Pilsoniskās aktivitātes lietotne jauniešiem Varu.Daru 13. Nov (2023)
Organizācija ManaBalss ir izstrādājusi un laiž klajā mobilo lietotni jauniešiem Varu.Daru.
Tās mērķis ir palīdzēt sevišķi jauniešiem kļūt par aktīviem pilsoņiem, kas ir gatavi piedalīties sabiedriski politiskajos procesos.
Lietotni ir izstrādājusi organizācija ManaBalss sadarbībā ar Latvijas skolām, kā arī ar Eiropas pilsoņu rīcības dienesta (ECAS), ASV vēstniecības Latvijā un Latvijas Finiera finansiālu atbalstu. Lietotnes izstrādē ir piedalījušies arī Ukrainas programmētāji un dizaineri.
"Brīvā un demokrātiskā pasaule mūsdienās saskaras ar ļoti lieliem izaicinājumiem, un mums ir svarīgi stiprināt sevi un savu sabiedrību, lai mēs spētu stiprināt savu valsti," par Varu.Daru idejas iemesliem saka ManaBalss vadītājs Imants Breidaks. "Brīvība un demokrātija – tās nav pašsaprotamas lietas. Par tām nemitīgi ir jārūpējas. Rītdienas Latvijas vadošie, valdošie un noteicošie prāti un rokas šodien sēž skolas solos, tāpēc vēlamies viņiem par to draudzīgā veidā ikdienā atgādināt un parādīt, kā viņu rīcība un lēmumi ietekmē viņu ģimeni, kopienu, sabiedrību un tālāk – jau arī valsti."
Varu.Daru ir mobilā lietotne, kas paredzēta jauniešiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Tās saturs veidots sadarbībā ar Latvijas skolām, pielāgojot to Skola 2030 un Starptautiskā Bakalaurāta izglītības programmām. Lietotnes galvenais mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu jauniešu vidū un tādu ikdienas paradumu iedzīvināšanu ikdienā, kas viņiem palīdzētu kļūt par aktīviem un sabiedriski politiskajos procesos piedalīties gataviem pilsoņiem, attīstīt spēju pieņemt gudrus un pamatotus lēmumus un spēt piedalīties un sniegt ieguldījumu kulturāli daudzveidīgas demokrātiskas sabiedrības attīstībā.
Mūsdienās jauniešu dzīve notiek gan reālajā, gan digitālajā vidē, tāpēc ir ļoti svarīgi atrast veidu, kā ar jauniešiem sarunāties viņiem saprotamā un akceptējamā valodā, kā arī izmantojot saziņas rīkus, kas jauniešu pašu vidē ir populāri. Projekta īstenotāji uzskata, ka mobilā lietotne ir iespēja sasniegt jauniešu auditoriju, piedāvājot strukturētu un vienlaikus arī rotaļīgu veidu, kā sakārtot savu ikdienu un pakāpeniski, sākot ar šķietami pašsaprotamām darbībām, nonākt līdz sabiedriski politiskām aktivitātēm un rīcībām. Turklāt, lai kādu darbību pārvērstu par ieradumu, to nepieciešams atkārtot daudzkārt, tāpēc arī lietotnes funkcionalitāte ir balstīta uz atkārtojumu un atgādinājumu principu, kas palīdzēs jauniešiem dažādas noderīgas aktivitātes pārvērst par ieradumiem.
Lietotni Varu.Daru skolēni un ikviens interesents var lejupielādēt viedtālrunī no Google Play vai App Store. Lietotne piedāvā saskarni ar kalendāru, kā arī aktivitāšu kategorijas, sadalītas pa jomām. Piemēram, gatavošanās dienai, sociālā komunikācija, kopienas un sociālais aktīvisms, personiskā izaugsme, finanšu pratība u.c.
Lietotnē ir virkne projekta izstrādātāju piedāvātu aktivitāšu, kuras atzīmēt kā sev aktuālas un ar tām darboties. Ieskatam – dažas no piedāvātajām aktivitātēm: "Regulāri rūpējies par savu mājdzīvnieku", "Lasi grāmatu 15–30 minūtes", "Ievēro satiksmes noteikumus", "Veido iekrājumus", "Pastāsti kādam, ko šodien izlasīji un uzzināji", "Papildini ar jaunu informāciju vienu rakstu Vikipēdijā", "Ziņo par botiem un troļļiem sociālajos tīklos", "Izlasi nodaļu no Satversmes", "Pastaigājies 15 minūtes svaigā gaisā", "Noskaties "Panorāmu" vai kādu citu ziņu raidījumu".
Lietotnē ir redzams arī atzīmēto un izpildīto uzdevumu skaits, kā arī progresa ziņojums. Ir arī pieejama atkārtošanas un atgādinājumi, kas kalpo par pamudinājumu un ir iedarbīgs palīgs aktivitāšu pārvēršanai par ikdienas ieradumiem.
Lietotnes koncepciju ir izstrādājusi organizācija ManaBalss.
Tehniskais izpildījums – SIA Stratex.
Saturiskais atbalsts un partneri: Rīgas 3. ģimnāzija, Iecavas vidusskola, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola, biedrība "Klubs "Māja" – jaunatne vienotai Eiropai".
Finansiālais atbalsts: ASV vēstniecība Latvijā, Eiropas pilsoņu rīcības dienests (The European Citizen Action Service (ECAS)), Latvijas Finieris.
Lejuplādē Varu.Daru, izmanto to un veido sevi un mūsu Latviju vēl labāku!
Projekts tapis ar Eiropas pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) finansējumu programmas EURECA 2023 ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienība. Šeit izteiktie viedokļi un komentāri ir autoru intelektuālais īpašums, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai ECAS viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne ECAS nav par tiem atbildīgi.
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 67 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!