Krūts rekonstrukcijas programmas pirmais gads noslēdzies ar panākumiem 17. Apr (2023)

Ar valsts budžeta piešķīrumu 850'000 eiro apmērā 2022. gadā tika plānotas 317 krūts rekonstrukcijas operācijas onkoloģijas pacientēm, un tika veiktas 318 šādas operācijas, ziņo Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls (SST).

Tas ir rezultāts 12'755 Latvijas pilsoņu kolektīvajam iesniegumam "Par valsts finansētām rekonstrukcijas operācijām krūts vēža pacientēm", kura virzību Saeimā 2021. gadā uzņēmās SST. 2023. gadā ir plānotas jau 359 šādas operācijas. Pēc gada divu pirmo mēnešu rezultātiem var spriest, ka no plānotajām 60 operācijām ir veiktas 65. Proti, tā šogad ir pat 108% izpilde.

6. aprīlī otrajā Darba grupas krūts rekonstrukcijas programmas ieviešanai un krūts veselības veicināšanai sanāksmē Veselības ministrijā tikās sieviešu un pacienšu organizācijas, ārsti un citas iesaistītās puses. Papildus minētajiem datiem tiek norādīts, ka gaidīšanas laiks uz transplantācijas operāciju atkarībā no slimnīcas ir no divām līdz astoņām nedēļām. Tāpat no 1. aprīļa tiek finansēti pēcoperācijas speciālie krūšturi un vairāki operāciju materiāli, kas palīdz attīstīt pakalpojumu.

Visi sanāksmes dalībnieki, to skaitā veselības ministre Līga Menģelsone, VSIA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" virsārsts krūts ķirurģijā Arvīds Irmejs, Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars, MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene (tagad 14. Saiemas deputāte), Sieviešu volontieru biedrības "Vita" valdes priekšsēdētāja Irina Januma un biedrības "Dzīvības koks" valdes locekle Kitija Janele, atzina, ka programmas ieviešana uzsākta veiksmīgi. Uzlabojumiem, attīstībai un kvalitātes vērtēšanai galvenā loma šobrīd ir slimnīcām, bet visām pusēm nepieciešama aktīva sadarbība krūts vēža prevencijai un skrīninga nodrošināšanai.

Darba grupa vienojās, ka tiks izveidotas divas apakšgrupas – viena, kas strādās ar pakalpojuma kvalitātes un pacientu apmierinātības mērījumiem, otra – sievietes veselības informatīvā kalendāra izstrādei. Tāpat tiks izstrādāts projekts Valsts kancelejas inovāciju konkursam, lai veicinātu krūts vēža skrīningu.


Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!