Jaunā Saeima – kādā mērā jauno deputātu viedokļi atbilst sabiedrības politiskajiem ieskatiem 25. Oct (2022)

Vairāk par 52'000 TVNET lietotāju pirms vēlēšanām izmantoja organizācijas ManaBalss izveidoto vēlēšanu kalkulatoru, lai salīdzinātu savus un deputātu kandidātu politiskos ieskatus par reāliem likumdošanas jautājumiem, nevis tikai par vispārīgiem solījumiem, kas izriet no politiķu pašpozicionēšanās.

Iznākumā ir redzams, ka sabiedrībā kopumā skaidri ideoloģiskajos jautājumos ir daudz izteiktākas, radikālākas "par" vai "pret" attieksmes, bet politiķiem šajos jautājumos attieksme ir izlīdzinātāka, un daža atšķirība ir pat pārsteidzoša.

TVNET publicētajās infografikās ir redzams, ka kopumā sabiedrības un deputātu kandidātu balsu sadalījums "par" un "pret" ļoti līdzīgi sadalās vairākumā vēlēšanu kalkulatora jautājumu. Tas liecina, ka kandidātu viedoklis ataino kopējo sabiedrības domu. Tomēr ir vairāki jautājumi, kuros sabiedrības un politiķu domas būtiski atšķiras, un dažkārt pat pārsteidzoši.

Piemēram, 2008. gada ekonomiskās krīzes parādsaistību atlaišanu iedzīvotājiem atbalsta tikai 51% sabiedrības respondentu, kamēr deputātu kandidātu vidū šis atbalsts bija 85%. Šie ir jau kārtējie organizācijas ManaBalss digitālās demokrātijas rīkos gūtie dati par Latvijas sabiedrības konservatīvismu attiecībā pret publiskajām finansēm. Līdz šim sabiedrības atturība fiskālajos jautājumos, kas uzliktu slogu valsts budžetam, ir bijusi redzama virknē ManaBalss.lv iniciatīvu.


Kandidātu vs. sabiedrības viedoklis

Pirmām kārtām vēlēšanu kalkulatora dati uzrāda izteiktas "par" un "pret" atšķirības par ideoloģiskiem jautājumiem. Tie skaidri iezīmē partijas un tās vēlētāju piederību politiskā spektra dimensijai. Sabiedrības balsojums rāda visnotaļ skaidru vairākumu abos ideoloģiskā tipa jautājumos, kamēr kandidātu balsojums ir stipri līdzsvarotāks.

Protams, ir jāņem vērā vidējais kalkulatora lietotāja sociāldemogrāfiskais profils, tāpēc šā vēlēšanu kalkulatora rezultāti nevar tikt uzskatīti par reprezentatīviem. Tomēr ir raksturlielumi, kuri ir objektīvi, piemēram, "par" viendzimumu pāru attiecību reģistrēšanu pamatā balso jaunāki cilvēki, bet līdz ar vecākas grupas balsojumu palielinās arī "pret" īpatsvars. Pretēja tendence, atbildot par ģimenes jēdziena nostiprināšanu, – jaunieši balso "pret", savukārt vecāka gadu gājuma cilvēki – "par".

Lai gan vēlēšanas ir pagājušas, Tev ir iespēja ar aizvien pieejamā vēlēšanu kalkulatora palīdzību iegūt datus par savu politisko ieskatu atbilstību ar Saeimas kandidātiem un pārbaudīt, kuri no Tev ieskatu ziņā atbilstīgākajiem kandidātiem ir ievēlēti Saeimā. Un tad jau turpini regulāri lietot Open2Vote platformu – balsot par Saeimas iknedēļas jautājumiem un sekot Tavu viedokļu un 14. Saeimas deputātu balsojumu dinamikai par konkrētiem jaunās Saeimas likumprojektiem.


Par organizācijas ManaBalss veidoto vēlēšanu kalkulatoru

14. Saeimas vēlēšanās kandidēja 1829 kandidāti. No tiem "Vēlēšanu kalkulatorā" uz jautājumiem atbildēja 505. No atbildējušajiem 48 ir ievēlēti jaunajā Saeimā. Proti, gandrīz puse no jaunās Saeimas sastāva.

Kalkulatorā piedalījās visas 13. Saeimā ievēlētās partijas, izņemot "Saskaņu". "Saskaņa" nepiedalījās nevienā no šāda tipa projektiem.

Lai arī skaitliski piedalījušos kandidātu skaits ir apmēram trešdaļa no kopējā skaita, ir jāņem vērā, ka no 14. Saeimā ievēlētajām partijām vienīgā, kura kalkulatorā nepiedalījās, ir "Stabilitātei!". Šī partija jau iepriekš izcēlās ar nevēlēšanos piedalīties publiskajās pirmsvēlēšanu diskusijās un izvairīgi atbildēja arī uz žurnālistu jautājumiem pēc ievēlēšanas.

