Arī Bērnu slimnīca aicina deputātus aizliegt aromatizētās elektroniskās cigaretes 05. Dec (2022)

Bērnu slimnīca aicina 14. Saeimas deputātus pieņemt grozījumus "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā", kas ierobežos šo produktu pieejamību, lai pasargātu bērnus un jauniešus, kuri neapzināti pakļauj sevi nikotīna atkarības riskam, ziņo LSM.

Tas sasaucas ar iniciatīvas "Novērst maldināšanu ar aromatizētajām e-cigaretēm" prasību, kas aizvien vāc pilsoņu parakstus, lai to iesniegtu Saeimā.

Bērnu slimnīcas virsārste, bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe norādīja, ka bērni un jaunieši, kuri izmēģina tā saucamās elektroniskās cigaretes, tvaicējamās ierīces un citus tabakas aizstājējproduktus, jo īpaši dažādu zīmolu krāsainos un smaržīgos izstrādājumus, neapzināti pakļauj sevi nikotīna atkarības riskam.

Pēdējo pāris gadu laikā gan vecāki un izglītības iestāžu pārstāvji, gan veselības aprūpes speciālisti medijos ir atkārtoti pauduši pārliecību par nepieciešamību stingrāk kontrolēt un arī aizliegt šo ierīču izplatīšanu. Tās ir kaitīgas ne vien to lietotājiem, bet arī apdraud globālo progresu cīņā pret tabakas izplatību, tā vietā veicinot jaunas no nikotīna un smēķēšanas procesa atkarīgas paaudzes attīstību, norādīja Bērnu slimnīcā.

R. Snipe pauda: "Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību izraisošajām vielām. Jo agrākā vecumā jaunietis vai pat bērns to izmēģina un sāk lietot, jo lielāks risks, ka attīstīsies atkarība. Nikotīna atkarība pazemina spēju koncentrēties, pazemina motivāciju, rada garastāvokļa svārstības, kā rezultātā cieš jau tā trauslā jauniešu mentālā veselība. Jāņem vērā, ka atkarība veidojas ne tikai no nikotīna, bet arī no procesa. Tabakas aizstājējprodukti, kas izskatās un tiek reklamēti teju kā stilīgi aksesuāri ar patīkami smaržojošajiem aromatizētājiem, ir īpaši saistoši, līdz ar to bīstami bērniem un jauniešiem, jo nereti tiek uztverti arī kā statusa simbols."

Pēc ārstes domām, grozījumi likumā pasargās jaunāko sabiedrības daļu no atkarības veidošanās, sirds un asinsvadu, plaušu, kā arī onkoloģisko slimību attīstības nākotnē. Sirds un asinsvadu slimības ir visbiežākais nāves cēlonis Latvijā, un tabakas aizstājējproduktu pieejamības ierobežošana ir viens no soļiem, kā mirstības līmeni nākotnē mazināt.

"Nozares lobijs ir būtiski veicinājis brīvu šo ierīču pieejamību un diemžēl likumdošanas process nav ticis līdzi tabakas aizstājējproduktu variācijām un pozicionējumam tirgū," norādīja R. Snipe, aicinot Saeimas deputātus atbildīgi izvērtēt likumprojektu un pieņemt pēc iespējas stingrākus ierobežojumus elektronisko smēķēšanas ierīču izplatīšanā.

Agrīna atkarības veidošanās ir īpaši bīstama un grūti ārstējama, tādēļ Bērnu slimnīca mudina arī vecākus pievērst uzmanību bērnu paradumiem.

"Ja regulāri jūtat saldenu smaržu vai atrodat kādu tabakas vai nikotīna izstrādājumu vai beztabakas smēķēšanas ierīci, runājiet ar bērnu – noskaidrojiet, vai viņš lieto šos izstrādājumus, un nepieciešamības gadījumā vērsieties pie Bērnu slimnīcas narkologa," aicināja R. Snipe.

Grozījumus "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā" 6. decembrī izskatīs Saeimas Sociālo un darba lietu komisija. Tie paredzētu aizliegumu ražot un izplatīt elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus ar aromatizētājiem (tabakas aizstājējprodukti – produkti, kas neatkarīgi no tā, vai satur nikotīnu, izmantojami līdzīgiem mērķiem kā tabakas izstrādājumi, augu smēķēšanas produkti, bezdūmu tabakas izstrādājumi, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes).

ManaBalss.lv norāda, ka elektronisko cigarešu tirdzniecību regulējošajai likumdošanai Saeimā ir jau gara priekšvēsture. Ir uzteicami, ka šo sabiedrībai nepārprotami aktuālo jautājumu savā dienaskārtībā ir pārņēmusi arī jaunā Saeima. Aicinām šīs iniciatīvas atbalstītājus aizvien dalīties ar iniciatīvas saiti sevišķi sociālajos tīklos, lai uzturētu jums svarīgā jautājuma aktualitāti un nodrošinātu arī iniciatīvas nonākšanu Saeimā. Iniciatīva noteikti ir papildus arguments jau sāktajā un acīmredzami ne vienkāršajā likumdošanas pārmaiņu procesā.

Avots: LSM; ManaBalss.lv
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!