Negadījumu melnie punkti – lielveikalu autostāvvietas; iniciatīvu par risinājumu sāk virzīt Saeimā 13. Feb (2023)

Pēdējo septiņu gadu laikā Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs (LTAB) ir apzinājis bīstamākos punktus ceļu satiksmē, un melnie punkti izrādās lielveikalu autostāvvietas, ziņo ReTV.

Reģionālās televīzijas sižets seko Saeimā iesniegtajai iniciatīvai "Neskrāpē mašīnu – prasi lielāku stāvvietu". 8. februārī tās sākotnējā izskatīšanā prasīto risinājumu argumentēja iniciatīvas autors, un ar ekspertu viedokļiem piedalījās Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja pārstāvis, Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis, SIA "Latvijas standarts" pārstāvis, kā arī Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvis.

Diskusijas iznākumā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lēma iniciatīvu padziļinātai izpētei nodot Ministru kabinetam un līdz gada beigām Saeimai sniegt ziņojumu par iespējamiem risinājumiem. Iniciatīvas prasība ir pārskatīt regulējumu "Latvijas standarts LVS 190-7" atbilstīgi mūsdienu transportlīdzekļu izmēriem, nosakot stāvvietas minimālo platumu no 2,60 metriem un garumu 5 metrus vienam vieglajam transportlīdzeklim.

LTBA uzstādīto problēmu ilustrējošā sižetā un publikācijā par šo tēmu ReTV norāda, ka septiņu gadu laikā visvairāk negadījumi (CSN) Rīgā ir bijuši tirdzniecības centra "Spice" teritorijā – 810 CSN.

Rīga – t/c "Spice" – 810 CSN
Vidzeme (Ādaži) – t/c "Apelsīns" – 223 CSN
Kurzeme (Liepāja) – t/c "Rietumu centrs" – 161 CSN
Latgale (Daugavpils) – t/c "Ditton nams" – 238 CSN
Zemgale (Jelgava) ­– t/c "Valdeka" – 220.

Otra vieta ar visvairāk reģistrētiem CSN Vidzemē ir Valmierā – 192 negadījumi tirdzniecības centra "Valleta" stāvlaukumā. Lai arī ne visos gadījumos ir norādīti zaudējumi, no tiem, kuriem tādi ir, lielākā summa ir vairāk nekā 1200 eiro.

LTAB jau vairākus gadus cīnās par to, lai stāvlaukumos beidzot tiktu ieviestas platākas stāvvietas. LTAB valdes loceklis Juris Stengrēvics par to saka: "Automašīnas katru gadu paliek lielākas, piemēram, automašīna Golf. It kā skaitās maza automašīna. Paskatāmies tagad – tā jau ir liela. Ja atsaucam atmiņā stāvvietas, kas bija kādreiz padomju laikos, un paskatāmies uz stāvvietām tagad – nekas jau nav mainījies. Ir kaut kādi veci standarti, kur ir ieteikums 2,5 metri. Bet reāli ne visur tā ir tik plata. Un tie 2,5 metri ir pat par mazu. Turklāt – tas ir ieteikums. Tur mums arī kaut kas ir jāmaina. Nav problēmu, ja vadītājs ir pieredzējis. Viņš jau var iebraukt stāvvietā, bet problēmas būs attaisīt durvis."

LTAB apkopotie CSN pārsvarā nav bijuši dzīvībai bīstamai – saskrāpētas durvis un nelielas avārijas. Bet vienalga, redzam vietas, kuras ir nepieciešams uzlabot. "Ja dodamies uz tirdzniecības centriem un tērējam tur savu naudu, tad šķiet loģiski, ka nevēlamies papildus izdevumus par bojātām automašīnām," saka Stengrēvics.

Avots: ReTV


Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 56 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!