Mīnēt vai nemīnēt? Viedokļi par Otavas konvenciju saduras arī iniciatīvās 24. Jan

Mīnēt vai nemīnēt Latvijas austrumu pierobežu? Un, ja mīnēt, tad kā tieši?

Sabiedrības un ekspertu viedokļi par Latvijas turpinošu dalību Otavas konvencijā par kājnieku mīnu lietošanas, uzglabāšanas un ražošanas aizliegumu un iznīcināšanu dalās, un attiecīgi esam publicējuši arī divas iniciatīvas ar pretējiem aicinājumiem.

Visai plašu atbalstu ir guvis aicinājums "Latvijai izstāties no Otavas konvencijas", reālistiski izvērtējot mūsu militārās aizsardzības stratēģiju sevišķi šajos draudīgajos apstākļos līdz ar Krievijas karu Ukrainā un tur gūtajām mācībām. Proti, tieši kājnieku mīnu izmantošana Ukrainā ir viens no lielajiem faktoriem, kas apgrūtina gan agresora militārās ambīcijas, gan arī ukraiņu pretuzbrukumu. Citiem vārdiem – mīnas ir no svara.

Tomēr, tieši par gūtajām mācībām runājot, Nacionālie bruņotie spēki un to komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš neatbalsta Latvijas izstāšanos no kājnieku mīnu aizlieguma konvencijas. Argumenti ir sekojoši.

Pirmkārt, mīnas ir tikai neliels pretmobilitātes šķēršļu pastiprinošs elements. Otrkārt, kājnieku mīnas nav efektīvas pret mehanizētajiem kājniekiem un smagāk bruņotām vienībām. Treškārt, mīnu lauku pastāvīgai uzraudzībai 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā arī miera laikā būtu nepieciešami lieli cilvēku resursi.

Tieši šis pēdējais arguments ir pamatā iniciatīvai "Latvijai palikt Otavas konvencijā". Jo "tā mēs nodrošināsim, ka Latvijas zemes daļa – austrumu pierobeža – netiek mīnēta un padarīta nedroša turpmāk pārskatāmā nākotnē," raksta iniciatīvas autore. Līdz ar to sabiedrības drošība visnotaļ saglabāsies. "Jo, mīnējot laukus un mežus, tiktu apdraudēta iedzīvotāju drošība un arī savvaļas dzīvnieki."

Dažkārt mēs saņemam jautājumu – kādēļ par iniciatīvām nevar balsot "pret"? Iemeslam, kādēļ nevar, jau esam veltījuši nelielu publikāciju. Īsumā – tas ir tādēļ, lai pilsoņu iniciatīvu vēstījumiem būtu maksimāli skaidra vēsts, kas tiek nodota tālāk lēmumu pieņēmējiem – "mēs prasām to un to".

Tā ir ManaBalss misija: mēs esam pilsoņu iniciatīvu starpnieki un sniedzam tām atbalsta pakalpojumus – ne vairāk, ne mazāk. Ja ieskati par vienu un to pašu ir dažādi vai pat pretēji, tad leģitīmu pretrunu gadījumā ir iespēja publicēt arī iniciatīvas ar pretējām prasībām.

Tas nav leģitīmi, ja, piemēram, iniciatīva prasa nostiprināt kādas sabiedrības daļas pamattiesības. Tādā gadījumā pretēja prasība būtu pret šai sabiedrības daļai būtiskām tiesībām, un, saskaņā ar iniciatīvu kvalitātes kritērijiem, šādas prasības gan mēs nepublicējam.

Mīnēt pierobežu vai nē, ratificēt vai neratificēt Stambulas konvenciju, ierobežot smēķēšanas ierīču aromātus vai nē – tie ir jau diskutējami jautājumi, un attiecīgi ir arī iniciatīvu un tām sekojošo politisko diskusiju piemēri.




Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 71 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītu likumu ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!