Iniciatīva nodrošināt veselības aprūpi bez rindām ir nodota turpmākam darbam Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā 22. Mar

Saeima ceturtdien, 21. martā, nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā iedzīvotāju iniciatīvu nodrošināt medicīnas aprūpi bez rindām.

Parakstu vākšana par šo iniciatīvu Manabalss.lv tika sākta vēl 2016. gadā. Atšķirībā no daudzām citām valstīm ar salīdzināmām digitālās līdzdalības sistēmām, Latvijā nav laika ierobežojuma parakstu vākšanai par pilsoņu iniciatīvām un tajos balstītiem kolektīvajiem iesniegumiem.

Šī Latvijā ir ļoti laba prakse, jo ir tiešām svarīgi rīcībpolitikas jautājumi, kas no vienas puses prasa to zināmu nobriešanu sabiedrības apziņā, bet no otras puses – labvēlīgu politisko situāciju jeb konjunktūru, kurā attiecīgo jautājumu aktualizēt. Rezultātā savu ilgākā laikā ir panākušas tiešām būtiskas iniciatīvas plašā tēmu spektrā, ieskaitot Uzvaras pieminekļa Rīgā demontāžu, atklātu balsojumu par Valsts prezidentu un aizvien procesā esošo "Meža nozares attīstības stratēģijas 2030" izstrādi.

Citās valstīs un arī Latvijā citās politiskajās situācijās šīs "ilgās" iniciatīvas būtu tīri tehniski noņemtas no dienaskārtības. Tomēr tieši Latvijas kolektīvo iesniegumu sistēma ar ievērojamo ManaBalss.lv lomu tajā ir pierādāmi un noturīgi efektīva arī piņķerīgo problēmu (angl. – wicked problems) risināšanā, kas, saprotams, prasa laiku.

Tā nu pirms apaļiem astoņiem (!) gadiem sāktās iniciatīvas "Par savlaicīgu medicīnas aprūpi bez rindām" turpmāko virzību pavisam nesen pārņēma Andris Bačkurs. Iniciatīvas sākotnējā izskatīšanā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iniciatīvas pārstāvis rosināja apvienot visas slimnīcas, medicīnas iestādes un poliklīnikas vienā elektroniskā sistēmā, lai neļautu pierakstīties vienlaikus pie vienas specialitātes ārsta vairākās vietās. Tāpat, viņaprāt, ir jānosaka maksimālais gaidīšanas laiks, kuru medicīnas iestādes nedrīkst pārsniegt.

Nosakot maksimālo pārbaužu gaidīšanas laiku, pacientam būtu iespēja aizstāvēt savas tiesības tiesā par veselībai svarīga pakalpojuma novilcināšanu, kā arī plānot pārbaudes ātrāk, ja redzams, ka valsts nespēs garantēt saistības pret pacientu, pauda iniciatīvas autors.

Iniciatīvas pārstāvja ieskatā, pašreizējā sistēma ir neefektīva, rada rindas, spriedzi un pacientu apdraudējumu.

Veselības ministra padomnieks Māris Dreimanis pauda, ka sabiedrības demogrāfiskais griezums mainās – sabiedrība dzīvo ilgāk, kas veido arī slogu veselības aprūpes sistēmai.

Nacionālais veselības dienests (NVD) pērn ir uzsācis darbu pie digitālās veselības modeļa izstrādes, un šā gada martā ir sākta laboratorijas modeļa pilotlietošana, kura tālākā attīstība paredz vienotā pieraksta izveidi.

Dreimanis atzīmēja, ka ir arī bijuši veiksmes stāsti saistībā ar vienota pieraksta izveidi, piemēram, Covid-19 laikos uz vakcinēšanos bija vienota pieteikšanās.

Ministra padomnieks pastāstīja, ka Veselības ministrija patlaban gatavo grozījumus Ārstniecības likumā, lai varētu nodrošināt strukturēto datu veidošanu un kalendāru plūsmas nodrošināšanu no dažādām ārstniecības iestādēm uz NVD. Tas paredzētu noteikt "viens nosūtījums – viens pieraksts" pieeju, bloķējot iespēju pierakstīties dažādās ārstniecības iestādēs. Paredzēts, ka šāda veida informācijas apmaiņu varētu sākt nodrošināt šā gada beigās.

Deputāte Ingrīda Circene sacīja, ka vienotā pierakstu sistēma ļoti atvieglo situāciju, jo tas nozīmē vienu pierakstu, nevis četrus, piecus dažādās vietās, ko bieži vien neatsaka. Politiķe akcentēja, ka jautājums ir arī par tarifiem, kurus vajadzētu pārskatīt.

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs pauda, ka atbalsta iniciatīvu, reizē norādot, ka tā ir neiespējamā misija. "Nav tādas valsts Eiropā un pasaulē, kur visu var dabūt ātri, bez rindas un par brīvu," teica biedrības vadītājs, uzsverot, ka Latvijā nav sliktākā situācija.

Tad nu kopā sekosim turpmākajam, un vēlam iniciatīvas pārstāvim, Saeimas atbildīgajai komisijai un piesaistītajiem ekspertiem, lai "Komandai Latvija" šī ir kārtējā reize, kad neiespējamā misijā tomēr tiek atrasts efektivitātes variants un tas tiek piepildīts.
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!