašreizējā ārkārtas situācija valstī šo procesu ir palēninājusi.

Šis un līdzīgie tomēr ir izņēmuma gadījumi. Tāpēc lūdzam ar izpratni attiekties pret aicinājumiem iniciatīvām savākt rezerves parakstus.

Ja Tu atbalsti šīs iniciatīvas virzīto priekšlikumu, dalies ar to ar saviem draugiem un sekotājiem sociālajos tīklos!

Cieņā,
ManaBalss komanda

_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 45 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.

AUTORS: MANA BALSS