Liekam prātus kopā – par tīru gaisu Rīgā un atbildīgu politiku Eiropā 26. Oct (2022)

Foto: Kristaps Grūslis, portāls Momenti.lv

Turpinām likt prātus kopā vides politikas veidošanai, lai uzlabotu gaisa kvalitāti Rīgā! Tava līdzdalība ar saviem balsojumiem un viedokļiem vienlaikus ir pienesums arī Eiropas līmeņa vides politikas uzlabošanai.

Arī Latvija projekta "Par tīru gaisu Rīgā" ietvaros piedalās Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju crowdsourcing jeb pūļa iesaistes centienā. Tā mērķis ir kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai.

Šis projekts ir iesoļojis noslēdzošajā – politikas formulēšanas – posmā, kas norisināsies līdz par šā gada beigām. Tā gaitā iedzīvotāji kopā ar nozares ekspertiem un Eiropas Vides biroju formulēs politikas priekšlikumus Eiropas Savienības likumprojektam, kas būs paredzēts cīņai pret atmosfēras piesārņojumu.

Aicinām Latvijas iedzīvotājus doties uz vietni "Par tīru gaisu Rīgā", iepazīties ar tur publicētajiem politikas priekšlikumiem un izteikt par tiem savu viedokli, komentējot vai balsojot par kādu no jau esošajiem komentāriem. Interesentiem iesaistīties ir pavisam viegli – jāreģistrējas vietnē ar savu Facebook profilu, kas prasa vien sekundes.

Lai arī projektā iesaistītās pilsētas no deviņām Eiropas valstīm ir ļoti atšķirīgas gan ģeogrāfiskā novietojuma, gan iedzīvotāju skaita ziņā, līdz šim saņemtās iedzīvotāju atbildes ļauj secināt, ka mūsu pilsētās ir gan gaisa kvalitātes problēmas, gan vēlamie risinājumi, kas vieno eiropiešus neatkarīgi no klimata, urbanizācijas pakāpes un citiem aspektiem.

Eiropas Vides birojs ir apkopojis projekta iepriekšējo posmu rezultātus un noslēdzošajai sabiedrības apspriešanai virza astoņus politikas priekšlikumus. Tie proaktīvi risinātu gaisa kvalitātes problēmas Eiropā:

1. semināri un izglītojošas skolu programmas par gaisa piesārņojumu un vides aizsardzību,

2. nulles emisiju nozares regulējuma izveidošana,

3. ēku siltināšana,

4. sabiedriskā transporta tīkla attīstīšana ārpus pilsētām,

5. pilsētas bez automašīnām un zaļo zonu paplašināšana,

6. velo un pastaigu infrastruktūras kvalitātes uzlabošana,

7. atbalsts atjaunojamajās enerģijas infrastruktūrai,

8. "lielo piesārņotāju" nodoklis (uzņēmumiem).

Nāc un ar savu vērtējumu un komentāru izsaki viedokli, cik prioritārs un paredzami efektīvs ir katrs no šiem politikas priekšlikumiem!

Eiropas Vides birojs ik pārnedēļas apkopos no visas Eiropas saņemtos komentārus un izvērtēs balsojumus, lai radītu jaunu un arvien uzlabotu versiju politikas priekšlikumu formulējumiem, kas savu galējo veidolu ieņems jau decembra beigās.

Seko ManaBalss.lv ziņām!

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem vari sekot arī vietnē "Par tīru gaisu Rīgā" un projekta Facebook kontā.

_____________

Projekts "CODE Europe" visa 2022. gada garumā norisinās piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!