Bērnu zobārstniecībai paredzēta lielākā daļa no mātes un bērna veselībai atvēlētajiem gandrīz 14 miljoniem 24. Oct (2023)

Mātes un bērna veselība atzīta par vienu no prioritātēm politikas plānošanas dokumentos tuvākajiem gadiem. Dažādiem pasākumiem plānots atvēlēt gandrīz 14 miljonus eiro. Atsaucoties uz "Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2024.–2027. gadam", raksta LSM.

Tieši bērnu zobārstniecībai panāktais finansējums lielā mērā tas ir kolektīvā iesnieguma "Valsts apmaksāta zobārstniecība bērniem akūtās situācijās" nopelns. Tai skaitā iniciatīva ir panākusi 4,34 miljonu eiro papildus finansējumu zobārstniecībai bērniem akūtās situācijās jau šogad.

Pēdējo gadu laikā ir paplašināti skrīningi jaundzimušajiem, ir izveidota Mātes piena banka, un ir pieejami plašāki izmeklējumi grūtniecēm. Taču Latvijā aizvien ir augstākā zīdaiņu mirstība starp trim Baltijas valstīm un garas rindas pie bērnu ārstiem speciālistiem, raksta LSM.

Ar dokumentu "Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns 2024.–2027. gadam" Veselības ministrija (VM) iepazīstināja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputātus oktobra vidū. Šī gan nav gala versija, norāda LSM, bet plāns, kā varētu uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un veicināt mātes un bērna veselību.

Pirmkārt, plānots paplašināt skrīningus vēl 21 slimības noteikšanai, kā arī agrīnās attīstības skrīninga ieviešana bērniem līdz sešu gadu vecumam.

Cita starpā tas nozīmē arī skrīningu retajām slimībām. "Esam lēmuši paplašināt ģenētiskās laboratorijas, lai varētu atrast pēc iespējas ātrāk un novērstu kaut kādas iespējamās pataloģijas. Un, protams, paralēli ir arī izglītojošie pasākumi par to, kā darīt un ko darīt, lai māmiņa būtu zinoša," pastāstīja VM Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītājs Valdis Miķelsons.

Vēl plānots paplašināt vecmātes lomu, ārstēt neauglību, kā arī paredzēti citi pasākumi, kuriem kopumā plānots atvēlēt gandrīz 14 miljonus eiro.

"Jau nākamā gada budžetā mātes un bērna veselībai mēs paredzam papildu 13,8 miljonus. Lielākā daļa no tiem tieši bērnu zobārstniecībai. Tātad – tarifu palielināšana un papildu manipulācijas. Tāpat mēs paredzam līdzekļus ambulatorajiem pakalpojumiem, to paplašināšanai un arī četru vakcīnu iegādei un nodrošināšanai, kas ir svarīgi dažādām vecuma grupām un dažādu slimību profilaksei," pastāstīja Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ("Jaunā Vienotība").

"Ja mātes un bērna aprūpei ir šie 13 miljoni, kur lielākā daļa ir bērnu zobārstniecībai, kas ir ļoti svarīga lieta... Bet tie pārējie trīs miljoni tā kā ir par maz, lai bērnu veselības aprūpes pakalpojumus primārajā aprūpē un uzlabotu to pēc būtības. Diemžēl dzimstība ar katru gadu samazinās," pauda Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība).

Visam naudas diemžēl nepietiek, un Saeimas deputāti tikšanās laikā rosināja meklēt līdzekļus, lai rindas pie bērnu ārstiem un speciālistiem dažādu diagnožu noteikšanai nebūtu tik garas. Īpaši uz valsts apmaksātām vizītēm.

"Piemēram, es zinu, ka pie bērnu kardiologa, pie bērnu psihiatra un pie LOR tās gaidīšanas rindas ir ļoti ilgas. Pārskatot finansējumu bērnu speciālistu tarifam, mēs varam dabūt atpakaļ no privātajām klīnikām bērnu speciālistus valsts apmaksātajā sadaļā," sacīja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāte Ingrīda Circene ("Jaunā Vienotība").

Sarunas arī par šo plānu pirms nākamā budžeta debatēm Saeimā vēl turpinās.

Avots: LSM




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!