Brieži un pilsoņi: vai ogrēniešiem būs teikšana par Rīgas garo roku viņu pašvaldībā? 30. Aug (2023)

Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas meži" ienākumu lielāko daļu veido Pierīgas, tostarp Ogres novada, mežu realizācija ar izciršanu un koku pārdošanu pārstrādei. 2022. gadā uzņēmuma būtiskākie ieņēmumi bija no kokmateriāliem – 16,1 miljoni eiro jeb 75,5% no kopējiem ieņēmumiem; peļņa 2,14 miljoni eiro.

Tāpēc iniciatīvas "Saglabāt briežu rezervātu" autore argumentē, ka finanses nevar būt arguments "Rīgas mežu" iecerei likvidēt briežu dārzu pie Ogres, kas gadā izmaksā ap 40'000 eiro.

Iniciatīva iezīmē Latvijas pilsoniskās līdzdalības dilemmu, kas ir aktualizējusies līdz ar šogad spēkā stājušos Pašvaldību likumu. Proti, pašvaldību kompetencē ir jautājumi, kas tieši skar pilsoņus un iedzīvotājus citās pašvaldībās un pat valsts mērogā. Tomēr kolektīvo iesniegumu tiesības ir tikai konkrētajās pašvaldībās deklarētajiem Latvijas pilsoņiem vecumā no 16 gadiem un īpašumu turētājiem šajās pašvaldībās.

Organizācija ManaBalss kopā ar citu NVO kolēģiem šo problēmu Pašvaldību likuma tapšanas laikā aktualizēja ar iniciatīvu "Atveram pašvaldības!". Mūsu vērtējumā kolektīvā iesnieguma tiesībām pašvaldībās ir jābūt daudz plašākam iedzīvotāju lokam, ieskaitot, piemēram, pašvaldībās dzīvojošos citu ES valstu pilsoņus.

Tāpat ir analizējama problēmsituācija ar vienu pašvaldību un to uzņēmumu lēmumu ietekmi uz citām pašvaldībām un šajās pašvaldībās skarto iedzīvotāju interešu pilnvērtīgu pārstāvību. Tā "Rīgas mežu" ietekme iesniedzas ne vien Ogrē, bet arī Limbažos un citviet. Demokrātiski būtu attiecīgās saimnieciskās darbības uzraudzībā savu teikšanu dot arī šo pašvaldību iedzīvotājiem.

Ogrēniešu un to draugu atbalsta grupa briežu dārzam Ogrē šim jautājumam ir veltījusi arī publikāciju. Ja atbalsti ogrēniešu iniciatīvu un pats/-i esi deklarēts/-a Ogres novadā vai Rīgas valstspilsētā, tad aicinām ne vien parakstīt šo iniciatīvu, bet arī dalīties ar to sociālajos tīklos!

Lai saglabātu vienlīdzīgu un neitrālu attieksmi pret ikvienu platformā publicēto iniciatīvu, organizācija ManaBalss parasti neaicina atbalstīt kādas konkrētas idejas. Tomēr šoreiz ir izņēmums, jo runa nav tikai par briežiem, bet par pilsoņiem, mūsu leģitīmām interesēm un tiesībām tās pārstāvēt.

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 62 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!