Iniciatīvai pa pēdām: pieaug bezmaksas psihiskās palīdzības saņēmēju skaits 10. Nov (2022)

Jau kopš pagājušā gada maija iedzīvotājiem ir pieejama valsts apmaksāta psiholoģiskā un psihoterapeitiskā palīdzība. Kā saziņā ar ManaBalss.lv norāda Veselības ministrija, daļēji tas ir arī Saeimā iesniegtās iniciatīvas nopelns – iniciatīva bija viens no argumentiem, ko ministrija izmantoja, rakstot informatīvo ziņojumu par finansējuma pieprasījumu.

Kā redzams Mandātu komisijas mājaslapā (71. punkts), pašas iniciatīvas "Apmaksāt ārsta nozīmēto psihoterapiju" statuss Saeimā aizvien ir "rozā", proti, ka tā ir izskatīšanā. Līdz ar 14. Saeimas komisiju darba sākumu ManaBalss.lv kopā ar iniciatīvas autoru lūgs atbildīgo Sociālo un darba lietu komisiju pārņemt un turpināt izskatīt arī šo iniciatīvu, kas praktiski ir ieviesta dzīvē, tomēr notikušajām pārmaiņām aizvien ir nepieciešami uzlabojumi.

Proti, kā norāda Latvijas Sabiedriskais medijs (LSM), iedzīvotāju interese par jauno pakalpojumi ir daudz lielāka, nekā valsts to spēj nodrošināt. Valsts apmaksātu psihisko palīdzību piedāvā vien 99 speciālisti, tāpēc Nacionālais veselības dienests aicina pieteikties vēl pakalpojumu sniedzējus; īpaši trūkst psihoterapeitu – iniciatīvas prasībā norādīto speciālistu. Iedzīvotāji visbiežāk pēc palīdzības vēršas jau tad, kad problēma ir gana saasinājusies, un tad jau ar valsts apmaksātām desmit vizītēm vien nepietiek, norāda LSM.

Kopš pagājušā gada maija iedzīvotājiem ir pieejama valsts apmaksāta psiholoģiskā un psihoterapeitiskā palīdzība. Lai to saņemtu, nepieciešams ārsta nosūtījums. Pakalpojumu tobrīd ieviesa, lai mazinātu Covid-19 izraisītās sekas mentālajai veselībai. Taču Nacionālajā veselības dienestā (NVD) stāsta, ka šis pakalpojums būs arī turpmāk.

Dienesta Ārstniecības pakalpojumu departamenta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Elīna Engelberga norāda, ka šobrīd pakalpojumu nodrošina 99 speciālisti.

"Kopš šī pasākuma uzsākšanas ir noslēgti līgumi ar 99 pakalpojuma sniedzējiem. Šobrīd esam izsludinājuši atkārtotu pieteikšanos. No dienesta puses aicinām speciālistus pieteikties šī pakalpojuma sniegšanai, lai arī turpmāk veiksmīgi attīstītu psiholoģiskās palīdzības sniegšanu Latvijas iedzīvotājiem," saka E. Engelberga. Pārsvarā pieejami ir psihologi; mazāk – psihoterapeiti, un to pat trūkst.

Kopumā pakalpojumu piedāvā 16 psihoterapeiti, un tie visi ir pieejami Rīgā. Kopumā pakalpojums plašāk pieejams pilsētās, taču vizītes tiek piedāvātas arī attālināti. Ar speciālistu sarakstu, kuri sniedz konsultācijas, var iepazīties NVD mājaslapā.

Dienestā stāsta, ka, salīdzinot 2021. gadu, iedzīvotāju atsaucība tikai pieaug. "Ja 2021. gadā līdz gada beigām apmeklējuši bija 1300 pacienti, tad 2022. gada astoņos mēnešos tie ir jau 1900," stāsta E. Engelberga.

Kas tad iedzīvotājus satrauc? Latvijas Profesionālo psihologu asociācijas vadītāja Evelīna Mūze norāda, ka pašreizējā situācija ir spēcīgs katalizators jau esošajām problēmām. Pieaug agresivitāte un vardarbība, līdz ar to pieaug arī atkarības.

"Atkarības raisa esošā nenoteiktība, kas saistīta ar apkārtējo situāciju – karš, pandēmija. Tāpat šī situācija raisa satraukumu, bailes, nemieru un agresivitāti. Kā cilvēki tiek ar to galā – iziet no ierindas tie, kas ir mazāk emocionāli noturīgi un stabili. Tie parasti ir cilvēki ar atkarību psihi. Nāk jau tie, kuriem tiešām ūdens smeļas mutē, kas ar sevi netiek galā. Īpaši smagi ir reģionos," uzsver E. Mūze.

Valsts pašlaik apmaksā ne vairāk par desmit vizītēm. E. Mūze stāsta, ka pārsvarā visi izmanto desmit vizītes, taču daudziem vajag pat vairāk. Daļa turpina iesākto, taču nu jau par saviem līdzekļiem. Tomēr lielākā daļa turpināt saņemt palīdzību par paša naudu nevar atļauties.

Visbiežāk pie speciālistiem iet sievietes. "Vairāk tās ir sievietes, kas rūpējas par ģimeni, par bērniem un kurām ir arī daudz visādu jūtu un gaidu," norāda E. Mūze.

Savukārt pusaudžiem ir pieejama valsts apmaksāta programma depresijas un pašnāvības riska mazināšanai. To nodrošina Pusaudžu resursu centrs, un pilnas valsts apmaksātas programmas ilgums ir 3 mēneši.

Avots: LSM




Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!