Krākšana var būt nopietna slimības pazīme 01. Nov (2023)

Nereti nākas dzirdēt, ka kāds nav pietiekami izgulējies, pa naktīm krāc vai cieš no bezmiega. Tāpat arī jau pagājušā gadā veiktajā pētījumā tika noskaidrots, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju cieš no miega traucējumiem. Analizējot pilsoņu iniciatīvu "Valsts apmaksātus miega traucējumu izmeklējumus", tā ziņo medijs ReTV.

Lai novērstu miega traucējumus, ir jāveic miega izmeklējumi, taču tie izmaksā līdz pat 600 eiro. Vai vajadzētu iekļaut miega izmeklējumus valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā?

Lai gan "Kantar" 2022. gada veiktais pētījums liecina, ka kopumā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus, miega speciāliste Marta Celmiņa uzskata, ka tādu iedzīvotāju varētu būt vēl vairāk. M. Celmiņa ir arī ManaBalss.lv attiecīgās iniciatīvas autore. Ja vēlies, šeit vari noskatīties ReTV sižetu.

Vairums cilvēku neapzinās, ka, piemēram, krākšana ir arī nopietna slimības pazīme. "Es lieliski zinu, ka ļoti daudzi cilvēki saka – ai, tas taču nekas, tā taču ir tikai skaņa. Bet patiesībā tas nozīmē, ka cilvēks naktī smok. Viņi to neapzinās. Un lielākoties pieauguši, it sevišķi vīrieši, viņi saka – ai, tas taču nekas, mums tas ģimenē ir iedzimts; man krāc tētis, mamma, brālis, māsa, mums visi ģimenē krāc. Un patiesībā es aicinātu cilvēkus neignorēt šo krākšanu un vērsties pie miega speciālista."

Krākšana var novest pie bīstamas slimības – obstruktīvās miega apnojas. Neārstēta slimība ir milzīgs riska faktors insultam, infarktam, paaugstinātam asinsspiedienam un citām nopietnām veselības problēmām. Tāpat viens no simptomiem ir, ka cilvēks jūtas neizgulējies, līdz ar to ikdienā var neapzināti aizmigt. Tas var notikt uz dažām sekundēm un to pat var nepamanīt.

M. Celmiņa: "Es redzu, cik bieži ir tā, ka cilvēks nomodā ir desmit sekundes, pēc tam aizmieg uz divām, pēc tam – uz piecām sekundēm atkal ir nomodā. Pēc tam aizmieg uz trim sekundēm. Un mūsu smadzenes "iet" iekšā un ārā, iekšā un ārā no miega. Mums Latvijā netiek ievēroti Ministru kabineta noteikumi Nr. 940. Jo pēc šiem noteikumiem jebkuram cilvēkam, kurš vēlas iegūt autovadītāja apliecību vai to pagarināt, ārstam vajadzētu šim cilvēkam uzdot visus šos jautājumus par obstruktīvo miega apnoju. Ja viņam ir simptomi, viņam jāiet izmeklēties."

Marta Celmiņa ReTV norāda uz pētījumos gūtiem pierādījumiem – cilvēki, kuriem ir obstruktīvā miega apnoja un to neārstē, trīs līdz četras reizes biežāk izraisa auto satiksmes negadījumus.

Latvijā miega izmeklējumi maksā no 100 līdz 600 eiro. Mūsu kaimiņvalstīs, Lietuvā un Igaunijā, tie ir valsts apmaksāti, taču Latvijā iespēja saņemt valsts finansējumu ir tikai bērniem. Tāpēc autores izveidotā pilsoņu iniciatīva prasa ieviest valsts apmaksātus miega izmeklējumus arī pieaugušajiem. "Ja mēs diagnosticējām kādu problēmu, mēs uzreiz varam dabūt ārstēšanu. Lielu daļu ārstēšanas valsts sedz, bet līdz tai ārstēšanai cilvēks nespēj nokļūt, jo viņš nevar veikt miega izmeklējumu.”

Nacionālais veselības dienests ReTV norāda, ka ir apzināts miega izmeklējumiem nepieciešamais papildus finansējums no dažādiem rakursiem, piemēram, reto slimību pacientiem, miega slimību pacientiem un citiem. Šie pakalpojumi ir iekļauti un iesniegti prioritārajiem pasākumiem 2024. gadam, kam būtu nepieciešams papildus finansējums.

Ja atbalsti šīs iniciatīvas prasību, dalies ar šo ziņu sociālajos tīklos!

Avots: ReTV
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 66 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!