Saeimas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētājs ‒ "ir pareizi, ka sabiedrība vērš uzmanību šīm problēmām" 07. Aug
Latvijas Radio Ziņu dienesta jautāts par TikTok aizliegšanu Latvijā, Saeimas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Atis Švinka no partijas "Progresīvie" atzina, ka ir pareizi, ka sabiedrība vērš uzmanību šīm problēmām. Viņš gan nav pārliecināts, vai vienkārša bloķēšana ir pareizākais risinājums gan sabiedrībai, gan no drošības aspekta, raksta LSM.
Sabiedriskā medija publikācija balstās ManaBalss.lv autora iniciatīvā "TikTok bloķēšana Latvijā". Ja atbalsti šo iniciatīvu, tad ne vien paraksti to, bet arī DALIES AR TĀS SAITI sociālajos tīklos!
"Mums plānos bija rudenī [Saeimā] runāt par sociālajiem tīkliem, attiecīgi pēc tā, cik plaši šī diskusija plaši vērstos, mēs nāktu ar secinājumiem, ko darīt," LSM citē A. Švinkas teikto.
"Viens ir šādā izteiksmē par sociālo tīklu atbildību, sociālo tīklu saturu. Otrs ir arī, protams, ko daudzi mediji saka, kas notiek ar pārpublicēšanu, kas notiek ar autortiesībām, kas ir jautājumi arī. Bet noteikti mēs pie sociālajiem tīkliem esam domājuši apstāties, dziļāk runāt un diskutēt arī Saeimā," teica A. Švinka.
Latvijas Radio Ziņu dienesta faktu pārbaudītāja un dezinformācijas pētniece Anete Bērzkalne skaidroja, ka TikTok dezinformācija nav diži vairāk kā citās sociālo mediju platformās, piemēram, X vai Facebook. Tāpat tā nav arī vienīgā platforma, kurā izmanto audiovizuālus materiālus.
"Sociālo mediju platformas nevajadzētu aizliegt. Mēs varam runāt par kaut kādiem kontroles mehānismiem, kā ierobežot dezinformācijas izplatību šajos sociālajos medijos vai kaut kā palielināt faktu pārbaudītāju skaitu un tamlīdzīgi. Ja runa ir par reālu aizliegšanu, tad man šī iniciatīva vairāk atgādina autoritāru pieeju problēmai nekā demokrātisku risinājumu meklējumu," sprieda A. Bērzkalne.
Arī Cert.lv kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis norādīja, ka tehniski tas ir iespējams, bet Latvijā nav gatavi risinājumi, kas ļautu viegli un ātri ieviest kādas atsevišķas lietotnes bloķēšanu.
"Viens no veidiem varētu būt – pieprasīt to izņemt attiecīgajiem lietotņu veikala īpašniekiem no piedāvājuma Latvijas reģionā, bet tas nekādi neietekmēs tās lietotnes, kas jau ir uzstādītas uz tālruņa.
Tīri tehniski, lai aizliegtu komunikāciju ar kaut kādas lietotnes uzturēšanai izmantotajiem serveriem, ir nepieciešamas diezgan lielas investīcijas šī datu savienojuma caurlūkošanā, un lai tur kaut ko varētu bloķēt, ir nepieciešama speciāla aparatūra. Mūsu interneta pakalpojuma sniedzējiem tam īsti nekas gatavs nav, un jebkurā gadījumā tās būs jaunas iniciatīvas, jaunas izmaksas," vērtēja G. Mālkalnietis.
Kiberdrošības eksperts uzsvēra, ka cilvēkiem vajadzētu vairāk pašiem mācīties kritiski uztver informāciju un izvērtēt gan informācijas avotus, gan safabricētu informāciju no ticamas.
Tikmēr šā gada aprīlī ASV prezidents Džo Baidens parakstīja likumdošanas aktu, kas TikTok īpašniekam – Ķīnas kompānijai ByteDance ‒ dod laiku līdz nākamā gada 19. janvārim atsavināt tā TikTok aktīvus ASV, vai arī šī platforma tiks Savienotajās Valstīs aizliegta. ASV platformai ir 170 miljoni lietotāju, ziņo Reuters.
ASV Kolumbijas apgabala Apelācijas tiesa 16. septembrī uzklausīs mutiskos argumentus ByteDance rosinātajā tiesvedībā pret šo likumprojektu. TikTok ir komentējis, ka bez kompānijai labvēlīga tiesas sprieduma platformas bloķēšana ASV ir neizbēgama.
Dž. Baidena parakstītais likumdošanas akts aizliedz aplikāciju tirdzniecības platformām un interneta pārlūkprogrammu pārvaldītājiem ASV lietotājiem piedāvāt piekļuvi TikTok. Likums aizliedz arī sniegt TikTok interneta mitināšanas pakalpojumus, ja vien tā aktīvi nav atsavināti no ByteDance.
Ja atbalsti iniciatīvu "TikTok bloķēšana Latvijā", tad ne vien paraksti to, bet arī DALIES AR TĀS SAITI sociālajos tīklos!
Avots: LSM; Reuters
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!
Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!
_______________________________________
Lūgums no ManaBalss komandas:
Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.
Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 77 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.
Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.
Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!