Organizācijas ManaBalss izstrādātais vēlēšanu kalkulators no citiem līdzīgiem rīkiem būtiski atšķiras ar to, ka tā lietotāju politiskā sakritība ar deputātu kandidātiem ir aplēsta pēc balsojumiem par reāliem likumprojektiem, nevis par vispārīgiem ideoloģiskiem uzstādījumiem.

Kalkulators ieguva plašu popularitāti sevišķi mediju partnera TVNET portālā. To divu nedēļu laikā izmantoja 52 000 cilvēku. Atkārtoti norādām, ka vēlēšanu kalkulators aizvien ir pieejams un lietojams.

Augstais kalkulatora lietotāju skaits kopā ar salīdzinoši augsto dalību vēlēšanās, 59,43% no elektorāta, ļauj mums secināt, ka galvenais ManaBalss vēlēšanu kalkulatora mērķis – veicināt vēlētāju aktivitāti – ir sasniegts.

Vēlēšanu kalkulators tika lietots arī TVNET krievu valodas versijā, kā arī vietnē Open2Vote.eu. Vēlēšanu kalkulatora dati uzrāda, ka vairums tā lietotāju bija no Rīgas un citām lielajām Latvijas pilsētām, pārsvarā vecumā no 16 līdz 45 gadiem.

ManaBalss komanda bija tiešām nobažījusies par gaidāmo līdzdalības līmeni vēlēšanās – ka tas kritīsies. Salīdzinot ar 13. Saeimas vēlēšanām, tas tomēr pat paaugstinājās par 4.83%. Lieliski! Mēs ceram, ka arī vēlēšanu kalkulators vismaz kādam šaubīgajam bija arguments, ka ir tomēr, par ko balsot, un ka to var noteikt pēc reālā dzīvē aktuāliem likumprojektiem, nevis tikai pēc solījumiem un vispārīgiem uzstādījumiem.

Elektorāta aktivitātes pieaugums vismaz pagaidām ir panākts. Tomēr sabiedrības sašķeltības un zemās uzticības varai izaicinājumi aizvien ir spēkā. Un arī otrādi – varas aizdomīgums pret to, ko sauc par pūļa gudrību. Platforma Open2Vote, kas ir pamatā Vēlēšanu kalkulatoram, ir viens no veidiem, kā šo sašķeltību un plaisu mazināt, balstoties reālos darbos – plenārsēžu balsojumos – no Saeimas puses un salīdzināmos balsojumos no platformas lietotāju puses.

Līdzšinējie Open2Vote.eu dati uzrāda visnotaļ lielu līdzību starp mūsu platformas lietotāju ieskatiem par topošo likumdošanu un Saeimas balsojumiem. Protams, šī atbilstība mainās Open2Vote.eu lietotāju individuālajos profilos, kas nevienai trešajai pusei nav redzami. Un tā ir Open2Vote lielā lieta – katrs platformas lietotājs iegūst savu personalizētu, precīzu un procentuāli uzrādītu salīdzinājumu ar Saeimas politiķu un frakciju balsojumiem. Tas sniedz iespēju sekot līdzi un vērtēt ievēlēto politiķu reālos darbus un to atbilstību pirms vēlēšanām izteiktajiem solījumiem. Open2Vote.eu ikvienam ir iespēja kļūt par tā dalībnieku, ne tikai par skatītāju.

Saeimu ievēlējuši esam. Līdzdalība vēlēšanās bija salīdzinoši laba. Tagad, kad Centrālā vēlēšanu komisija ir apstiprinājusi 14. Saeimas vēlēšanu rezultātus, bet vēl pirms jaunais Saeimas sasaukums sācis darbu, ir īstais laiks atskatīties uz vēlēšanu kalkulatora rezultātiem un publiskot vairākus secinājumus, kurus esam izdarījuši par politisko vidi Latvijā.


Ko varam secināt par partijām un to politisko kultūru?

Kandidātu dalības līmenis vēlēšanu kalkulatorā zināmā mērā apstiprina politologu publiski vairākkārt izteikto tēzi par nekvalitatīvu kandidātu sarakstu sastādīšanu un partiju tendenci sarakstos iekļaut "vietu aizpildītājus". Šie cilvēki startē gan vēlēšanās, tomēr īsti neizprotot, uz ko "parakstās". Tiesa, viņu klātesamība vizuāli padara sarakstu pilnīgu un vēlētāju acīs potenciāli pievilcīgu.

Partiju pirmsvēlēšanu reitingi ļāva novērot, ka aktīvāk kalkulatorā piedalās tās partijas, kuru tā brīža pozīcijas stabili bija ap 5% robežu.

