Mācāmies Islandē ‒ valstij pat būtiskas funkcijas sekmīgi pilda pilsoniskā sabiedrība 26. Sep (2024)

Vai valsts civilās aizsardzības pamatā var, drīkst un spēj būt pilsoniskās sabiedrības brīvprātīgie? Islande pierāda, ka var! Turklāt kopumā likumpaklausīgie un nodokļus maksājošie islandieši uzskata par labu praksi, ka šo darbu nodrošina viņu ziedojumi.

No 16. līdz 20. septembrim organizācijai ManaBalss bija lieliska iespēja kopā ar 17 Latvijas biedrību un nodibinājumu pārstāvjiem doties uz Islandi, lai gūtu jaunas zināšanas un pieredzi ne-projektu finansējuma piesaistē, kas ir būtiska daudzu NVO ilgtspējai.

Brauciena laikā mēs viesojāmies vairākās nozīmīgās organizācijās, kuras dalījās ar saviem darbības modeļiem, ziedojumu piesaistes metodēm un pieredzi NVO sektorā.

Viena no pirmajām organizācijām, ar kuru tikāmies, bija Amnesty International Iceland. Šī organizācija izceļas ar savu neatkarību. To pilnībā uztur sabiedrības ziedojumi un produktu pārdošana. Daloties ar savu finansējuma piesaistes metodoloģiju, viņi uzsvēra, cik svarīga ir regulāra komunikācija ar ziedotājiem, lai uzturētu ilgtermiņa atbalstu. Šī pieeja šķita ļoti vērtīga, domājot par to, kā stiprināt NVO ilgtspēju arī Latvijā.

Īpašu iedvesmu guvām no Slysavarnafélagið Landsbjörg – Islandes glābšanas biedrības, kura darbojas kā valsts civilās aizsardzības pamats. Ar brīvprātīgo tīklu, kas aptver visu valsti, biedrība sniedz kritiskos glābšanas pakalpojumus un apmāca sabiedrību dažādās izdzīvošanas prasmēs. Iespaids, ka 25% Islandes mājsaimniecību regulāri ziedo šai organizācijai, apstiprināja islandiešu dziļo izpratni par paļaušanos uz saviem resursiem.

Latvijas NVO pārstāvjiem šis piemērs sniedza vērtīgas atziņas par sabiedrības iesaisti un finansējuma daudzveidību. Viens no unikālajiem risinājumiem, ko apspriedām, bija ārpakalpojumu izmantošana ziedotāju piesaistē.

Komunikācijas un telemarketinga uzņēmums TAKK palīdz organizācijām veidot attiecības ar ziedotājiem, un vairāki mūsu apmeklētie Islandes NVO šādus pakalpojumus izmanto veiksmīgi. Lai gan šāda pieeja ir dārga, tā bieži vien ir ļoti efektīva. Varbūt šo pieredzi varētu izmantot arī Latvijā.

Tāpat nozīmīga bija tikšanās ar Islandes Sarkano Krustu. Šī organizācija uzsvēra ikmēneša ziedotāju kopienas izveides nozīmīgumu, kā arī parādīja, cik būtiski ir, lai katrai NVO būtu persona, kas atbild par finanšu piesaisti ārpus projektu darbības. Mūsu NVO pārstāvjiem tas sniedza pārliecību, ka arī Latvijā jāstiprina šāda veida ziedošanas tradīcijas.

Vēl viena ievērojama vizīte bija pie Samtökin '78 – Islandes Nacionālās Kvīru organizācijas. Šī organizācija, kas pārstāv LGBTQ+ kopienas intereses un izglīto sabiedrību par dažādības un tolerances tēmām, lielu daļu savu finanšu nodrošina ar telemārketinga starpniecību. Samtökin '78 mums deva svarīgas atziņas par inovatīvām ziedojumu piesaistes metodēm, kas var būt īpaši noderīgas arī Latvijas NVO, kurām jāmeklē alternatīvi veidi, kā piesaistīt līdzekļus.

Vizītes laikā iepazināmies arī ar Women's Counselling – vienu no senākajām sieviešu tiesību aizsardzības organizācijām Islandē. Organizācija piedāvā juridiskās un sociālo tiesību konsultācijas sievietēm, taču pēdējā laikā palīdzība tiek sniegta arī vīriešiem. Interesanti, ka šīs organizācijas vadītāja vada arī Islandes Cilvēktiesību centru, kura nākotne šobrīd ir neskaidra saistībā ar valsts plāniem izveidot jaunu cilvēktiesību aizsardzības institūciju.

Brauciens kopumā bija iespēja ne tikai gūt vērtīgu pieredzi no Islandes organizācijām, bet arī pārdomāt mūsu NVO darbības ilgtermiņa ilgtspēju Latvijā. Esam iedvesmoti izmantot redzētos piemērus un stiprināt ziedojumu piesaistes stratēģijas, lai nodrošinātu mūsu organizāciju neatkarību un stabilitāti nākotnē.

Šis pieredzes brauciens notika ar Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF) atbalstu, kas palīdz stiprināt nevalstiskās organizācijas un veicināt pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā.




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 78 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!