Iniciatīva par samazinātu PVN zālēm un medikamentiem atgūst tālāku virzību valdībā 21. Feb

Līdz ar Ministru kabineta pieņemto Informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību beidzot ir izkustējusies arī kolektīvā iesnieguma "Par zāļu un medikamentu PVN samazināšanu līdz 5%" virzība.

Parlamentā iniciatīva tika iesniegta jau iepriekšējā Saeimas sasaukumā – 2019. gada oktobrī. Samērā raiti – jau 2020. gada janvāra vidū – šā kolektīvā iesnieguma izskatīšana nonāca līdz Saeimas uzdevumam Ministru kabinetam līdz 2020. gada 1. jūnijam (!) sagatavot koncepciju par zāļu finansiālo pieejamību.

Četrus gadus vēlāk, kas, protams, ir labāk nekā nekad, pie tā tad arī esam nonākuši.

Iniciatīvā balstītais kolektīvais iesniegums bija uzmanības centrā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē trešdien, 21. februārī, kur Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis ziņoja par šā jautājuma un attiecīgi arī iniciatīvas pašreizējo statusu.

Īsumā – vairākas pārmaiņas, kas samazinās "plaukta cenu" zālēm un medikamentiem, paredzami būs spēkā jau ar jauno finanšu gadu jeb no 1. aprīļa. Konkrēti PVN likmes samazināšana vēl tiks diskutēta kompleksi ar citām nozarēm, un lēmums par to ir jāpieņem līdz šā gada beigām.

Izvērstāk – iniciatīva Saeimā un valdībā ir veikusi pusceļu, kā to raksturoja Mandātu komisijas vadītājs Jānis Vucāns. Jācer gan, ka tas ir ne laika, bet ieviešanas ziņā, un tas pašlaik ir jau koalīcijas partiju izveidotās Nodokļu politikas pilnveidošanas un koordinēšanas grupas rokās.

Proti, koalīcijā ir vienošanās, ka visi jautājumi par PVN tiek skatīti kompleksi ar visām nozarēm, kurās šā nodokļa ir aktuāla, sēdē skaidroja VM parlamentārais sekretārs.

Zāļu cenu starpības Baltijas valstīs ir ievērojamas, un PVN likme veido tikai daļu no tā. Tāpēc ir trīs soļi, kurus VM plāno veikt, lai panāktu zāļu cenu samazinājumu.

Būtiskākais no tiem ir kompensējamo zāļu budžeta palielinājums. "Jau tuvākā mēneša laikā būsim gatavi finalizēt gala piedāvājumu. Ja nebūs aizķeršanos, ar 1. aprīli tas stāsies spēkā. Tas sniegs ievērojamu atspaidu pacientiem, kuru zāles pašlaik nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā," teica A. Uršuļskis.

Otrs solis ir palielināt kompensācijas apjomu zālēm, kurām pašlaik tas ir 50%, līdz 75%. Mazākais kompensējamais procents attiecīgi tiek būtiski palielināts.

Trešais ir piecenojumi tirdzniecības posmā, kas arī veido būtiskas atšķirības zāļu cenā dažādās Eiropas valstīs. Šo piecenojumu veido lieltirgotavas un aptiekas. "Arī šeit mēs modelējam jauno piedāvājumu, lai samazinātu maksimālos piecenojumus, kas arī sniegs rezultātu zāļu gala cenā," sacīja A. Uršuļskis.

Citi praktiski soļi uz šo pašu mērķi – samazināt zāļu cenas pacientiem – ir, piemēram, pacientu labāka informēšana. Attiecīgi VM ir noteikusi nekompensējamo medikamentu recepšu zālēm receptēs izrakstīt nevis tikai konkrēto medikamentu, bet arī norādīt izrakstāmo šā medikamenta aktīvo vielu. Aptiekās attiecīgi būs pienākums klientam piedāvāt pieejamos medikamentu variantus ar iespēju izvēlēties lētāko.

P.S. Zināšanai: Nodokļu politikas pilnveidošanas un koordinēšanas grupa ir koalīciju veidojošo partiju izveidota koleģiāla, koordinējoša konsultatīvā platforma nodokļu politikas jautājumos ar mērķi koordinēt sadarbības partneru prioritātes nodokļu politikas plānošanai turpmākajiem gadiem. Grupas sēdēs tiek pieaicināti arī eksperti no citām ministrijām, Latvijas Bankas, Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Valsts ieņēmumu dienesta, Ārvalstu investoru padomes, kā arī valdības sociālo un sadarbības partneru – Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības – pārstāvji.
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 75 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!