20% aptaujāto gribētu ManaBalss.lv līdzīgu platformu Eiropas Savienības līmenī 09. May

Labējā partija "Alternatīva Vācijai" (AfD) nodod Vāciju ‒ tā vērtē Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, paužot nopēlumu šim politiskajam spēkam, kas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu priekšvakarā ierauts vairākos skandālos.

Latvijas ziņu portālā "Lasi", kur publicēta šī ziņa, ievietota arī aptauja par lasītājiem vēlamāko veidu, kādā lemt par Eiropas nākotni. Puse aptaujas dalībnieku nosveras par labu jau esošajām lemttiesīgajām institūcijām jeb pastāvošajai kārtībai šai jautājumā. Ceturtā daļa vēlētos ES referendumus, bet piektā daļa – 20% ‒ respondentu uzskata, ka ES līmenī noderētu ManaBalss.lv līdzīga platforma. Izlasi publikāciju un izsaki savu viedokli portāla "Lasi" aptaujā arī Tu!

AfD EP vēlēšanu saraksta līdera Maksimiliāna Krā palīgs pagājušajā mēnesī tika aizturēts aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā. Savukārt pats Krā apsūdzēts Krievijas propagandas izplatīšanā, teikts publikācijā.

AfD uzvedība ir "destruktīvi negodīga", Berlīnē kristīgo demokrātu (CDU) kongresā sacīja U. fon der Leiena. Šī partija "pirms Eiropas vēlēšanām izplata Putina propagandu un spiego Ķīnas labā".

"Vispirms AfD skaļi runā par tautu un tēvzemi, un tad AfD šo tēvzemi nodod autokrātiem. Viņiem vajadzētu kaunēties," teica EK prezidente.

Partijas EP vēlēšanu programma iznīcinās darbavietas, brīdināja EK prezidente, kritizējot AfD, ka tā flirtē ar ideju par Vācijas izstāšanos no ES. Atbilstīgi prognozēm AfD kā arī citu valstu galēji labējās partijas EP vēlēšanās gūs labus panākumus un palielinās pārstāvniecību EP.

AfD pērn ievērojami pieauga atbalsts sabiedriskās domas aptaujās ‒ partija apsteidza kanclera Olafa Šolca sociāldemokrātus (SPD) un ierindojās otrajā vietā aiz lielākās opozīcijas partijas CDU. Tiesa, pēc nesenajiem skandāliem atbalsts AfD sarucis.

Jānorāda, ka organizācija ManaBalss jau vairākus gadus ar lietišķas pētniecības palīdzību apzina veidus un iespējas, kā Latvijā attīstītās digitālās demokrātijas tehnoloģijas un kompetences pielietot ES līmenī. Vairākos projektos kopā ar starptautiskiem partneriem esam pētījuši veidus, piemēram, Eiropas mobilo pilsoņu politiskās līdzdalības veicināšanai gan ES līmenī, gan to pašreizējās mītnes vakstīs.

Konkrēti ManaBalss.lv veida platformas efektīva pārnese ES līmenī gan būtu problemātiska. Dažādu politisku un sociālu faktoru dēļ Latvijā šī platforma nu jau 13 gadus ir ārkārtīgi efektīva. Mūsu vērtējumā šī efektivitāte balstās uz vairākiem pīlāriem, tostarp ļoti veiksmīgā likumdošanā, kas regulē kolektīvos iesniegumus. Latvijas gadījums atbilst politikas zinātnes teorijām, ka šādas radikālas pārmaiņas, kā tas 2011. un 2012. gadā notika ar kolektīvo iesniegumu ieviešanu, ir iespējamas tikai pamatīgu krīžu gadījumos, turklāt ja šādas krīzes sakrīt ar aktīvu rīcībpolitikas uzņēmēju esamību šajos brīžos. Tāpēc vēlēties šādu sistēmu ES līmenī nozīmētu uzprasīties uz pamatīgu, vērienīgu krīzi ES līmenī, kurā valdošās elites, kuras visdrīzāk pašas piedzīvotu pārmaiņas, būtu spiestas meklēt papildus instrumentus savas varas leģitimizācijai.

Jāņem vērā, ka ES līmenī ir arī platforma Eiropas Pilsoņu iniciatīva (angliskais akronīms ‒ ECI), kam pēc idejas vajadzētu darboties līdzīgi ManaBalss.lv. Sevišķi pēdējā gada laikā ECI gan piedzīvo eksistenciālu krīzi (raksts angļu valodā), kam pamatā ir Eiropas Komisijas visai arogantā attieksme pret ES pilsoņu iniciatīvu dzīvnieku labturības sakarā ‒ vienīgo eventuāli sekmīgo iniciatīvu ECI vēsturē (Latvijā tādas ir jau 76). Attiecīgi ES līmenī problēma ir nevis digitāla risinājuma neesamība (jo ECI jau ir) vai likumdošanas iztrūkums (arī tāda ir kopš Lisabonas līguma 2009. gadā ‒ vēl pirms Latvijas kolektīvajiem iesniegumiem), bet drīzāk gan politiskā kultūra.

Organizācija ManaBalss ir izstrādājusi un uztur dažādus digitālās demokrātijas rīkus, tāpēc ManaBalss.lv ar visu tās globāli unikālo veiksmes stāstu nav vienīgais, ko Latvija šai jomā var pasaulei un Eiropai piedāvāt. Kā ES mērogam un dažādām institūcijām, piemēram, Eiropas Parlamentam, sevišķi atbilstīgu mēs uzskatām platformu Open2Vote. Nesenākais projekts, kurā esam to izmēģinājuši ES mērogā, ir MobileCIT ‒ jau pieminētais mēģinājums aktivizēt Eiropas mobilos pilsoņus dažādās to mītnes valstīs.

Gan šādu projektu reālajā ietekmīgumā, gan Latvijas digitālās demokrātijas kompetenču starptautiskajā pārnesē vispār liela loma ir Latvijas politiķu un amatpersonu atsaucīgumam. Zināmu atsaucīgumu esam pieredzējuši, tomēr – tālu no pietiekama.

Tāpēc – jā, Latvijas un ManaBalss kompetencei Eiropas līmenī noteikti ir gan vieta, gan paredzami reālistisks un pozitīvs pienesums. Iespēju robežās un no viena projekta uz nākamo organizācija ManaBalss pie šādas mūsu kopējo kompetenču pārneses un valsts tēla stiprināšanas strādā. Tik mazai organizācijai tas gan nenākas viegli.

Būsim pateicīgi topošajiem Latvijas EP deputātiem un amatpersonām no Latvijas dažādās ES institūcijās par interesi, atsaucību un palīdzību gan atsevišķajos projektos, ko īstenojam, gan stratēģiskajā plānošanā un darbā, lai Latvijas pilsoniskā varēšana spēcinātu arī mūsu kopējo varēšanu Eiropā.

Avots: ziņu portāls "Lasi"; ManaBalss.lv
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 76 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!