Iniciatīvai pa pēdām: autores prasa nodrošināt bezmaksas higiēnas preces Latvijas meitenēm 01. Oct (2024)

Viena no sešām meitenēm Latvijā ir kavējusi skolu, jo ģimenes finansiālo apstākļu dēļ menstruāciju laikā nav varējusi iegādāties higiēnas preces. Šīs problēmas novēršanai veltīta pilsoņu iniciatīva pašlaik ir izskatīšanā Saeimā.

Iniciatīvas "Bezmaksas higiēnas preces meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs" autores ‒ Sieviešu Sadarbības tīkls ‒ atklātā vēstulē ministru prezidentei, 14. Saeimas priekšsēdētājai un Valsts prezidentam lūdz panākt tās prasību iekļaušanu jau nākamā gada valsts budžetā. 79’100 Latvijas audzēknēm nepieciešami kopā tikai 320’000 eiro, kas noteikti ir atrodami Latvijas valsts budžetā.

Pārpublicējam šīs atklātās vēstules tekstu.

Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla biedru organizāciju, sadarbības partneru un Latvijas meiteņu vārdā aicinām Jūs, valsts augstākās amatpersonas, rīkoties, lai nodrošinātu bezmaksas higiēnas preces Latvijas meitenēm.

Higiēnas preces menstruāciju laikā ir neaizstājamas jebkurai meitenei un sievietei. Taču nereti tās kļūst par papildu finansiālu apgrūtinājumu. It īpaši pēdējo gadu laikā, kad valsts iedzīvotāji piedzīvojuši finansiālus izaicinājumus Covid–19 un ģeopolitiskās situācijas ietekmē. Ikviens no mums zina, ka tieši ģimenes ar zemiem ienākumiem īpaši izjūt šo slogu.

2024. gada sākumā Latvijā bija 833,7 tūkstoši mājsaimniecību, no tām 277,3 tūkstošos ģimeņu dzīvoja bērni un jaunieši līdz 24 gadu vecumam. 85,7 tūkstoši jeb 30,9% no šīm mājsaimniecībām ir viena vecāka ģimenes, savukārt no kopējā mājsaimniecību skaita tie ir 10,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai arī šādās mājsaimniecībās ir augsts nodarbinātības līmenis, viena piektā daļa (20,2%) šo ģimeņu atzinušas, ka ikdienas izdevumus segt ir bijis ļoti grūti.

Tomēr tas nav tikai jautājums par izdevumiem, bet arī par dzimumu līdzvērtīgu piekļuvi izglītībai un rūpēm par veselību. Pētījumi liecina, ka viena no sešām meitenēm ir kavējusi skolu, jo ģimenes finansiālo apstākļu dēļ menstruāciju laikā nav varējusi iegādāties higiēnas preces. Tas tiešā veidā ietekmē ne tikai meitenēm pieejamo izglītības kvalitāti, bet arī viņu konkurētspēju augstākās izglītības vidē, kā arī turpmākajā karjeras izaugsmē.

Higiēnas preču kompensēšana no valsts līdzekļiem vienai meitenei izmaksātu tikai 4 eiro, taču tas būtu ievērojams solis pretī iekļaujošākai sabiedrībai, kur ikvienai meitenei ir iespēja piedalīties mācībās, nesatraucoties par sava dzimuma fizioloģiskajām īpašībām. Šīs iniciatīvas ieviešana uzlabotu daudzu meiteņu dzīvi un izglītības kvalitāti. Meklējot risinājumus sadarbībā ar dažādām profesionālām organizācijām, meitenēm, mammām, Ukrainas bēglēm, sievietēm krīzes situācijās, izstrādājām iniciatīvu, ko nodevām sabiedrībai ar līdzdalības platformas “Mana Balss” palīdzību 2023. gada 8. martā, vienpadsmit dienu laikā savācot vairāk kā 12 tūkstošus parakstu.