Visaktīvāk kalkulatora atbildes iesniedza Saeimā neiekļuvušās partiju apvienības “Attīstībai/Par!” politiķi; viņu vidū bija arī esošie un bijušie ministri, domnieki un deputāti. Tāpat daudz neatpaliek arī Jaunā Vienotība ar saviem galvenajiem vilcējspēkiem – Krišjāni Kariņu un Edgaru Rinkēviču. Turpat uz pēdām kalkulatora aktivitātē min arī ZZS kandidāti. Savukārt Progresīvie izceļas ar to, ka, lai arī no visa saraksta uz kalkulatora jautājumiem atbildējuši vien 27 kandidāti, visi desmit mandāti, ko partija ieguva, ir to kandidātu rokās, kas arīdzan atbildējuši uz kalkulatora jautājumiem.

Analizējot deputātu kandidātu sniegtās atbildes, var secināt, ka partijās tomēr valda demokrātija un uzskatu brīvība. Nav tādas partijas, kurā kandidātu atbildes uz jautājumiem būtu pilnīgi vienprātīgas. Saeimas censoņi brīvi pauž savu viedokli par uzdotajiem jautājumiem, un ir daudz gadījumu, kad individuālās domas ideoloģiski nesaskan ar partijas viedokli un ir pat tam pretrunā.

Tāds ir arī viens no secinājumiem, analizējot vēlēšanu kalkulatora datus: Latvijas partijās ir viedokļu dažādība, un plašākā politisko jautājumu spektrā tās iekšēji nav ideoloģiski monolītas. Un tas ir labi. Tas nozīmē, ka partiju politiķi ir cilvēki ar saviem viedokļiem, un 14. Saeimas darbā garlaicīgi un tā pilnīgi prognozējami nebūs.


Kas mūs izbrīnīja

Lai gan sabiedrības un deputātu kandidātu balsu sadalījums "par" un "pret" ļoti līdzīgi sadalās vairākumā kalkulatora jautājumu, tiešām izbrīnīja jau sākumā norādītais sabiedrības konservatīvisms finanšu jautājumos. Konkrēti – jautājumā par hipotekāro saistību dzēšanu.

Kamēr kandidāti ļoti izteikti balsoja "par", sabiedrības domas dalās vienlīdzīgi. Pilnīgi iespējams, ka daļā sabiedrības valda uzskats, ka par savām saistībām katram pašam ir jāatbild, un "parādu atlaišana" nepienākas. Savukārt kandidātu balsojums idejiski saskan ar Latvijas Bankas atzinumu, ka šie parādi ir zudusi vērtība un tos atgūt ir bezcerīgi.

Izteikti atšķirīgas domas ir arī jautājumos par partiju finansējumu un ebreju restitūciju jautājumu. Sabiedrība abos jautājumos ir izteikti "pret", kamēr kandidātu vērtējums ir mērenāks vai, piemēram, partiju finansējuma jautājumā – pretējs. Izteikti atšķirīgais partiju finansējuma jautājuma balsojums rāda sabiedrības neuzticību politiskajām partijām un partiju nepietiekamos centienus sabiedrībai skaidrot šā finansējuma nepieciešamību.

Ir vairāki jautājumi, par kuriem nodotais balsojums demonstrē viedokļu dažādību un sabiedrības pusē novērojams – visticamāk – emocionāls balsojums. Šie jautājumi ir par bērnu adopciju uz ārvalstīm un pret Covid-19 nevakcinēto ārstniecības izdevumu pašrocīgu segšanu.

Adopcijas jautājumā sabiedrība balso "pret" ierobežojumiem adoptēt bērnus uz ārvalstīm, kamēr kandidāti vadās pēc juridiskajiem aspektiem un pārsvarā balso "par".

Līdzīgi ir arī jautājumā par Covid-19 nevakcinēto ārstēšanas izdevumiem. Sabiedrība balso mērenāk, bet tomēr kopumā nosliecas "par" katra paša atbildību par nevakcinēšanās sekām. Tikmēr kandidāti vadās pēc valsts pienākuma pret katru cilvēku – nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumus, tādēļ pārliecinoši balso "pret".

Kopumā secinām, ka "Vēlēšanu kalkulators" ir vieta ne vien partiju lokomotīvēm, par kurām vēlētāji tāpat jau tāpat zina, bet arī iespēja jaunajiem, mazāk zināmajiem partiju kandidātiem būt tiem, kuros savu sakritību ierauga viņu potenciālie vēlētāji. Šis politiķiem un topošajiem politiķiem noteikti ir jāņem vērā, apsverot savu piedalīšanos vēlēšanu kalkulatorā nākotnē.

Tāds arī ir kalkulatora galvenais uzdevums – pierādīt, ka Tev ir, par ko balsot! Pat tad, ja pašu kandidātu ne pēc vārda, ne pēc sejas neatpazīsti, tieši viņš vai viņa ir tā, ar kuru Tavs viedoklis sakrīt, un jūsu idejas iezīmējas kopīgā virzienā.

Organizācijas MabaBalss komanda arī saka LIELU PALDIES vēlēšanu kalkulatora finansiālajiem atbalstītājiem – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojam Rīgā jeb Norden, AS Latvijas Finieris un AS Karavela, kā arī individuālajiem mērķziedotājiem. Bez jums šis nebūtu iespējams.




Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!