Aizejošā Saeima uzstāda rekordu atsaucībā pilsoņu iniciatīvām. Bet – neguļam uz lauriem! 01. Nov (2022)

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Preses dienests

Aizejošā 13. Saeima 28 likumu grozījumus ir veikusi pēc pilsoņu iniciatīvām, liecina Saeimas un organizācijas ManaBalss datu salīdzinājums. Tas ir augstākais rādītājs gan pilsoņu digitālajai līdzdalībai, gan parlamenta politiķu atsaucībai kopš platformas ManaBalss.lv sākuma 2011. gadā.

Organizācija ManaBalss aicina 14. Saeimas deputātus turpināt un stiprināt šo tradīciju – atsaucību pilsoņu iniciatīvām, kas parlamentāriešu darbakārtībā vēl nonāks vai jau 13. Saeimas laikā ir nonākušas kā kolektīvie iesniegumi. Tāpēc vēršam jauno deputātu uzmanību uz nepieciešamību pārņemt no 13. Saeimas "pūrā" palikušo pilsoņu iniciatīvu izskatīšanu! Tas nozīmē 14. Saeimas komisiju darbā turpināt izskatīt sevišķi tur nonākušos kolektīvos iesniegumus.

Kopš sanākšanas 2018. gada 6. novembrī 13. Saeima kopumā ir pieņēmusi 150 jaunus likumus un likumos veikusi 1053 grozījumus, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pēc pilsoņu iniciatīvas aizejošā Saeima četros gados savā darba kārtībā ir iekļāvusi 67 kolektīvos iesniegumus par nepieciešamo likumdošanu. Gan saskaņā ar šīm, gan vēl no 12. Saeimas pārņemtajām pilsoņu iniciatīvām Saeima pēdējo četru gadu laikā ir veikusi 28 likumu grozījumus.

Tas ir ļoti augsts rādītājs gan pilsoņu līdzdalībai likumdošanā, gan parlamentāriešu atsaucībai. Salīdzinoši 12. Saeimā par likumiem kļuva 23 pilsoņu iniciatīvas, bet 11. Saeimā – piecas.

Saeimas Preses dienests ziņo, ka 13. Saeimas pilnvaru laikā izskatīšanai parlamenta komisijās tika nodots 1291 likumprojekts; no tiem 951 bija iesniedzis Ministru kabinets (MK), 185 – Saeimas komisijas, bet 150 – Saeimas deputāti. 13. Saeimā piecas likumdošanas iniciatīvas bija iesniedzis Valsts prezidents.

Ja atskaita MK aktivitāti, kas tradicionāli un saprotami ir lielākais likumprojektu avots valstī, tad pilsoniskās līdzdalības dati ar 28 reāli ieviestiem nacionālā līmeņa likumu grozījumiem ir jo iespaidīgāki.

Jāņem arī vērā, ka 13. Saeima nav pabeigusi izskatīt 73 likumprojektus. Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli par to izskatīšanas turpināšanu var lemt jaunievēlētā Saeima. No "pūrā" palikušajiem likumprojektiem daļa ir arī kolektīvie iesniegumi dažādos to izskatīšanas statusos.

Šiem statusiem nereti ir grūti izsekot, bet kopumā pēc organizācijas ManaBalss datiem Saeimā un ministrijās dažādās izskatīšanas stadijās ir 38 pēc pilsoņu iniciatīvām ierosināti likumprojekti.

Lai gan ManaBalss.lv autoru iniciatīvas to efektivitātes jeb reālas ietekmes ziņā ir globālas rekordistes, organizācija ManaBalss aicina gan pilsonisko sabiedrību, sevišķi nevalstiskās organizācijas, gan arī parlamentāriešus un valdības amatpersonas netaisīties "gulēt uz lauriem"!

Kopā ar nevalstiskā sektora kolēģiem un Saeimas komisijām kopš šā gada sākam ieviest jau nākamo digitālās līdzdalības inovāciju – likumdošanas koprades iespēju OpenSaeima. Tā ir jau esošās Open2Vote platformas padziļināta funkcionalitāte.

Ja Open2Vote katram lietotājam ir iespēja ļoti savlaikus sekot līdzi un izteikt savu vērtējumu par Saeimā vēl tikai topošajiem likumprojektiem, tad OpenSaeima ir iespēja jau padziļinātiem un izvērstiem komentāriem un ieteikumiem par attiecīgo likumprojektu atbildīgajā komisijām. Nevalstiskajām organizācijām šī ir ļoti ērta un efektīva iespēja koprakstīt jaunos likumus. Savukārt Saeimai šī arī ir ļoti ērta un efektīva iespēja gan nodrošināt pilsonisko līdzdalību lēmumu pieņemšanā, kas ir uzstādījums virknē politisko dokumentu, gan arī saņemt kvalitatīvu pilsonisko interešu organizāciju ekspertīzi savlaikus – vēl likumprojektu veidošanas stadijā.

Ja Tu pārstāvi kādu nevalstisko organizāciju, tad nāc, reģistrējies un izmanto OpenSaeima savu interešu aizstāvībai!

Ja esi Saeimas deputāts/-e, tad ņem vērā šāda digitālās demokrātijas rīka esamību, iepazīsties ar to un droši jautā – ManaBalss komanda ar prieku atsauksies un konsultēs gan par OpenSaeima, gan Open2Vote un ManaBalss.lv platformu darbu.
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!