Kopš šo parakstu savākšanas esam regulāri tikušās ar valsts pārvaldes iestādēm, LR 14. Saeimas komisijām un apakškomisijām, prezentējušas RSU topošo ginekologu pētījumu, piesaistījušas higiēnas preču ražotājus, sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību un Aizkraukles un Balvu novadu domēm īstenojušas mēnesi garu pilotprojektu divu novadu izglītības iestādēs, saņēmušas vēstules, atbalsta zvanus, piedāvājumus sadarbībai un pašu meiteņu viedokļus, cik būtiski ir nodrošināt brīvpieejas menstruālās higiēnas preces katrā skolas meiteņu tualetē. Amatpersonu, ārstniecības personu, pašvaldību pārstāvju, skolu administrācijas pārstāvju un pašu meiteņu viedokļi tika darīti zināmi sabiedrībai divos pasākumos medijiem, kuri iedrošināja un patiesi atbalstīja iniciatīvu savās ziņās un raidījumos.

Labklājības ministrija pēc vienošanās LR Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, sadarbībā ar VARAM, IZM un VM iesniedza starpnozaru iniciatīvu Finanšu ministrijā, kur šobrīd jautājums nav saņēmis virzību.

79 100 Latvijas audzēknēm nepieciešami kopā tikai 320 000 eiro, kas noteikti ir atrodami Latvijas valsts budžetā.

Aicinām uz steidzamu sarunu par risinājumu 2025. gada budžetam līdz nākamajai Ministru kabineta sēdei un 2025. gada valsts budžeta iesniegšanas Saeimā, lai nodrošinātu, ka vairs neviena meitene nav spiesta katru mēnesi izmantot zeķes vai citus nepiemērotus līdzekļus menstruāciju laikā. Meitenes nav jāsoda par to, ka viņas ir piedzimušas kā sievietes! Ir laiks rīkoties, lai nodrošinātu cienīgu un atbalstošu vidi visām meitenēm Latvijas izglītības iestādēs!

Inete Ielīte,
Sieviešu sadarbības tīkla
Valdes priekšsēdētāja
Edīte Kalniņa
Eiropas Sieviešu lobija
Izpildkomitejas locekle

Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls (ST) dibināts 2003. gada 24. septembrī. Latvijas sieviešu organizāciju Sadarbības tīkls veidots, lai nodrošinātu koordinētu līdzdalību sieviešu tiesību un interešu aizstāvībai un kopīgas politikas izstrādei nacionālajā un Eiropas Savienības institūciju līmenī, un kā biedrība reģistrēts 2008. gada 6. oktobrī. ST darbības virzieni:
1) Ģimenes politika – vīriešu un sieviešu līdzvērtīgu iesaistīšanos bērnu audzināšanā veicināšana;
2) Uzņēmējdarbība un nodarbinātība – sieviešu iesaistīšanos uzņēmējdarbībā un sieviešu finansiālās neatkarības veicināšana, vertikālās un horizontālās segregācijas izskaušana darba tirgū;
3) Cilvēktiesības – vardarbības ģimenē un sieviešu un meiteņu tirdzniecības, prostitūcijas izskaušana;
4) Politiskā lēmumu pieņemšana – līdzvērtīga sieviešu pārstāvniecība visos lēmumu pieņemšanas līmeņos;
5) Izglītība – no dzimumu stereotipiem brīvas izglītības sekmēšana un publiskās mediju telpas veidošana.
Kopš 2003. gada 12. oktobra ST ir Eiropas Sieviešu lobija dalīborganizācija un veic Latvijas nacionālās koordinācijas funkciju. Eiropas Sieviešu lobijs ir sabiedriska organizācija, kura veicina sieviešu iespējas, cīnās pret visa veida vardarbību un vardarbību, kura vērsta pret sievietēm, nodrošina sievietēm pilnīgu savu cilvēktiesību īstenošanu, panākot viņu aktīvu iesaisti sabiedrības un politikas procesu ietekmēšanā. ST regulāri pasniedz Dzimumu līdztiesības balvu politiķiem par panākumiem dzimumu līdztiesības veicināšanā Latvijā.




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 78 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!