Sperts pirmais solis hospisa aprūpes ieviešanā Latvijā 28. Sep (2023)

Attēlā: Hospiss LV pārstāve Ilze Neimane-Nešpora iniciatīvas sākotnējās izskatīšanas sēdē 2022. gada decembrī.

Līdz ar ceturtdien, 28. septembrī, apstiprinātajiem grozījumiem Ārstniecības likumā un Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā hospisa pakalpojums Latvijā tiks nodrošināts no valsts budžeta līdzekļiem. Tā ziņo labdarības organizācija Hospiss LV.

Pērn 11. novembrī Hospiss LV aicināja sekotājus ManaBalss.lv parakstīties par iniciatīvu "Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi. Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā", un jau 21. novembrī iniciatīva tika iesniegta Saeimā ar 13'454 iedzīvotāju parakstiem.

28. septembrī jeb desmit mēnešus pēc iniciatīvas iesniegšanas Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus gan Ārstniecības likumā, gan Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas beidzot ievieš paliatīvās aprūpes un hospisa aprūpes jēdzienus arī Latvijas tiesību aktos un nosaka, ka hospisa pakalpojums tiks nodrošināts no valsts budžeta līdzekļiem.

Hospiss LV aktīvi iesaistījās visos normatīvo aktu izstrādes procesos kā nevalstiskā organizācija, piedaloties komisijas sēdēs, iesniedzot priekšlikumus, lūdzot skaidrojumus un uzdodot jautājumus.

"Esam gandarīti par šodienas Saeimas balsojumu. Šis ir pirmais solis droša un skaidra pakalpojuma ieviešanā Latvijā. Pirmais solis, lai labotu Latvijas iedzīvotājiem nepieņemamo situāciju, ka Latvija līdz šim bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kam nebija ne regulējuma šajā jomā, ne pakalpojuma," Saeimas lēmumu komentē Hospiss LV valdes locekle Ilze Zosule, vēršot uzmanību, ka šis gan ir tikai sākums aprūpes ieviešanā. "Minētie grozījumi likumos uzdod Ministru kabinetam izstrādāt noteikumus, kur būs ietverts detalizēts pakalpojuma apraksts, būs prasības pakalpojuma sniedzējiem, būs konkretizēts, kuriem pacientiem šis valsts apmaksātais pienākas un kuriem – ne, tiks noteikta apmaksas kārtība."

Labdarības organizācija Hospiss LV vienmēr ir iestājusies un turpinās iestāties par mirstoša cilvēka un viņa tuvinieku tiesībām uz valsts apmaksātu pakalpojumu, kas nediskriminē jau tā lielam cilvēktiesību ierobežošanas riskam pakļautos pacientus.

Hospiss LV pateicas ikvienam, kas parakstījās par iniciatīvu platformā ManaBalss.lv! Tās rezultātā ir pieņemti šeit aprakstītie grozījumi likumos.
Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 65 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!