Katru nedēļu pa pilsoņu iniciatīvai nonāk Saeimā 16. Jan

Attēlā: Iniciatīvas "Par samazinātā PVN 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai" pārstāvji Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē 10. janvārī.

Janvāra pirmā puse ManaBalss platformas autoriem ir visai ražīga – pirmajās trīs nedēļās jau trīs kolektīvie iesniegumi pēc pietiekama parakstu skaita savākšanas ir nonākuši Saeimā.

Vēl trīs iniciatīvas šogad ir iesniegtas adresātiem pašvaldībās. Tāpat – turpinās Saeimas atbildīgo komisiju darbs, izskatot likumdošanas procesā esošos kolektīvos iesniegumus.

Piemēram, šāgada Saeimas pirmajā plenārsēdē pirmajā lasījumā ir konceptuāli atbalstīti grozījumi stingrākiem kriminālatbildības noteikumiem par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, ziņo Saeimas Preses dienests.

"Nereti piemērotie sodi par cietsirdību pret dzīvniekiem neatbilst izdarītā kaitīgumam un ir pārāk maigi. Nežēlībai pret dzīvniekiem nav attaisnojuma, tāpēc arī sodiem par šādu pārkāpumu ir jābūt tādiem, kas no tā attur," pauž par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.

Likuma izmaiņas rosinātas, izvērtējot vairāk nekā 31 tūkstoša pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Reālu cietumsodu dzīvnieku spīdzinātājiem un slepkavām".

Ar grozījumiem iecerēts pastiprināt maksimālo piemērojamo sankciju par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, kuras rezultātā tas gājis bojā, kā arī par dzīvnieka spīdzināšanu, kuras rezultātā tas gājis bojā vai sakropļots. Par to varēs piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem (šobrīd – trīs gadiem), īslaicīgu brīvības atņemšanu vai probācijas uzraudzību, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu sugu dzīvnieku turēšanu uz laiku līdz pieciem gadiem (šobrīd – trīs gadiem).

Kā atzīmē likumprojekta autori, īpaši kaitīga un nežēlīga izturēšanās pret dzīvniekiem atzīstama gadījumos, kad tā tiek izdarīta publiskā vietā vai nepilngadīgā klātbūtnē. Ar likumprojektu par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem paredzēts pastiprināt maksimālo brīvības atņemšanas laiku, iepriekš noteikto piecu gadu vietā nosakot sešus gadus.

Minētajos gadījumos ir paredzēts atteikties no iespējas pārkāpējiem piemērot tādu pamatsodu kā sabiedriskais darbs un naudas sods.

Lai grozījumi stātos spēkā, par tiem Saeimai jālemj vēl divos lasījumos.

Jāizceļ arī kolektīvā iesnieguma "Bezmaksas higiēnas preces meitenēm un sievietēm izglītības iestādēs" autores un citu šīs iniciatīvas virzītāju noturīgais pilsoniskais lobijs.

Piedaloties iniciatīvas virzītājām no NVO "Sieviešu sadarbības tīkls", Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti 10. janvārī pieņēma aicinājumu atbildīgajām ministrijām divu mēnešu laikā vienoties par kopīgu redzējumu, lai meitenēm un sievietēm nodrošinātu bezmaksas higiēnas preces izglītības iestādēs.

Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas pārstāvji, iepazīstinot ar apkopotajiem datiem, informēja, ka 668 Latvijas izglītības iestādēs mācās 67004 meitenes un sievietes vecumā no 11 līdz 19 gadiem. Aptuvenais finansējums šo personu nodrošināšanai ar bezmaksas higiēnas precēm varētu būt 350 tūkstoši eiro gadā.

No tām izglītības iestādēm, kas nodrošina sieviešu higiēnas preču bezmaksas pieejamību, lielākoties tās pieejamas pie skolas ārstniecības personām, informēja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji. Klātesošie akcentēja, ka meitenēm ir aizspriedumi pret higiēnas preču lūgšanu personālam un to brīva un diskrēta pieejamība varētu veicināt šo preču lietošanu.

Deputāti rosināja veikt pilotprojektu, lai pārbaudītu, kā higiēnas preču brīva pieejamība ietekmē to lietošanu, kā arī aicināja izvērtēt vairākkārt lietojamo menstruālo produktu pieejamības veicināšanu. Iniciatīvas pārstāve Ineta Ielīte atzīmēja, ka pilotprojektu plānots veikt Aizkraukles un Balvu novadu izglītības iestādēs.

Papildus šim – ceturtdien, 18. janvārī, pēc sākotnējās izskatīšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā 10. janvārī, atbildīgajām komisijām – Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija tālākai izvērtēšanai plenārsēdē paredzami tiks nodots kolektīvais iesniegums "Par samazinātā PVN 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai". Iniciatīvas autora ieskatā sākotnējā izskatīšanā gūtais atbalsts ir daudzsološs arī turpmākajam.

Šogad Saeimā nonākušie kolektīvie iesniegumi ir šie –

"Deklarēšanās īpašumā tikai ar īpašnieka atļauju" (paraksti vākti kopš 2023. gada februāra);

"Lauku mazajām vidusskolām – būt!"(paraksti vākti kopš 2023. gada augusta);

"Pārtrauksim maksāt Krievijas militārajā budžetā" (paraksti vākti kopš 2023. gada decembra).

Pašvaldībās šogad nonākušie kolektīvie iesniegumi –

"Par Aizkraukles novadu bez bīstamo atkritumu un citu atkritumu dedzināšanas" (publiskās apspriešanas ietvarā paraksti vākti 2023. gada decembrī un 2024. gada janvārī);

"Pieprasām saglabāt Ēdoles pamatskolu" (paraksti savākti dažu dienu laikā 2024. gada janvārī);

"Cīravas dižozola saglabāšana" (paraksti vākti kopš 2023. gada novembra).




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 71 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītu likumu ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!