Atļaut nedrīkst aizliegt: sabiedrība interpunkcijas meklējumos par e-cigarešu aromātiem 10. Jan (2023)
Saeimā ir iesniegta iniciatīva par aromatizēto e-cigarešu aprites aizliegumu, un vienlaikus visai strauji sabiedrības atbalstu gūst pretējā prasība par šo produktu paturēšanu legālajā apritē.
Iniciatīvas "Novērst maldināšanu ar aromatizētajām e-cigaretēm" sākotnējā izskatīšana Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā paredzami būs tuvākajās nedēļās. Paralēli šim procesam iniciatīva "Brīvu izvēli pilngadīgiem cilvēkiem! Par e-cigarešu aromātu saglabāšanu" argumentē par pretējo un aktualizē gan principiālo izvēles brīvības jautājumu, gan ar tirgus ierobežojumiem saistītās ekonomikas un iekšlietu dilemmas.
Ļoti iespējams, ka politiskā konjunktūra patlaban nosveras par labu stingrākam regulējumam un e-cigarešu aromātu aizliegumam, jo iepriekšējā Saeimas sasaukumā attiecīgais grozījums jau ir izskatīts divos lasījumos. Tiesa, starplaikā ir mainījusies Veselības ministrijas politiskā vadība un Saeimas sastāvs, tomēr likumdošanas iestrādes attiecīgajā virzienā ir spēcīgas, kā arī uz šādu regulējumu uzstāj gan veselības jomas profesionāļi – Latvijas Ārstu biedrība, gan jau norādītās iniciatīvas autors un atbalstītāji – 10'157 Latvijas pilsoņi.
No ManaBalss.lv datiem ir redzams, ka sabiedrības atbalsts šai iniciatīvai ir visai izlīdzināts. Proti, nepilsoņu daudzums, kas varētu būt parakstījuši šo iniciatīvu un parakstu analīzes gaitā ir atsijāti, ir zem 1.5%. Tas ir ļoti vidējs, izlīdzināts rādītājs šai aspektā.
Argumentiem par un pret aromatizēto e-cigarešu aizliegšanu ir veltīta publikācija TVNET. ManaBalss.lv abas iniciatīvas ar būtībā pretējām prasībām ir publicētas tāpēc, ka gan vienas, gan otras argumenti ir acīmredzami valīdi izvērstākai politiskajai diskusijai.
Tā tas nav vienmēr, kad par vienu un to pašu jautājumu tiek iesniegtas savās prasībās pretējas iniciatīvas. Piemēram, ja iniciatīva iestājas par pirmšķietamu netaisnību pret kādu sabiedrības grupu, tad ManaBalss.lv visdrīzāk gan nepublicētu tai pretēju mums iesūtītu iniciatīvu. Jo tādā gadījumā tā būtu prasība praktiski diskriminēt kādu sabiedrības grupu, un tas ir pret Latvijas likumiem un ManaBalss.lv iniciatīvu kvalitātes kritērijiem.
Konkrētajā gadījumā par e-cigarešu regulējumu tā nav. Argumenti kā vienā, tā otrā nosacītajā pusē ir piemēroti un korekti diskusijai un izvērta lēmuma veidošanai.
Sekojiet ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!